DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Burs Başvuruları
Burs Başvuruları

Okul, devlet veya gideceğiniz ülkeden alabileceğiniz tüm burslar ile ilgili yanınızdayız.

Devamı
Ukrayna Hakkında Bilinmesi Gerekenler: Eğitim, Yaşam Koşulları, Öğrencilik Hayatı

Köklü ve saygın üniversite eğitiminin yanında, öğrenci dostu oluşu ile de göz dolduran Ukrayna; yurt dışı eğitimi denince akla ilk gelen ülkelerden biridir. Para birimi Ukrayna Grivnası olan ülke, yaşam maliyetleri ve koşulları açısından Avrupa'nın iş, eğitim ve turistik açıdan önemli destinasyonları arasında yer almaktadır.

Ukrayna'nın Eğitim Kalitesi
Ukrayna, bilim insanlarının ve eğitimcilerin büyük çabalarıyla son yıllarda eğitim konusunda önemli bir atılım gerçekleştirerek ulusal eğitim sistemini geliştirmiştir. Bologna Süreci ile Avrupa ve dünya eğitim arenasında yer edinmesi bunun en önemli kanıtıdır. Günümüzde, Ukrayna'nın mevcut eğitim olanakları, uluslararası eğitim alanında önde gelen 10 ülkeden biri haline gelmesini ve uluslararası öğrencilerin Ukrayna'da yükseköğrenime gösterdikleri ilginin artmasını sağlamıştır. Ukrayna üniversiteleri tarafından verilen diplomalar dünyada yaygın kabul görmekte, aynı zamanda eğitim seviyesi yabancı işverenler tarafından da takdir edilmektedir. Yükseköğrenim profesyonellerinin yetiştirilmesine yönelik çalışmalar yaklaşık 180 yükseköğretim kurumu tarafından yürütülmektedir. Ukrayna yükseköğretim kurumları arasında; üniversiteler, akademiler, enstitüler, konservatuarlar (Müzik Akademileri) yer almakta ve bunlar devlet kurumları veya özel kurumlar şeklinde faaliyet göstermektedir. Araştırma faaliyetlerinde olağanüstü başarılar elde eden üniversiteler ise “Ulusal” statüsünü kazanmaktadır.

Lisans, Yüksek Lisans Ve Doktora Eğitimleri İle Ukrayna
Yabancı ülke vatandaşlarının Ukrayna'daki üniversitelere kabulü, mülakatlar ve tamamlanan eğitim seviyelerine dair belgelerin incelenmesiyle gerçekleştirilmektedir. Yabancı başvuru sahiplerinin kabulüne ilişkin gereklilik ve şartlar, her üniversite tarafından ayrı ayrı belirlenir. Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora seviyelerinde sunulan eğitim programlarında Avrupa standartlarına bağlılık esastır. Ukrayna’da İngilizce, Ukraynaca ve Rusça eğitim almak mümkündür. Ukrayna örgün eğitim politikasını benimsemiş olsa da bazı üniversiteleri belirli şartlar altında devam zorunluluğunu kaldırmıştır.

Yaşam Koşulları Açısından Ukrayna
Ukrayna, Avrupa'nın en gelişmiş ulaşım ağına sahip ülkeleri arasında yer almaktadır. Şehir içi ulaşımda; metro, otobüs, taksi, tramvay, troleybüs ve minibüs  araçları kullanılmaktadır. Şehir merkezlerinde ulaşım rahat ve konforludur. Pek çok Avrupa ülkesi ve Amerika’daki standartlar göz önüne alındığında Ukrayna'da yeme-içme maliyetleri oldukça uygundur. Hem lezzetli hem de ucuz olmasıyla bilinen fırında pişmiş yiyeceklere sokak aralarında da rastlanabilmektedir. Öğrenciler için de pek çok seçenek sunan Ukrayna restoranlarında günlük yaklaşık 5-6 Lira'ya karnınızı çok rahat doyurabilirsiniz. Ukrayna'da ev kiralamak öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilen bir konaklama şeklidir. Bu nedenle 2-3 kişilik öğrenci gruplarının bir arada yaşadığı öğrenci evlerine rastlanmaktadır. Öğrencilerin konaklama için tercih ettikleri diğer alternatifler ise özel öğrenci yurtları, hosteller ve apartlardır. Bu özel öğrenci yurtları, hosteller ve apartlar üniversitelerin kampüslerine ve şehrin merkezine oldukça yakın mesafelere konumlanmıştır. 

Okullarımız hakkında bilgi almak ve kayıt yaptırmak için İzmir, Ankara ve İstanbul ofislerimizi ziyaret edebilirsiniz. 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız