DRAFT BLOG

Tüm Makedonya İçerikleri
Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Sınavsız Üniversite Okumak Mümkün mü?

Yurt dışında sınavsız üniversite konusunu yeniden masaya yatırdığımız videomuza hoş geldiniz.

Üsküp'te Yaşam

Genel Bilgiler

Üsküp, Makedonya’nın başkenti ve en büyük şehridir. Ülkenin politik, ekonomik, kültürel ve akademik merkezi olan Üsküp, ortasından geçen Vardar Nehri tarafından ikiye ayrılır. Makedonya’nın kuzey kesiminde, Kosova’ya yakın bir bölgede bulunur.

Makedoncada Skopje olarak geçen şehir adını, Grek-Roma dönemi sınır kasabasının Latince adı olan Scupi’den almıştır. Bilinen tarihiyle M.Ö. 4000’den beri yerleşim bölgesi olan Üsküp’te Neolitik dönemden yaşam kalıntıları bulunmuştur.

Üsküp’te yazları sıcak ve nemli, kışları ise soğuk ve karlı geçmektedir.

Konaklama

Üsküp’te diğer Balkan şehirlerinde olduğu gibi her bütçeye hitap eden çeşitli konaklama imkânları bulunmaktadır. Üsküp’te önemli noktalar birbirine yürüme mesafesindedir dolayısıyla şehirde konaklamak oldukça rahattır. Eğitim amaçlı Üsküp’e gelen öğrenciler için kiralık odalar ve apartman daireleri gibi seçenekler fazladır. Öğrenci yurtlarında odaların aylık kira ücreti genellikle 75 €’dan başlamaktadır.

Ulaşım

Üsküp’te ulaşım genellikle otobüslerle sağlanmaktadır. Şehirdeki kırmızı renkli otobüsler halk otobüsü, diğer renklerdeki otobüsler ise özel otobüslerdir. Otobüs biletinizi çevredeki kiosklardan veya bindiğiniz anda otobüs şoföründen satın alabilirsiniz. Biletinizi önceden almanız daha hesaplı olacaktır.

Üsküp’te tramvay veya metro hattı bulunmamaktadır. Şehirde ulaşım otobüsler, taksiler veya özel araçlarla sağlanmaktadır.

Yeme-İçme

Pleskavitsa, Üsküp’e ait lezzetlerden biri olup yağlı kıymadan yapılmaktadır. Yoğurulup hazırlandıktan sonra, soğanla beraber ızgarada kızartılarak servis edilir.

Cevapi, küp küp doğranmış soğan, biber turşusu ve ekmekle servis edilen başka bir Üsküp köftesidir. Baharatsız ve ekmeksiz olarak hazırlanır, ızgarada pişirilir.

Krem karamele benzeyen, süt, yumurta ve şekerin fırında uzun süre pişmesiyle elde edilen, muhallebi lezzetinde bir tatlı olan Kaymaçina, Üsküp’e özgü tatlılardan biridir.

Sosyal Etkinlikler

Her yıl Ekim ayında Üsküp’te Caz Festivali düzenlenmektedir. Bununla birlikte her yıl Kasım ayında Mobile Film Festivali, Aralık ayında Animax Film Festivali düzenlenmektedir.

Üsküp’te bulunan Makedonya Müzesi, ziyaretçilerine ülke tarihini anlatan, içerik bakımından zengin bir müzedir.

2014 yılında açılan Makedonya Arkeoloji Müzesi, şehrin ilk zamanlarından Osmanlı dönemine kadar olan döneme ait arkeolojik kalıntıları saklı tutmaktadır.

1963 yılında yaşanan deprem sonucu yıkıldıktan sonra uluslararası kuruluşların yardımı ile tekrar inşa edilen Makedonya Çağdaş Sanat Müzesi, Makedon sanatçılarla beraber Picasso, Masson, Hartung, Leger gibi dünyaca ünlü sanatçıların eserlerini barındırmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız