DRAFT BLOG

Tüm Ukrayna İçerikleri
En Uygun Bütçeli Yurtdışı Üniversiteleri

Dolar ve euro kuru yurtdışında üniversite okumak isteyen gençlerimizin önünde bir engel.

Ukrayna'da Eğitim ve Yaşam

Ukrayna, yurtdışında eğitim almak isteyenler için en önemli tercihler arasındadır. Öğrenci dostu olmasıyla da bilinen Ukrayna, uygun yaşam maliyetleriyle ve kaliteli eğitimle ön plana çıkıyor.

Ukrayna’da Üniversite Okumak

Ukrayna, köklü ve dünyaca ünlü üniversiteleri nedeniyle yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerin öncelikli tercihleri arasına girmiştir. Üniversitelerin çoğu Ukrayna’nın başkenti Kiev’de bulunmaktadır. YÖK ve Avrupa Birliği tarafından tanınan bu üniversiteler, eğitim faaliyetlerini güçlü akademik kadrolarla sürdürmektedir. Ukrayna’nın sunduğu avantajlardan biri de devlet destekleri sayesinde düşen eğitim maliyetleridir. Ukrayna’da yaşam koşulları Avrupa ülkeleriyle kıyaslandığında oldukça ucuzdur. Ayrıca Ukrayna’da eğitim alabilmek için herhangi bir sınav sonucu talep edilmemektedir ki bu durum istediğiniz bölümü tercih etme şansınız olduğu anlamına gelir.

Ukrayna’nın nasıl bir ülke olduğu hakkında kısa ansiklopedik bilgi vermek gerekirse şunlar söylenebilir: Ukrayna, 1991 yılında Sovyetler Birliği’nden ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiştir. Başkenti Kiev olup başlıca şehirleri Harkov, Odessa, Sivastopol, Zaporojye, Denetsk ve Krivay Rog’dur. Ülkenin nüfusunun büyük bölümünü Ukraynalılar oluştururken ülkede Ruslar ve farklı azınlıklar da yaşamaktadır. 7-17 yaş arasındaki eğitim zorunlu ve ücretsiz olarak verilmektedir. Ukrayna nüfusunun çoğunluğu şehirde yaşarken %33’lük kısmı köylerde yaşamaktadır. Eğitim dili çoğunlukla Ukraynacadır. Bunun dışında Rusça, Lehçe, Bulgarca, Moldova dili, Fransızca, Almanca, İngilizce, İspanyolca, Macarca dillerinde eğitim veren okullar da bulunmaktadır. Ukrayna, üniversite eğitimi konusunda oldukça gelişmiştir; 140’dan fazla yükseköğrenim kurumunu bünyesinde barındırır. Cumhuriyet Bilimler Akademisine bağlı olarak ilmi çalışmalar yapan birçok kurum bulunmaktadır. Ülkenin başarılı eğitim düzeyine bakıldığında okuma yazma bilmeyen neredeyse yoktur. Resmi dili Ukraynaca olmakla birlikte Rusça da yaygın bir dil olarak kullanılmaktadır. Ukrayna’da bulunan önemli üniversitelerden bazıları şunlardır: Sumy Devlet Üniversitesi, Odessa Uluslararası Humanitarian, Karazin Kharkiv Üniversitesi, Kiev Politeknik Üniversitesi, Odessa Tıp Üniversitesi, Ukrayna Devlet Kirovograd Uçuş Akademisi, Kharkov Politeknik Üniversitesi, Kiev Ulusal Mühendislik ve Mimarlık Üniversitesi. Bu kurumlar içinde Sumy Devlet Üniversitesi, Karazin Kharkiv Üniversitesi ve Kharkov Politeknik Üniversitesi dünya sıralamasında ilk 1000’de bulunmaktadır.

Ukrayna’da bulunan bu üniversitelerdeki bölümlerden hayalinize en yakın olanı tercih ederek eğitiminize başlayabilirsiniz. Ukrayna’da üniversite okumak istiyorsanız eğitim alabileceğiniz bölümler, ücretleri, yaşam koşulları ve daha pek çok konuda uzman eğitim kadromuzdan ayrıntılı bilgi alabilir, dilerseniz Ankara, İstanbul ve İzmir’de bulunan ofislerimizi ziyaret ederek yüz yüze görüşebilirsiniz. Draft Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak eğitim hayatınızın başlangıcından mezuniyetinize kadarki süreçte sizlere profesyonel destek vererek yaşayabileceğiniz her sorunu anında çözüme ulaştırıyoruz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız