DRAFT BLOG

Tüm Litvanya İçerikleri
Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Vilnius'ta Yaşam

Genel Bilgiler

Adını Vilnia Nehrinden alan Vilnius, Litvanya’nın başkenti ve en büyük şehridir. Şehir yaklaşık 580 bin nüfusa sahiptir. Ayrıca Baltık bölgesinin de en büyük ikinci şehridir. Litvanya’nın güneydoğusunda yer almaktadır. 

Vilnius 14. yüzyılda Litvanya Dükü Gediminas tarafından kurulmuştur. Bir efsaneye göre rüyasında demir bir kurt görür ve bu kurt kadar kuvvetli bir şehir kurmak istediğini ifade eder. 1994 yılında UNESCO listesine giren Vilnius, 2009 yılında da Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir. 

Vilnius’ta yazlar, Kuzey kentlerine göre sıcak geçmektedir. Yazları ortalama sıcaklık 20-25 derece iken zaman zaman sıcaklık 30 dereceye kadar ulaşabilmektedir. Buna rağmen yazları, özellikle gün sonları, oldukça yağışlı geçebilmektedir. Şehir aynı zamanda tipik Kuzey Avrupa kışını da yaşamaktadır. Ocak ayında sıcaklık -5 derecede seyrederken, bu değerler zaman zaman -20’lere kadar düşebilmektedir.

Konaklama

Vilnius, her zevke hitap eden oldukça çeşitli konaklama imkanlarıyla turistlere iyi olanaklar sunmaktadır. Antakalnis, Zverynas, Baltupiai, Islandijos gibi birçok semt çeşitli oteller ve pansiyonlarıyla turistlere kapılarını açmaktadır. Eğitim amacıyla Vilnius’a gelecek olup uzun süre konaklama ihtiyacı olan öğrenciler için kiralık odalar ve daireler Vilnius’ta fazlasıyla mevcuttur.

Ulaşım

Vilnius’ta troleybüsler, minibüsler ve otobüsler haftanın her günü saat 05:00-00:00 arası toplu taşıma hizmeti vermektedir. Vilniecio Kortele isimli siteden bilet temin edebileceğiniz gibi, kullandığınız aracın şoföründen de bilet satın alabilirsiniz. 

Vilnius’ta toplu taşımada minibüslerin bir avantajı duraklarda bekleme zorunluluğunuzun olmamasıdır. Dilediğiniz yerde minibüse binebilirsiniz. Minibüslerde elektronik kart geçerli değildir. Şoförden 1 € karşılığında bilet satın almanız gerekmektedir. 

Yeme-İçme

Cepelinai, Litvanya’nın milli yemeğidir ve görünümü zepline benzemektedir. Patatesin içi et veya kıyma doldurularak hazırlanmaktadır. 

İçinde tercihe göre kıyma veya et eklenerek yapılan Dumplings, bir çeşit mantı türüdür. Ekşi bir kremanın üzerine dökülmesiyle servis edilmektedir. Kızartılmış veya haşlanmış olarak hazırlanabilir.

Sosyal Etkinlikler

Vilnius’ta her yıl mayıs ayının son haftasında Folklorik Müzik Festivali düzenlenmektedir. Festival 1 hafta sürer ve sokaklar Litvanya folk müziğiyle yankılanır.

Her yıl 4 Mart tarihinden önceki hafta sonu Vilnius’ta Aziz Casimir Fuarı düzenlenmektedir. Sokakları rengarenk bir hale getiren bu etkinlik baharı karşılama etkinliğidir.

Her eylül ayının bir Pazar günü Vilnius’ta bir maraton düzenlenmektedir. Bu maratona sadece Litvanyalılar değil dünyanın dört bir yanından sporseverler katılmaktadır.

 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız