DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Kariyer Danışmanlığı
Kariyer Danışmanlığı

Doğru meslek ve doğru ülke tercihi yapmanız için danışmanlarımız ile buradayız.

Devamı
Vancouver'da Yaşam

British Columbia eyaletinin en büyük şehri olan Vancouver, Kanada standartlarına göre son derece ılıman bir iklime sahiptir. Yılda ortalama 11 gün kar yağışı olur, nadiren birkaç santimetreye ulaşır. Yaz ayları ise kuru, güneşli ve sıcak geçer.

Vancouver, dünyanın en yaşanabilir şehirleri listesinde ilk üçteki yerini istikrarla korumaktadır. Forbes’e göre de dünyanın en temiz 10. şehridir.

Bu temizlik ve yaşanabilirlik seviyesi; doğal güzelliklerinin ve devletin yürüttüğü çevre politikasının birlikteliğinin bir sonucudur. 

Büyüyen film endüstrisinin yanı sıra çok çeşitli sektörlerin faaliyette bulunduğu, muazzam fırsatlar sunan güçlü ekonomisi, kontrollü iklimi ve son derece temiz havası, büyük bölümü elektrikle çalışan çok geniş ulaşım sistemi, nefes kesen manzarası ile Vancouver gerçekten yaşamaya değer bir şehir.

ULAŞIM

Vancouver otobüsten, feribota/vapura kadar pek çok toplu ulaşım seçeneği sunar. Şehrin etrafında tur atan Sky Train ile bölgeler arasında gidip gelen West Coast Express raylı sistem ulaşımı mevcuttur. Kanada’nın geri kalanına göre yürümeyi ve bisiklet kullanmayı en çok tercih eden şehirdir. 

Toplu taşıma araçlarının kullanımı için alacağınız aylık bilet fiyatı 109 C$’dır.

YEME-İÇME

Son 20 yılda nüfusunu ikiye katlayan Vancouver ziyaretçilerine envaiçeşit mutfaktan yemek çeşidi sunar. 

Vancouver’a gittiğinizde denemenizi muhakkak tavsiye edeceğimiz yiyeceklerin başında deniz ürünleri gelmektedir. Pek çok kültürü bir arada barındıran her şehir gibi Vancouver’da da farklı kültürlerin mutfağını bulmak hatta o kültürlerin birbirlerini etkilediklerine tanıklık etmek elbette mümkün. Vahşi somon yemeği dahi bulabileceğiniz Hint restoranları, Japonların çiğ yemeklerini deneyebileceğiniz Peru restoranları ve Orta Doğu’ya özgü lezzetleri keşfedebileceğiniz Bulgar restoranlarının iç içe geçtiğini görebilirsiniz. 

Fakat kendi yemeğimi kendim yapmak istiyorum dediğinizde Toronto’ya kıyasla daha uygun fiyatlara sebze/meyve satın alabilirsiniz. Örneğin; 12’li yumurta paketi 5,03 C$, 1 kg domates 4,29 C$, 1 kg patates 2,61 C$ ve 500 gr kemiksiz tavuk göğsü 9 C$ civarındadır.

KONAKLAMA

Ev satın almada Vancouver dünyanın üçüncü en pahalı şehri olsa da iş kiralamaya geldiğinde durum o kadar da vahim değil. Pahalı bir muhitte 85 meşyalı bir dairenin kirası aylık 2.680 C$ iken standart bir muhitte 2.079 C$’dır. 45 m2eşyalı dairelerin fiyatı ise pahalı muhitte 2.029 C$, standart muhitte ise 1.497 C$ civarındadır. Sosyal tesislerde iki kişilik 85 mdairenin ücreti aylık 120 C$ iken tek kişilik 45 mdairenin ücreti 69 C$’dır.

SOSYAL YAŞAM

Doğayı ve doğa sporlarını sevenler Vancouver’da mutluluğu bulacaklardır. Kanada müziğinin ana merkezi olan Vancouver aynı zamanda her yıl düzenlenen Fringe Festival ve Uluslararası Film Festivali’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Vancouver Sanat Galerisi, sahne sanatının mihenk taşı gibidir. 

Tüm bunlara ek olarak, tüm yıl boyunca yapılabilecek açık hava sporlarıyla da Vancouver ön plana çıkmaktadır. Bisiklet, golf, yelken, yürüyüş, kano, kayak ve snowboard çok popülerdir.

İki kişilik sinema bileti 27 C$, tiyatro bileti 94 C$, gözde bir bölgedeki İtalyan restoranında mezeler, ana yemek, şarap ve tatlının olduğu akşam yemeği 104 C$ civarındadır.

ORTALAMA FİYATLAR

Ulaşım:                       109 C$
Yeme-İçme:                450-500 C$
Konaklama:                900- 2700 C$
Sosyal Yaşam:           200-450 C$

 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız