DRAFT BLOG

Tüm Ukrayna İçerikleri
En Uygun Bütçeli Yurtdışı Üniversiteleri

Dolar ve euro kuru yurtdışında üniversite okumak isteyen gençlerimizin önünde bir engel.

Ukrayna'da Eğitim ve Yaşam

Ukrayna, yurtdışında eğitim almak isteyenler için en önemli tercihler arasındadır. Öğrenci dostu olmasıyla da bilinen Ukrayna, uygun yaşam maliyetleriyle ve kaliteli eğitimle ön plana çıkıyor.

Ukrayna’da Tanınırlığı Olan Üniversiteler

Ukrayna'da bulunan 50'den fazla üniversite Yükseköğretim Kurulu tarafından tanınmaktadır. Her açıdan avantaj yaratabilecek olan tanınırlık konusunda Ukrayna; dünyadan birçok ülke öğrencilerini üniversitelerine kabul etmektedir. Tanınırlık ve denklik özellikle yurtdışında eğitim almak açısından dikkat edilmesi gereken önemli bir ayrıntıdır. Yabancı Yükseköğretim kurumlarından alınan diplomanın, Türkiye'deki bir üniversiteden alınan diploma ile eşdeğer olmasına denklik adı verilir. Denklik, ibraz edilmiş olan yabancı diplomanın Türkiye'deki hangi alanda ve düzeyde tanındığını gösterir bir belgedir ve bu belgeye denklik belgesi adı verilir.

 

Tanınma ise faaliyet gösterilen ülke tarafından yetkili makamlarca diploma vermeye yetkili kurum şeklinde tanınması, akreditasyon ya da kalite güvencesi kuruluşları tarafından akredite edilmiş olması ve bir kurul tarafından tanınması şartı bulunmaktadır. Tanınma ve denklik aynı anlama gelmez; karıştırılmaması gereken, birbirinden farklı iki önemli kavramdır.

 

Yurtdışında eğitim veren üniversitelerin tanınır olması, mezun olan kişilere YÖK tarafından, direkt denklik hakkı verileceği anlamına gelmez. O nedenle üniversitelerin aynı özelliği taşıyor olması şarttır. Ukrayna'da yer alan üniversitelerin tanınırlığı olması eğitim alan Türk öğrencilerin diplomasının Türkiye’de kabul görür olmasına olanak tanıyacaktır. Ukrayna'da eğitiminizi tamamlamak istiyorsanız; eğitim almak için birçok üniversitede, pek çok farklı bölümü seçme şansınız vardır. Bu seçenek fazlalığı, ayrıca sınav stresi yaşamadan belirlemiş olduğunuz hedefe ulaşmanıza ve idealinizi gerçekleştirmeye olanak tanıyacaktır.

 

Ukrayna üniversitelerinin bölümlerinden birini tercih ederek bu hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ukrayna Üniversiteleri konusundaki bilgiler YÖK tarafından bir liste halinde sunulmaktadır. Ayrıca Ukrayna Üniversitelerinin hangilerinde denklik ve tanınırlık olduğuna dair geniş kapsamlı bilgi için uzman danışmanlarımızdan yardım alabilirsiniz.

 

Böylece tercih edeceğiniz üniversitenin YÖK tarafından tanınırlığı ve denkliği olduğunu bilerek hareket edecek ve daha ileride sorun yaşamaktan kurtulacaksınız. Bu açıdan tedbirli davranmak ve yurtdışında eğitim alırken hangi bölümü veya üniversiteyi tercih edeceğinizi bu şekilde belirlemek sağlıklı bir karar olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız