DRAFT BLOG

Tüm Ukrayna İçerikleri
En Uygun Bütçeli Yurtdışı Üniversiteleri

Dolar ve euro kuru yurtdışında üniversite okumak isteyen gençlerimizin önünde bir engel.

Ukrayna'da Eğitim ve Yaşam

Ukrayna, yurtdışında eğitim almak isteyenler için en önemli tercihler arasındadır. Öğrenci dostu olmasıyla da bilinen Ukrayna, uygun yaşam maliyetleriyle ve kaliteli eğitimle ön plana çıkıyor.

Ukrayna Üniversite Kayıt Tarihleri Ne Zaman?

Akademisyenlerinin yoğun çabaları ve çalışmaları sayesinde uluslararası akademik camiadaki yerini son 20 yıl içerisinde son derece sağlamlaştıran Ukrayna’da alınacak bir yurtdışı eğitimi Avrupa’nın diğer ülkelerindeki pek çok üniversiteye denktir. Sınavsız bir eğitim imkanı sunan, diğer yurtdışı ülkelerine göre ekonomik anlamda çok daha uygun olan ve öğrencilerin velilerinin sadece kimlikleriyle ülkeye giriş yapabildikleri ülke sadece akademik anlamda başarılı bir eğitim vermekle kalmaz aynı zamanda rahat bir üniversite hayatı isteyen öğrencilerin de ihtiyaçlarını karşılar.

Bologna Süreci’ne dahil olduğundan bu yana Avrupa’nın ve dünya eğitim arenasının parmakla gösterilen ülkelerinden birisi haline gelen Ukrayna uzun akademik gelişmeler sonucunda ulusal bir yüksek öğrenim sistemi oluşturmayı başarmıştır. Yurtdışından gelen öğrenci alımlarını en çok kabul eden 10 ülkeden birisi olan Ukrayna’ya her yıl dünyanın dört bir yanından sayısız öğrenci yüksek öğrenim görmek için başvuru yapmaktadır. Diplomaları neredeyse dünya çapında bir denkliğe sahip olan Ukrayna üniversitelerinin eğitim seviyesi akademisyenler, bilim adamları ve yatırımcılar tarafından sık sık takdir edilmektedir.

Akademik personel yetiştirme konusunda azimli bir çalışma yürüten Ukrayna’da bu çalışmalar 180 yüksek öğrenim kurumu tarafından hummalı bir şekilde sürdürülmektedir. Her bir üniversitesi ayrı ayrı akredite edilen, Eğitim ve Bilim Bakanlığı’nın ilerici bir sistemi eğitim arenasına entegre etmek için kararlı hamleler yaptığı ülkenin akademik durumu her geçen gün biraz daha kalkınmaktadır. Kalkınan bu akademik durum sebebiyle Avrupa’da gördüğü kabul oranı da yükselen Ukrayna üniversiteleri hali hazırda sahip oldukları Rus Çarlığı döneminden bu yana süregelen köklü eğitim geleneklerini günümüzün vizyonuyla başarılı bir şekilde bir araya getirdiklerinden dolayı zamansız bir akademik anlayışı öğrencilerine sunmaktadırlar.
 

Ukrayna’da yurtdışı eğitimi görmek isteyen öğrencileri ilgilendiren son derece önemli iki durum vardır. Bunlardan birincisi yabancı ülke vatandaşlarının Ukrayna’daki üniversitelere kabulünün mülakatlara ve tamamlanan eğitim seviyelerine yönelik belgelerin incelenmesiyle gerçekleştirildiğidir ve bu kabullere ilişkin gereklilikler ve şartlar her üniversite tarafından ayrı ayrı belirlenmektedir.
 

İkinci önemli durum kabul edilen başvurular sonucunda yapılacak kayıtların tarihleriyle alakalıdır. Ukrayna’daki üniversiteler için kayıt dönemi her senenin bahar aylarında başlamaktadır. Ekim ayında eğitime başlamak isteyen öğrenciler Ocak ayından itibaren ön kayıtlarını yaptırarak hem kontenjanlarından yararlanabilirler hem de evrak toplama sürecini rahatlıkla atlatabilirler. Ukrayna’daki üniversiteler aynı zamanda öğrencilere belli başlı şartlar altında yarı dönemde de başlama imkanı sunmaktadır. Yarı dönemde başlamak isteyen öğrenciler Eylül ayından itibaren kayıtlarını yaptırmak durumundadırlar. 

 

Doğu Avrupa’daki akademik eğitimin merkezi konumundaki Ukrayna’da alacağınız bir yurtdışı eğitimi kayıt tarihlerine uyup yükümlülüklerinizi yerine getirdiğiniz sürece hem yurtiçi hem de yurtdışı alanlarda fırsatlar sunacaktır.

 

Ukrayna üniversite kayıt tarihleri hakkında daha detaylı bilgi edinmek ve kayıt yaptırmak için Draft Yurtdışı Eğitim’in İzmir, Ankara ve İstanbul’da bulunan ofislerini ziyaret edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız