DRAFT BLOG

Tüm Ukrayna İçerikleri
En Uygun Bütçeli Yurtdışı Üniversiteleri

Dolar ve euro kuru yurtdışında üniversite okumak isteyen gençlerimizin önünde bir engel.

Ukrayna'da Eğitim ve Yaşam

Ukrayna, yurtdışında eğitim almak isteyenler için en önemli tercihler arasındadır. Öğrenci dostu olmasıyla da bilinen Ukrayna, uygun yaşam maliyetleriyle ve kaliteli eğitimle ön plana çıkıyor.

Ukrayna Kharkiv'de Sınavsız Üniversite Fırsatları!

Ukrayna’nın en büyük şehirlerinden birinde sınav şartı olmaksızın, yalnızca meslek lisesi ya da lise diplomanızla hayalini kurduğunuz alanda üniversite eğitimi alabileceğinizi biliyor muydunuz? Kharkiv’de yer alan Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi, lise mezunlarına sınavsız üniversite fırsatı sunan önemli eğitim kurumlarından biridir. 

Ukrayna’nın en büyük ikinci şehri olan Kharkiv’de resmi dil Ukraynacadır. Konaklama açısından pek çok Avrupa şehrinden daha uygun olan Kharkiv, öğrenciler tarafından tercih edilen şehirlerden biridir. Öğrenci evlerinin yanı sıra üniversite kampüslerine yakın yerlerde konumlanmış yurtlar ve hosteller de öğrenciler tarafından tercih edilebilmektedir. Çeşitli ve gelişmiş şehir içi toplu taşıma imkanlarıyla da Kharkiv, şehrin her köşesine kolayca ulaşım imkânı sağlamaktadır. Yeme-içme anlamındaysa hem Ukrayna’nın yöresel mutfağından hem de Kharkiv’in kozmopolit niteliği sayesinde dünya mutfağından faydalanabilirsiniz. Şehrin merkezi olarak kabul edilen “Ploscha Svobody” (Özgürlük Meydanı) pek çok festival, konser ve resmi bayram gibi etkinliklerin gerçekleştiği noktadır. Aynı zamanda 1689’da tamamlanmış olan Pokrovsky Manastırı ve şehrin en eski parkı olan Shevchenko Parkı gibi tarihi mekanlar da şehrin önemli kültür merkezlerindendir. Yirmi müzesi, onun üzerinde tiyatro salonu, pek çok sanat galerisi ve sayısız sinema ve müzik festivaliyle Kharkiv, Ukrayna’nın kültürel anlamda en gelişmiş şehirlerinden biridir. 

Karazin Üniversitesi Ukraynalı entelektüel Vasily Karazin’in çabalarıyla 1804’te Kharkiv’de kurulmuştur. Ukrayna’nın en köklü üniversitelerinden olan Karazin Üniversitesi, Lviv Üniversitesi’nden sonra ülkenin en eski ikinci eğitim kurumudur. Lisans, yüksek lisans, master ve doktora seviyelerinde eğitim veren kurumda öğrenciler Rusça ve İngilizce eğitim alabilmektedirler. Aynı zamanda üniversite öğrencilere sınavsız eğitim imkânı sağlamaktadır. Meslek lisesi ya da lise diplomasının yeterli olduğu Karazin Üniversitesi bölümlerinde taban puanı yoktur. QS Dünya Üniversitesi Sıralamaları’nın 2018 verilerine göre, Karazin Üniversitesi Ukrayna’nın en iyi üniversitesi konumundayken dünya genelinde de 410. sıradadır. Üniversite içerisinde üç araştırma enstitüsü, bir botanik bahçesi, Üniversite Tarihi Müzesi, Doğal Tarih Müzesi ile Arkeoloji ve Etnografya Müzesi de bulunmaktadır. Üniversitede yer alan bölümler ise şu şekildedir: Biyoloji, Kimya, Bilgisayar Bilimleri, Çevrebilim, İktisat, Uluslararası Ekonomik İlişkiler ve Turizm, Yabancı Diller, Tıp, Jeoloji ve Coğrafya, Tarih, Mekanik ve Matematik, Hukuk, Fizik, Filoloji, Felsefe, Psikoloji, Fizik ve Enerji, Radyofizik ve Sosyoloji. 

Kharkiv’de sınavsız üniversite fırsatlarıyla ilgili daha fazla bilgi almak, partner okullarımızı ve bulundukları yerlerin yaşam koşullarını daha yakından tanımak için alanında Draft Yurtdışı Eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Hayalini kurduğunuz bir üniversite yaşamını kurmanızda sizlere uzman destek sağlayabilecek danışmanlarımızla yüz yüze görüşebilmek için Ankara, İzmir ve İstanbul ofislerimizden randevu alabilirsiniz. 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız