DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Konaklama Desteği
Konaklama Desteği

Eğitim süreniz boyunca konaklayacağınız yere ve daha sonra dilerseniz farklı konaklama tercihlerinize yardımcı olacağız.

Devamı
Ukrayna'da Üniversite Eğitimi Almak İçin  Harika Nedenler

Yurt dışında eğitim almayı planlayan pek çok öğrencinin dikkatini çeken ülkelerden biri de Ukrayna. Bize coğrafi olarak oldukça yakın olan bu ülke, Türkiye’de alışık olduğumuz iklime benzer bir iklime sahip. Ukrayna’da eğitim almak için Sovyetler Birliği’nin sağlam devlet üniversitesi geleneğini sürdüren, o döneminden kalma pek çok prestijli üniversiteyle birlikte; kendi alanlarında başarılı, yenilikçi özel üniversiteler de mevcut. Ülkede sınavsız eğitim uygulamasının olması, Ukrayna’da öğrencilik hayatını pek çok kişi için cezbedici kılıyor. 

Peki Ukrayna’da eğitim almak için ne tür genel nedenler düşünebiliriz? Sosyal yaşam mı? Üniversiteler mi? Havası, suyu mu? Ukrayna’da harç ücretleri mi? Birlikte düşünelim…

1) Eğitim Geleneği

Ukrayna eski sovyet ülkelerinden biri. Kiev, Kharkov gibi önemli şehirlerde önemli üniversiteleri bulunuyor. Kiev Politeknik, Kharkov Politeknik Üniversiteleri gibi teknik okullar özellikle mühendislik alanında eğitim görmek isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği okullar. Bu okullarda sovyetlerden kalan devlet üniversite disiplini ve geleneği temsil ediliyor. 

2) Harç Ücretleri

Ukrayna Avrupa’nın geneli ve bölge ülkelere göre kıyaslandığında, Türkiye’den gidecek öğrenciler için oldukça ucuz bir ülke. Hem yaşam maliyetleri, hem de okul harç ücretleri açısından daha hesaplı seçimler yapmak isteyen öğrenciler için birebir. 

3) Sınavsız Üniversiteler

Artık sınavsız üniversiteler Avrupa’da gittikçe yayılıyor, zira sınavların eğitimdeki işlevi dünya çapında sorgulanıyor ve tartışılıyor. Rusya, Azerbaycan gibi Ukrayna da sınavsız eğitim sisteminin en düzgün şekilde uygulandığı ülkelerden biri. Dünyadan sınavlara katılacak vakit ve zamanı yahut enerjisi bulunmayan pek çok öğrenci adayı Ukrayna’nın uygun fiyatlı sınavsız üniversitelerini tercih ediyor. 

4) Ukrayna’nın İklimi

Ukrayna ülkemize oldukça yakın bir ülke. Öyle ki, uçakla aşağı yukarı 2 saatlik bir yolculuktan sonra başkent Kiev’e varabilirsiniz. İklimi daha kuzeydeki ülkeler kadar soğuk değil, yazları da Türkiye’deki yazlar kadar sıcak olmuyor. 4 mevsimi yaşayan, ılıman denebilecek bir iklimi olan bir ülke burası. Ayrıca bağrında pek çok farklı halkın tarihini, eserlerini, gömütlerini, yapıtlarını barındırıyor. Rus kültürüne, Türk, Tatar kültürlerine ilgiliyseniz Ukrayna, sizin için gezilesi görülesi bir yerdir. 

5) Türkiye İle Vize Engeli Yok

Ukrayna’ya Türkiye’den 90 güne kadar bir süre için gelecek olan yolcuların ülkeye giriş yaparken vize göstermeleri gerekmiyor. Böylelikle Ukrayna’da üniversite okuduğunuz sürede arkadaşlarınızı, ailenizi, yakınlarınızı, sevdiklerinizi yanınıza davet edebilir ve bu güzel ülkeyi bu insanlarla birlikte de gezebilirsiniz.

Bize Ulaşın

Yurt dışında üniversite eğitimi almak, yurt dışı üniversiteleri gibi konular hakkındaki sorularınız için Draft Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı’na ulaşabilirsiniz. Bunu internet sitemizde yer alan online iletişim formunu doldurarak yapabilirsiniz. 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız