DRAFT BLOG

Tüm Azerbaycan İçerikleri
Tüm Polonya İçerikleri
Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Ülkelerin Yaşam Koşullarına Göre Aylık Masrafınız Ne Kadar Olur?

Yurt dışında üniversite okumak isteyenlerin çoğunun aklında, gidecekleri ülkelerin ve şehirlerin yaşam maliyetlerinin uygun olup olmadığı konusu vardır. Avrupa'da bulunan bazı ülkeler öğrenci dostu olması ile bilinen yerlerdir. Bu durumda bu ülkelerde bulunan üniversitelere kayıt olmak, öğrencilerimiz için oldukça mantıklı bir seçimdir diyebiliriz. Ayrıca bu saygın üniversiteler, dünyanın en iyi ilk 1000 kurumu arasında yer alan köklü okullardır. Peki bu ülkeler ve bu saygın kurumlar hangileridir?

Avrupa'nın En Öğrenci Dostu Ülkesi: Polonya

Polonya’nın Varşova, Krakow, Lodz gibi pek çok tanınmış şehri yurt dışında üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler açısından sıklıkla tercih edilmektedir. Bu şehirlerde bulunan üniversiteler, kalitelerinin yanı sıra öğrenci bütçesine uygun seçeneklerle de dikkatleri üzerine çekmektedir. Avrupa’da eğitim ve yaşam giderleri açısından en ekonomik fırsatları sunan Polonya’nın önde gelen şehirlerinde lisans veya yüksek lisans eğitimini tamamlayan öğrencilerin, mezuniyetleri sonrasında sahip olacakları diplomalar tüm AB ülkelerinde ve Türkiye dahil olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde geçerli olacaktır. Polonya’nın başkenti Varşova’da bulunan üniversiteler, dünyanın her yerinden öğrencileriyle uluslararası niteliğe sahip yükseköğretim kurumlarıdır. Varşova denilince akla gelen üniversiteler arasında öncelikli olarak Varşova Üniversitesi, Varşova Tıp Üniversitesi ve Varşova Teknoloji Üniversitesi bulunmaktadır.

Peki Polonya'da Yaşam Maliyetleri Ne Kadardır?

Polonya, Avrupa'nın en öğrenci dostu ülkelerinden biridir. Barınma konusunda, öğrenci akademisi olarak bilinen yurtları olan Polonya'nın bu yurtlarının çift kişilik odalarındaki kişibaşı aylık kiralama ücreti 750-1500 TL arasındadır. Yurt fiyatlarında konumlanılan şehre ve merkeze yakınlığa göre farklılık mevcuttur. Yurtlar dışında, 2 kişinin kalabileceği 1+1 daire fiyatları şehir merkezlerinde ortalama 1500-3100 TL arasındayken merkeze uzak yerlerde ise ortalama 1000-2200 TL arasındadır. 3 odalı bir dairenin ortalama fiyatı şehir merkezinde 2100-2500 TL arasında iken merkeze uzak yerlerde ise 1700-3700 TL arasında seyretmektedir. Ulaşım giderleri açısından da Polonya, Avrupa’daki rakiplerine kıyasla çok daha üstün bir konumdadır. Bulunacağınız şehre göre değişmekle birlikte aylık öğrenci abonman kartı 50 – 60 TL ve tam abonman kartı ortalama 130-140 TL arasında değişmektedir. Bu kartlar sayesinde metro, otobüs ve tramvayı sınırsız olarak kullanabilirsiniz. Otobüs ve metrolara tek biniş tam kart 4 TL civarındayken, öğrenci binişi 2 TL civarındadır.

Kardeş Ülke Azerbaycan Ve Yaşam Maliyetleri

Yaşam giderleri konusunda  yurt dışında eğitim veren pek çok ülkeden daha iyi bir konumda olan Azerbaycan’daki yaşam maliyetleri öğrenci bütçesini zorlamamaktadır. Yurt dışı eğitimi için Azerbaycan’ı tercih eden kişilerin en memnun kaldığı konulardan birisi de budur. Eğitim almak için Azerbaycan’ı tercih eden öğrenciler aynı zamanda temiz, konforlu ve tek odalı bir evi 800 – 1400 TL arasında kiralayabilmektedirler. Ülke genelinde ortaklaşa ödenen apartman faturaları arasında doğalgaz faturaları uygunluklarıyla dikkat çekmektedir. Doğalgaz zengini bir ülke olan Azerbaycan’da doğalgazın metreküpüne 10 Kepik ödenmektedir. Ülkede bulunan bazı apartmanlar otopark, aidat, kablolu tv ve su faturalarını da kiranın içine dahil etmektedirler.

Yurt dışı üniversiteleri ve yaşam maliyetleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için İzmir, Ankara ve İstanbul ofislerimizi ziyaret etmeyi unutmayın.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız