DRAFT BLOG

Üniversite Sıralamaları Neden Önemli?

Yurt dışında hangi üniversiteye gideceğinize ya da hangi bölümde okuyacağınıza karar vermek kolay değil. Çok fazla seçenek var, bunalmış hissedebilirsiniz! Hangi ülkede okumak istediğiniz ve üniversitenin kampüsü, yetkinlikleri, hangi bölümlere ev sahipliği yapıyor oluşu, YÖK denkliği avantajı gibi dikkate alınması gereken pek çok detay var. Ancak, hesaba katmanız gereken en büyük faktörlerden biri üniversitenin uluslararası listelerde yer aldığı sıralamalardır. Dünyanın en iyi ilk 1000 üniversitesinde eğitim almak ister miydiniz? Peki bu sıralamalar aslında ne anlama geliyor? 

Dünya Üniversite Sıralaması
THE ( Times Higher Education ) 2004 yılından bu yana, dünyanın en iyi üniversiteleri hakkında bilgi vermektedir. THE Dünya Üniversite Sıralaması, araştırma misyonuna vurgu yaparak dünyanın en iyi üniversitelerinin bir listesini tutar. Bu sayede hangi üniversite, hangi dalda ve derecede kaçıncı olmuş öğrenebilirsiniz. 

Genel Sıralamalar ve Konu Sıralamaları
Birçok kişi, üniversitenin sıralamada nasıl yer aldığına bağlı olarak öğrenim hedeflerine karar verir. Ancak, öğrenciler genellikle yalnızca bir üniversitenin genel sıralamasına odaklanır. Bu önemli olmakla birlikte, üniversitenin hangi alanda yüksek sıralarda olduğuna da göz atmanız gerekiyor. Bu da "konu sıralaması" anlamına geliyor. Peki, üniversite konu sıralamaları önemli mi? Basit cevap evet. 

Üniversite Konu Sıralamaları Neden Önemlidir?
Şimdi bunu bir örnekle açıklayalım. İşletme eğitimi ile ilgilendiğinizi hayal edin. Bu durumda, hangi üniversitelerin İşletme için iyi derecelendirildiğine bakmalısınız. Bir üniversite, İşletme alanında çok üst sıralarda yer alabilir, ancak genel sıralamada o kadar başarılı olmayabilir. Bu sizin için bir dezavantaj değil aksine avantajdır! Bir üniversitenin genel sıralaması her zaman size hitap etmek zorunda değildir. Bunu diğer tüm branşlarda uygulayabilirsiniz. Biyoloji okumakla ilgileniyorsanız, yalnızca hangi üniversitelerin iyi olduğunu değil, hangi üniversitelerin  özellikle Biyoloji için iyi olduğunu da öğrenmelisiniz. Şimdi sanıyoruz ki durum biraz daha net bir hal aldı.

Konunuz oldukça teknikse veya aklınızda çok özel bir kariyer planı varsa, konu sıralamasına bakmak özellikle önemlidir. Mühendislik bunun için iyi bir örnektir. Özellikle mühendislik alanında yüksek sırada bulunan okullara göz atabilirsiniz. Almanya üniversiteleri bu konuda size referans olabilir!

Yurt dışında eğitim almak başlı başına bir deneyim. Bu deneyimi uzman eğitim danışmanlarımız ile keşfedebilirsiniz. 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız