DRAFT BLOG

Tüm Litvanya İçerikleri
Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Vilnius’ta Öğrenci Yaşamı

Adını Vilnia Nehrinden alan Vilnius, Litvanya’nın başkenti ve en büyük şehridir. Şehir yaklaşık 580 bin nüfusa sahiptir. Ayrıca Baltık bölgesinin de en büyük ikinci şehri olup Litvanya’nın güneydoğusunda yer almaktadır. 

Vilnius’ta yazlar, Kuzey kentlerine göre sıcak geçer. Yazları ortalama sıcaklık 20-25 derece iken zaman zaman sıcaklık 30 dereceye kadar ulaşabilmektedir. Buna rağmen yazları, özellikle gün sonları, oldukça yağışlı geçebilmektedir. Şehir aynı zamanda tipik Kuzey Avrupa kışını da yaşamaktadır. Ocak ayında sıcaklık -5 derecede seyrederken, bu değerler zaman zaman -20’lere kadar düşebilmektedir.

Vilnius, her zevke hitap eden oldukça çeşitli konaklama imkanlarıyla turistlere iyi olanaklar sunmaktadır. Antakalnis, Zverynas, Baltupiai, Islandijos gibi birçok semt hostel ve pansiyonları turistlere kapılarını açmaktadır. Eğitim amacıyla Vilnius’a gelecek olup uzun süre konaklama ihtiyacı olan öğrenciler için her bütçeye uygun kiralık odalar ve daireler Vilnius’ta fazlasıyla mevcuttur.

Ulaşım konusunda oldukça ferah ağlara sahip olan Vilnius’ta metro hattı bulunmuyor. Ulaşım yükünün büyük kısmı otobüsler tarafından çekilse de şehir merkezine yakın yerlerde troleybüsler de bu yükün bir kısmını üstleniyor. Vilnius’ta troleybüsler, minibüsler ve otobüsler haftanın her günü saat 05:00-00:00 arası toplu taşıma hizmeti veriyor. Vilniecio Kortele isimli siteden bilet temin edebileceğiniz gibi, kullandığınız aracın şoföründen de bilet satın alabilirsiniz. Vilnius’ta toplu taşımada minibüslerin bir avantajı duraklarda bekleme zorunluluğunuzun olmamasıdır. Dilediğiniz yerde minibüse binebilirsiniz. Minibüslerde elektronik kart geçerli değildir. Şoförden 1 € karşılığında bilet satın almanız gerekmektedir.

“Litvanya’da ne yiyebiliriz?” sorusu muhtemelen aklınızdan geçmiştir. Türk mutfağının zenginliğini göz önüne bulundurduğumuzda bu durum aslında bir sorun halini alıyor çünkü Litvanya mutfağı bizim mutfak kültürümüz kadar geniş bir yelpazeye sahip değil. Cepelinai, Litvanya’nın milli yemeğidir ve görünümü zepline benzemektedir. Patatesin içine et veya kıyma doldurularak hazırlanmaktadır. İçinde tercihe göre kıyma veya et eklenerek yapılan Dumplings ise bir çeşit mantı türüdür. Ekşi bir kremanın üzerine dökülmesiyle servis edilmektedir. Kızartılmış veya haşlanmış olarak hazırlanabilir.

Akşam 10’dan sonra sakin bir yapıya bürünen Vilnius’ta bu saatten sonra sokakta gördüğünüz insanlar genelde eğlenmeye çıkmış gençler olacaktır. Şehir merkezinde öğrencilerce popüler olan birkaç merkez dışında genelde ülke vatandaşlarınca tercih edilen birçok eğlence merkezi mevcut. Bu konu tamamen sizin zevklerinize, sevdiğiniz müzik tarzına ve deneyimlerinize dayalı olarak yorumlanabilir.

Vilnius’ta eğitim ve yaşam hakkında merak ettiğiniz her konuyu profesyonel eğitim danışmanlarımızla yüz yüze görüşerek değerlendirebilir, kariyeriniz için en doğru adımları atabilirsiniz. Detaylı bilgi için sizi ofislerimize bekliyoruz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız