DRAFT BLOG

Tüm Ukrayna İçerikleri
En Uygun Bütçeli Yurtdışı Üniversiteleri

Dolar ve euro kuru yurtdışında üniversite okumak isteyen gençlerimizin önünde bir engel.

Ukrayna'da Eğitim ve Yaşam

Ukrayna, yurtdışında eğitim almak isteyenler için en önemli tercihler arasındadır. Öğrenci dostu olmasıyla da bilinen Ukrayna, uygun yaşam maliyetleriyle ve kaliteli eğitimle ön plana çıkıyor.

Üniversite Öğrencileri İçin Ukrayna'da Yaşam

Ukrayna’da eğitim, sınıflarla sınırlı olmayan bir deneyimdir. Çok kültürlü yaşamın farklı yönlerini keşfedebilir, her gün yeni bir deneyim yaşayabilirsiniz. Yeniliklerle dolu Ukrayna, öğrenmek ve keşfetmek için pek çok fırsat sunmaktadır.

Ukrayna’da öğrenci yaşamı, nitelik açısından diğer Avrupa ülkeleriyle kıyaslanabilir durumdadır. Öğrenciler eğitim alırken yeni insanlarla tanışır, keşfeder, seyahat eder, yeni şeyler öğrenir. Çoğu öğrenci üniversite kampüsünde yaşamayı tercih etmekle birlikte ev kiralamak da mümkündür. Hostel fiyatları genellikle aylık 50 doların üzerine çıkmamaktadır. Kampüslerde güvenli ve konforlu bir konaklama için her türlü imkân sağlanmaktadır: Kütüphaneler, hastaneler, spor salonları, konferans ve konser salonları, laboratuvarlar ve diğer eğitim tesisleri, güvenlik ve diğerleri…

Kitaplar ve ilgili eğitim materyalleri üniversiteler tarafından sağlanır. Bilgisayar salonları bulunan kütüphaneler de mevcuttur. Neredeyse her üniversitenin bir spor takımı bulunmakta, üniversite takımları diğer kurumların takımlarıyla farklı alanlarda rekabet etmektedir. Futbol, şüphesiz en popüler spordur. Bu faaliyetlerde bulunmak genellikle biraz zaman alsa da takımınızın başarılı olması halinde üniversite yönetimleri derslere katılımınız konusunda biraz esneklik tanıyacaktır.

Ukrayna’da öğrenci yaşamı diğer Avrupa ülkelerine kıyasla fark edilir derecede ucuzdur.

Şehir ve yaşam tarzınıza bağlı olarak, ortalama aylık masraflarınız 150-300 € (200-400 $) civarında olacaktır. Neyin ne kadar olduğuna dair birkaç örnek görmek isterseniz: Kaliteli bir kot pantolon 15-40 €, sinema biletleri 2-5 €, fast food restoranlarında yemek 3-5 €, meyve-sebzeler kilo başına 0,7-2 €, ülke içi tren biletleri 5-12 € civarındadır. Üniversiteye kayıt yaptırdıktan sonra alacağınız uluslararası öğrenci kartıyla hava yolu ve tren biletlerini %30’a varan indirimlerle kullanabilirsiniz.

Diğer taraftan, Kiev’in her bölgesinin aynı ucuzlukta olmadığını da hatırlatmamız gerekir. Diğer Avrupa başkentleriyle kıyaslandığında çok daha ucuz olmasına rağmen, Moskova, Roma, Paris ve benzeri şehirlerde bulunan mağazalar aşağı-yukarı aynı fiyatlarla Kiev’in merkezinde de bulunmaktadır. Ancak Kiev’in merkezinde, özellikle lüks sayılabilecek Kreschatik gibi önemli caddelerde bulunan dairelerin kiraları uygundur. Bu anlamda Kiev, lüksü uygun fiyatlarla sunan cazip bir şehir olarak görülebilir.

Ukrayna’da öğrenciler boş zamanlarını sosyalleşerek ve hem eğlenebilecekleri hem de yorgunluklarını atabilecekleri faaliyetlerde bulunarak geçirirler. Sosyalleşmeyi seviyorsanız, pek çok ilginç kafe, gece kulübü, tiyatro, sinema, alışveriş merkezi gibi seçenekler sunan büyük şehirleri tercih edebilirsiniz. Kiev, Kharkov gibi şehirlerde yaşam çok hareketlidir. Eğitim alırken Ukrayna’nın coğrafi güzelliklerini ve kendine has, köklü geleneklerini keşfetmek istiyorsanız yine Kiev veya Lviv’i seçebilirsiniz. Lviv, Ukrayna’nın en tarihi şehirlerinden olup her yıl milyonlarca turistin akınına uğramakta, mimarisi ve tarihsel dokusu itibariyle köklü Orta Avrupa şehirlerini andırmaktadır. Ukrayna’nın başkenti Kiev, ülkenin ekonomik, politik ve kültürel gelişiminin de kalbidir. Lviv ise Ukrayna’nın “batıdaki başkenti” olarak anılmaktadır; büyük ölçüde Avrupa’nın kültürü ve yaşam tarzından etkilenen bir şehirdir.

Ukrayna’ya eğitim almak için gelen öğrencilerin en başta dil konusunda bazı güçlükler yaşamaları çok normal bir durumdur. Bunun farkında olan Ukrayna üniversitelerinin hemen hepsinde öğrencilere yardım eden bir “karşılama ekibi” bulunmaktadır. Yeni öğrenciyle birkaç hafta boyunca ilgilenerek kaydoldukları üniversiteyi tanıtır, eğitim alacakları süre boyunca ihtiyaç duydukları pratik bilgileri öğrencilere sunarlar.

Dil konusundaki güçlükleri aşmanın en verimli ve sağlıklı yolu elbette Ukraynaca veya Rusça öğrenmekten geçmektedir. Ukraynalıların önemli bir bölümü Rusça bilmektedir. Ukraynaca ve Rusça aynı aileden gelmekle birlikte seviyeniz ilerledikçe aralarındaki farkları daha iyi görebileceksiniz. Ukrayna’da geçireceğiniz ilk yıl boyunca hazırlık derslerine kaydolarak veya Ukraynalı dostlarınızın yardımıyla dil konusunda rahatlıkla kendinizi geliştirebilirsiniz. Karadeniz’in karşı kıyısındaki dostlarınız yurtdışından gelen misafirlerine dillerini öğretmek konusunda çok isteklidir. 

 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız