DRAFT BLOG

Tüm Ukrayna İçerikleri
En Uygun Bütçeli Yurtdışı Üniversiteleri

Dolar ve euro kuru yurtdışında üniversite okumak isteyen gençlerimizin önünde bir engel.

Ukrayna'da Eğitim ve Yaşam

Ukrayna, yurtdışında eğitim almak isteyenler için en önemli tercihler arasındadır. Öğrenci dostu olmasıyla da bilinen Ukrayna, uygun yaşam maliyetleriyle ve kaliteli eğitimle ön plana çıkıyor.

Ukrayna YÖK Denkliği Olan Üniversiteler

Avrasya’nın en güzel ülkelerinden biri olan Ukrayna, köklü tarihi, muhteşem doğal güzellikleri, kendine has kültürü, mutfağı ve uygun yaşam standartlarıyla bölgemizin en popüler ülkelerinden biridir. Sunduğu bu güzelliklerin yanı sıra kaliteli ve nitelikli üniversiteleri, Ukrayna’yı yurtdışında eğitim almak isteyenlerin de öncelikli tercihleri arasına yerleştirmiştir.

Yurtdışında üniversite okumayı düşünenlerin aklına gelen ilk sorulardan biri, “Okuyacağım üniversitenin YÖK denkliği var mı?” sorusudur. Dolayısıyla, Ukrayna’da size uygun eğitim seçeneklerinden bahsetmeden önce bu konuyu açıklığa kavuşturmak önemlidir.

Bir üniversitenin YÖK denkliği ve tanınırlığı iki ayrı konudur. Yakın zamanda değişen prosedürler uyarınca, YÖK tarafından tanınan bir üniversiteden mezun olmanız, diplomanızın otomatikman YÖK denkliğine sahip olacağı anlamına gelmez; zira YÖK denkliği bireysel başvuru yapılarak alınan bir belgedir ve bu belgeyi alabilmeniz için belirli şartları taşımanız gerekecektir. YÖK, gerekli gördüğü durumlarda ilgili eğitimi gerçekten alıp almadığınızı tespit etmek için mezunları bir seviye tespit sınavına tabi tutabilir. Bu sınavdan geçme notu 40’tır.

Ancak bu durum endişelenmenizi gerektirmez. Kaliteli ve nitelikli bir üniversite eğitimi almanız halinde bu sınavı rahatlıkla geçebilirsiniz. Ukrayna’da size sunduğumuz partner okullarımızdan mezun olduğunuzda bu konuda sorun yaşama ihtimaliniz düşüktür!

Dünya sıralamasında ilk 1000’de yer alan üniversiteler, YÖK denkliği açısından diğer üniversitelere nazaran daha avantajlıdır. Bu bakımdan, eğer YÖK denkliği konusu aklınızı kurcalıyorsa, Ukrayna’da sınavsız kayıt yaptırabileceğiniz ve ilk 1000’de yer alan üniversiteleri tercih etmeyi düşünebilirsiniz.

Ukrayna’da faaliyet gösteren SUMY Devlet Üniversitesi, Kiev Politeknik Üniversitesi, Karazin Kharkiv Üniversitesi, Taras Schevshenko Üniversitesi ve Kharkiv Politeknik Üniversitesi, YÖK tarafından kabul edilen dünya üniversite sıralamalarında ilk 1000’de yer alan okullardır. Bu okullardan birinden mezun olduğunuzda diplomanız sadece Türkiye’de değil, dünyanın pek çok ülkesinde geçerli olacaktır!

Ukrayna’nın ilk 1000’de yer alan köklü ve kaliteli üniversitelerinde tıp, mimarlık, diş hekimliği, makine mühendisliği, gemi mühendisliği, havacılık, psikoloji gibi hayalini kurduğunuz pek çok bölümde İngilizce, Rusça veya Ukraynaca eğitim alabilirsiniz! Ukrayna’da YÖK denkliği konusunda avantajlı üniversiteler hakkında daha ayrıntılı bilgi almak ve çok uygun fiyatlarla kaydınızı yaptırmak için uzman Draft Yurtdışı Eğitim danışmanlarımız ile irtibat kurabilir, dilerseniz Ankara, İzmir veya İstanbul ofislerimizden randevu alarak yüz yüze görüşebilirsiniz. Acele edin, kontenjanlarımız dolmadan iletişime geçin!

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız