DRAFT BLOG

Tüm Ukrayna İçerikleri
En Uygun Bütçeli Yurtdışı Üniversiteleri

Dolar ve euro kuru yurtdışında üniversite okumak isteyen gençlerimizin önünde bir engel.

Ukrayna'da Eğitim ve Yaşam

Ukrayna, yurtdışında eğitim almak isteyenler için en önemli tercihler arasındadır. Öğrenci dostu olmasıyla da bilinen Ukrayna, uygun yaşam maliyetleriyle ve kaliteli eğitimle ön plana çıkıyor.

Ukrayna Kiev Üniversiteleri

Ukrayna Kiev Üniversiteleri; eğitim açısından oldukça kaliteli ve AB eğitim standartlarına uygun olarak verdiği eğitimle, dünya genelinde tercih edilmektedir. Türkiye'de sınav stresini yaşamak istemeyen lise mezunu öğrencilerin tercih edebileceği Ukrayna Üniversiteleri ayrıca yüksek lisans ve mastır eğitimi de vermektedir.

 

İdealiniz olan mesleğe ulaşmanız açısından ve ayrıca kaliteli AB standartlarına uygun bir üniversitede okumak, kültür açısından farklı ülkelerin öğrencileri ile tanışmak, ekonomik yönden hiçbir sıkıntı yaşamadan eğitim almak istiyorsanız; Ukrayna Kiev üniversitelerinden birisini tercih edebilirsiniz.  

 

Birçok farklı fakülte ve bölümle hizmet veren Ukrayna üniversitelerini  birlikte kısaca tanıyalım.

 

Kiev Ulusal İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi-KISI

1999 yılında Kiev Ulusal İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi olarak eğitim vermeye başlamıştır. Üniversiteye kayıt tarihi 15 Ağustos-15 Kasım arasında yapılmaktadır. 1 Eylül, eğitim hayatı başlangıcıdır. 2 hafta boyunca sömestr tatili ve Ukrayna resmi tatilleri dışında tatil olanağı yoktur. Derslere devam mecburiyeti olan üniversitede gruplar arasında bir ay grup değiştirme olanağı yer almaktadır. 6 yurt hizmeti veren fakültede 25 yaşından küçük olmak, lise mezunu olmak ve sağlıklı olmak şartları gerekmektedir. Eğitim süresi hazırlık fakültesi olarak 1 yıl, yüksek lisans 4 yıl ve mastır eğitimi 1,5 yıl olarak yer almaktadır. Okul yurtları içerisinde 2-3 kişilik odalar ve etüt odaları da yer almaktadır. 

 

Üniversitede yer alan fakülteler; 

Lisans eğitimi, Uzmanlık, Bilgisayar bilimleri, Jeodezi, Kartografya ve Arazi yönetimi, Mühendislik Mekaniği, Otomasyon ve Bilgisayar Entegre Teknolojileri, İnşaat, Mimarlık ve Su Kaynaklarıdır. 

 

Kiev Ulusal Teknik Üniversitesi

ÖSYM tercih kılavuzunda da adı geçen Ulusal Teknik Üniversitesi; YÖK tarafından tanınan üniversiteler arasında bulunmaktadır. Avrupa'nın en eski teknik üniversitelerinden olan üniversite; 1898 yılında kurulmuştur. Eğitim dili olarak Rusça, İngilizce ve Ukraynaca yer alan üniversitede, öğrenciler için bir yıllık dil hazırlık bölümü bulunmaktadır. Akademik olarak 2500 Profesör, Doçent ve Öğretim görevlisinin eğitim verdiği 41700 öğrencinin öğrenim görmüş olduğu üniversiteye, her yıl Türkiye'den de birçok öğrenci kayıt yaptırmaktadır. Genelde 50 ülkeden gelen 200 yabancı öğrenciye lisans ve lisansüstü eğitim veren üniversite; uluslararası olarak her açıdan kaliteli bir eğitim sunmaktadır.

Üniversitede ayrıca konaklama olarak yurtlarda 2-3 kişilik odalarda kalarak; etütlerde çalışma imkânı bulunabilmektedir. Bunun yanı sıra konaklama açısından Kiev merkezde farklı semtlerde kiralık eşyalı evlerde konaklama olanağı da bulunmaktadır. 

 

Üniversitede yer alan fakülteler; 

Havacılık ve Uzay Sistemleri Fakültesi, Uygulamalı Sistem Analiz Enstitüsü, Uygulamalı Matematik Fakültesi, Enerji Tasarrufu ve Enerji İdare Enstitüsü, Matbaacılık Enstitüsü, Dil Bilimleri Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor Fakültesi, Kimya Mühendisliği Fakültesi, Fizik Mühendisliği Fakültesi, Bioteknik ve Bioteknik Fakültesi, Radyo Mühendisliği Fakültesi, Makine Mühendisliği Enstitüsü, Elektronik Mühendisliği Fakültesi, Fizik Teknik Enstitüsü, Cihaz Yapımı Fakültesi, Kaynama Mühendisliği Fakültesi, Sosyoloji Fakültesi, İdare ve Pazarlama Fakültesi ile Hukuk Fakültesi’dir. 

 

Kiev İşletme ve Ekonomi Üniversitesi-MAUP

Kiev Ekonomi ve işletme Üniversitesi-MAUP yüksek bir eğitim kalitesine sahip bir kurum olarak birçok ülkede öğrenciler tarafından oldukça benimsenen üniversiteler arasında yer almaktadır. Rusça ve Ukraynaca hazırlık okunabilen üniversitede ayrıca hazırlık eğitimini tamamladıktan sonra Ukrayna'da diğer üniversitelere de başvuru yapılabilir. Modern ve güzel bir yapıya sahip olan MAUP Üniversitesi eski Roma sütunları, büyük girişleri olan yeni binalar içerisinde eğitim vermektedir. Binaların içinin de oldukça bakımlı ve yeni görünümlü olduğu üniversitede geniş bir kütüphane, internet ve bilgisayar merkezleri de yer almaktadır. Öğrencilerin sportif ve sanatsal faaliyet yapabilecekleri alanlarda bulunmaktadır. Yüksek lisans eğitimi ve doktora öğrenimi olanağı da tanıyan üniversite; MAUP da hazırlık eğitimi 1 yıl, lisans eğitimi 4 yıl, yüksek lisansı eğitimi 1, yıl, mastır eğitimi 2 yıl, doktora eğitimi olarak da 3-6 yıl olacak şekilde eğitim sürecine sahiptir. Konaklama açısından da yurtlar oldukça elverişli bir alana sahiptir. Sürekli sıcak su, internet bağlantısı ve öğrenciler için yemekhane ve kafeterya gibi bölümlerde yer almaktadır. Ayrıca yeni hizmete giren yurt binası da birçok açıdan konforlu olanaklara sahip olarak hizmet vermektedir.

 

Üniversitede bulunan fakülteler; 

Felsefe, Mütercim-Tercümanlık, Turizm İşletmeciliği, İşletme, Ekonomi, Uluslararası Ticaret, Pazarlama ve Edebiyat.

 

Kiev Ulusal Havacılık Üniversitesi-NAU

Kiev Ulusal Havacılık Üniversitesi-NAU; 1933 yılında Kiev Politeknik Üniversitesine bağlı olarak eğitim sunmuştur. Ancak 2000 yılında bağımsız olarak Uluslararası Havacılık Üniversitesi olarak hizmet vermeye başlamıştır. Üniversite; havacılık ve uçak alanları haricinde; elektronik, mekanik, yönetim, elektrik mühendisliği, bilgisayar bilimleri, malzeme bilimi ve bilgisayar mühendisliği alanlarında güçlü bilimsel bir altyapı ile tecrübeye sahip olarak eğitim sunmaktadır. Eğitim dili olarak Ukraynaca, İngilizce ve Rusça yer almaktadır. İngilizce bölümler öğrenci sayısı çerçevesinde açılmaktadır. Özellikle yabancı öğrenciler için hazırlık bölümleri bulunmaktadır. Lisans eğitimi, yüksek lisans öğrenimi, doktora öğrenimi  sunan üniversite; hazırlık fakültesi olarak 1 yıl, yüksek lisans 4 yıl, mastır 1,5 yıl olarak belirlenmiştir. Okul yurtlarında konaklama imkânı bulunan ve ayrıca Kiev şehir merkezinde semtlere göre kiralık daire olanağı da yer almaktadır.

 

Üniversite bulunan fakülteler;

Sosyoloji, Hukuk, Ekonomi, Pazarlama, Çevrebilim, Kimya Mühendisliği, Kimya Teknolojisi, Radyo Mühendisliği, Bilgisayar Bilimleri, Bilgisayar Mühendisliği, Bilgisayar Sistem ve Otomasyon, Elektronik Devreler, Elektronik, Telekomünikasyon, Hava ve Uzay Teknolojisi, Meteoroloji ve Ölçüm Sistemleri, Enerji, İnşaat, Mimarlık ve Ulaşım Teknolojisidir.

 

Kiev Ulusal Taras Shevchenko Üniversitesi

Üniversite 1834 yılında kurulmuştur. O yıllarda sadece felsefe fakültesi yer alırken şimdi 14 fakülte ile eğitim vermektedir. Hazırlık bölümü bulunan üniversitede lisans eğitimi  verilmektedir.

Üniversitede Rusça, Ukraynaca ve İngilizce eğitim dilleri yer almaktadır, Lisans eğitimi Mühendislik, Teknoloji ve Doğa Bilimleri, İşletme ve İktisat Sosyal ve İnsani Bilimler dalında birçok bölümünde yer almaktadır. Bölümlerin lisans eğitimi için sınavla hazırlık bölümü bitiminde sertifika verilmektedir. Yurtlarda; 2-3 kişilik odalarda konaklama imkânının yanı sıra etüt odalarının olması ve ayrıca merkezde eşyalı kiralık evlerin bulunması öğrenciler için avantaj sunmaktadır.

 

Üniversite  yer alan fakülteler 

Uluslararası İlişkiler Fakültesi, Biyoloji Fakültesi, İşletme Fakültesi, Coğrafya Fakültesi, Filoloji Enstitüsü, Tarih Fakültesi, Gazetecilik Enstitüsü, Mekanik ve Matematik Fakültesi, Sibernetik Fakültesi, Sosyoloji ve Psikoloji Fakültesi, Radyo Fizik Fakültesi, Fizik Fakültesi ve Kimya Fakültesi’dir.

 

Ukrayna Kiev Üniversiteleri ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve eğitim için gerekli olan tüm ayrıntıları öğrenmek isterseniz ve Ukrayna’da üniversite eğitimi almak istiyorsanız uzman danışmanlarımız her türlü hizmette sizlere yardımcı olmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız