DRAFT BLOG

Tüm Polonya İçerikleri
Yurtdışında Fizyoretapi Eğitimi

Polonya, Macaristan ve Letonya'nın köklü üniversitelerinde fizyoterapi eğitimi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Varşova'da Yaşam

Genel Bilgiler

Varşova, Polonya’nın başkenti ve en büyük şehridir. Vistül Nehri üzerinde yer alan Varşova, Baltık Denizi’ne 360 km uzaklıktadır. Nüfusu yaklaşık 1 milyon 765 bindir. Varşova’nın adının nereden geldiğiyle alakalı birçok rivayet mevcuttur. Bir kaynağa göre şehrin adı bir balıkçı köyünden gelmektedir. Başka bir kaynağa göre Varşova, “Warsz’a ait olan” anlamına gelmektedir. Leh Halk Efsaneleri’ne göre Warszawa ismi balıkçı Wars ve onun eşi Zawa’dan gelmektedir. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra %80’i hasar gören bu şehir Polonyalıların ve Sovyetlerin ortak çalışması sonucu yeniden inşa edilmiştir. 

Varşova nemli karasal iklime sahiptir. Kışları soğuk, karlı ve bulutlu, yazları ise ılık ve güneşli geçer. 

Konaklama

Polonya’nın en modern şehri olan Varşova’da ucuz hostellerde dahi kaliteli hizmet alabilmeniz mümkündür. Şehrin turistik merkezlerine en yakın mesafede olan Old Town, turistler tarafından konaklamak için en çok tercih edilen bölgedir. Erasmus programı sayesinde Varşova’yı tercih eden öğrenciler, genellikle Mokotow ve Miodowia çevresindeki apartmanlardan kiralık daire veya oda tutmaktadır. Polonya’da para birimi olarak Zlotykullanmaktadır. 1 Zloty yaklaşık 1,20 Türk Lirasına denk gelmektedir.

Ulaşım

Varşova’da şehir içi ulaşımda otobüs, tramvay ve metro kullanılmaktadır. Otobüs bileti şoförlerden satın alınabilmektedir. Varşova’da metro hatları da şehrin çoğu noktasına kolaylıkla ulaşım sağlamaya yardımcı olmaktadır. 

Metro istasyonları içerisinde yer alan otomatlardan satın alabileceğiniz günlük biletler öğrenciler için %50 indirimlidir.

Yeme-İçme

Şehrin en sevilen lezzetlerinden biri olan Sanok,sığır etinin özel bir sos ile harmanlanmasıyla hazırlanır. Polonya’nın en önemli yöresel lezzetlerinden biri de Flaki Çorbası’dır. Bu çorbanın içerisinde sığır eti, havuç, maydanoz ve bol miktarda baharat yer almaktadır. Baget ekmeklerinin üzerine istediğiniz malzemeyi ekletebileceğiniz bir lezzet olan Zapiekanka da Varşova’dakolaylıkla bulabileceğiniz atıştırmalıklardan bir tanesidir.

Sosyal Etkinlikler

Varşova’da birçok sanat etkinliği düzenlenmektedir. Bunlardan en popüler olanı bir müzik festivali olan Varşova Sonbaharı’dır. Bu festival genellikle Eylül ayının ikinci haftası başlamakta olup sekiz gün sürmektedir. Bununla birlikte, Varşova Yaz Caz Günleri, Mozart Festivali, Festival of Old Music gibi pek çok farklı müzik etkinliği de Varşova’da müzikseverleri bir araya getirmektedir. Ayrıca her yıl ekim ayında Varşova Film Festivali sanatseverlere kapılarını açmaktadır.

Varşova’da Ulusal Müze, Zacheta Uluslararası Sanat Galerisi, Kopernik Bilim Merkezi, Çağdaş Sanat Merkezi, Modern Sanat Müzesi, Varşova Tarih Müzesi, Leh Tarihi Müzesi, Özgürlük Müzesi, Polonya Yahudileri Tarihi Müzesi, Spor ve Turizm Müzesi, Komünizm Müzesi, Karikatür Müzesi gibi birçok müze bulunmaktadır. 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız