DRAFT BLOG

Yatay Geçiş Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bir öğrencinin kayıtlı olduğu üniversite programından, başka bir üniversitenin benzer programına geçiş yapabildiği eğitim modeline yatay geçiş denmektedir. Türkiye'de bulunan üniversitelerden yurt dışında bulunan kurumlara yatay geçiş yapılabildiği gibi, yurt dışında bulunan bir üniversiteden de yurt içindeki bir okula yatay geçiş yapılması mümkündür. Özellikle yurt dışında bulunan üniversitelerde eğitim gören bazı öğrenciler, çeşitli sebeplerden dolayı eğitimlerine Türkiye’de devam etmeye karar vererek yatay geçiş olanaklarından faydalanmak istemektedir. 

Yurt Dışından Yatay Geçiş
Yurt dışındaki kurumlardan Türk üniversitelerine yatay geçiş işlemleri YÖK tarafından belirlenen bazı koşullar ile yapılmaktadır. Bu durumda YÖK, belirli bölümler için sabit bir başarı sıralaması koşulu uygulamaktadır. Özellikle bu koşullar, dünyanın en kaliteli ilk 500 üniversitesi bünyesinde bulunan öğrenci yatay geçişleri için oluşturulmuş koşullardır. Bu bağlamda öğrencinin not ortalaması son derece önemli bir konudur. Örneğin; Ukrayna'nın köklü üniversitelerinden biri olan Karazin Kharkiv Üniversitesi'nde okuyan bir öğrenci; 2. ya da 3. yılının sonunda, ülkemizdeki üniversitelere yasal olarak geçiş hakkına sahiptir. Eğer öğrencimiz ilk 500'de yer almayan bir yurt dışı kurumunda okuyorsa ve Türkiye'ye geçiş yapmak istiyorsa, bu okullarda okuyan öğrenciler Türkiye'ye yatay geçiş yapmak istediklerinde okudukları bölümde Türkiye'deki üniversite sınavına girmiş olmalı ve en son taban sıralamasında yer alması gerekmektedir. 

Saygın Ve Prestijli Makedonya Üniversiteleri
Eğer siz bir yurt içi üniversitesinde okuyor ancak öğreniminizi yurt dışında bulunan bir kurumda benzer bir programda devam ettirmek istiyorsanız, yine yatay geçiş programı ile bunu gerçekleştirmeniz mümkündür. Özellikle öğrenim ve yaşam maliyetlerinin oldukça uygun olduğu Makedonya'da bulunan Uluslararası Balkan Üniversitesi'nde yatay geçiş sistemi ile eğitim almaya devam edebilir ve eğitiminizi yurt dışında sürdürebilirsiniz. Balkan Üniversitesi, Türkiye Cumhuriyeti'nin kendi üniversitesidir ve doğrudan YÖK denkliği bulunmaktadır. Bunun dışında yine Makedonya'da bulunan Uluslararası Vizyon Üniversitesi ise saygın ve prestijli eğitiminin yanında Türkçe eğitimde verdiği müfredat ile bilinmektedir. Bu sayede öğrenciler halihazırda yabancı bir dilde eğitim almanın bazı zorluklarından muaf olarak, üniversite eğitimi hayatını uygun koşullarda sürdürebilirler. 

Uzman eğitim danışmanlarımız ile konuya dair daha detaylı bilgi almak ve yurt dışındaki okullardan birine kayıt yaptırmak için İzmir, Ankara ve İstanbul ofislerimizi ziyaret edebilirsiniz. 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız