DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Kariyer Danışmanlığı
Kariyer Danışmanlığı

Doğru meslek ve doğru ülke tercihi yapmanız için danışmanlarımız ile buradayız.

Devamı
Üniversite Sınavına Girmeden  Makine Mühendisliği Okumak

Ülkemizde mühendislik bölümlerini kazanmak zordur, dolayısıyla mühendislerin (doktorlar, avukatlar vb. gibi) halk arasında büyük bir saygınlığı vardır. Hatta bu durum dilimizde çeşitli farklı ifadelerin ortaya çıkmasını bile sağlamıştır. Mühendislik mesleklerinin saygınlığına halel getirmeden, artık bu kazanılması zor eğitimin sınavsız eğitim veren üniversitelerde verilmesinin de mümkün olduğunu söylemek isteriz. Avrupa’da makine mühendisliği okumak isteyenlerin hem sınav engeline takılmadan hem de uygun harç, yaşam masrafları için başvurabileceği pek çok üniversite mevcut.

“Sınavsız mühendislik eğitimi” cümlesini tamamlamadan belki de doğrudan “Rusya!” diyebiliriz. Sınavsız eğitim uygulamalarının en sistemli biçimde uygulandığı ülkelerin başında gelen Rusya, her sene yurt dışında makine mühendisliği eğitimi almak isteyen pek çok öğrenciyi ağırlıyor. Rusya gibi çevresindeki Litvanya, Letonya gibi ülkeler de sınavsız eğitim/uygun yaşam giderleri bölgesi içerisine dahil oluyor. Bu yazımızda sizlere, yurt dışında mühendislik eğitimini sınavsız olarak alabileceğiniz bu üniversitelerden bazılarından bahsedeceğiz…

Rusya: Nijniy Novgorod Devlet Teknik Üniversitesi

Nijniy Novgorod, bir kişinin ismi ve soyadı değil. Rusya’nın en büyük beşinci şehrinin adı oluyor. NNDTÜ de bu kentte kurulan saygın bir teknik üniversite. Geniş bir skalada Rusça dilinde eğitim verilmektedir. Ülkemizden mühendislik eğitimi almak için çok sayıda öğrencinin tercih ettiği bir üniversitedir. Tüm Rusya genelinde yüksek eğitim kalitesi ile bilinen ve büyük, ulusal bir araştırma kurumu da olan bu üniversiteye yalnızca lise diplomanız ve not dökümünüz ile rahatlıkla başvurabilirsiniz. 

Litvanya: Kaunas Teknoloji Üniversitesi

Litvanya’daki en kaliteli teknik üniversitelerden biri olan Kaunas Teknoloji Üniversitesi, adını aldığı kentte bulunmakta ve Avrupa’nın en iyi ilk 1000 üniversitesi listesinde de yer almaktadır. Makine, Endüstri Mühendisliği bölümlerinden Mimarlık, Muhasebe, Kamu Yönetimi gibi bölümlere uzanan geniş bir eğitim yelpazesi sunmaktadır. Eğitim dili İngilizce olan bu okul uygun harç giderleriyle de öne çıkıyor. 

Letonya: Riga Teknik Üniversitesi

Şimdiki üniversite de yine bir Baltık ülkesi olan Letonya’da. Orta çağda oraya giden Alman tüccarların kurduğu bir kent olan Riga’da yer alan bir okul. Riga Teknik Üniversitesi de Avrupa’nın en iyi ilk 1000 üniversitesi listesinde yer alıyor. Kuruluşu 1862 yılına dayanan üniversite Letonya’nın ve bölgenin teknik eğitim kalitesini belirleyen öncü kuruluşlardan biridir. İngilizce dilinde çoğunlukla farklı teknik, teknolojik alanlara odaklanan üniversitenin harç masrafları Batı Avrupa üniversitelerinin yarısı kadar.

Avrupa’daki sınavsız üniversiteler, yüksek kaliteli mühendislik eğitimi ve başvuru koşulları gibi konular hakkında merak ettikleriniz ve yanıtlanmasını istedikleriniz için uzman eğitim danışmanlarımızla görüşün. Bizlere internet sitemizde yer alan online iletişim formunu doldurarak ulaşabilirsiniz. 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız