DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Acil Durumlarda Destek
Acil Durumlarda Destek

Sağlık ve güvenlik gibi acil durumlar için 7/24 yanınızdayız.

Devamı
YÖK Denkliği Aklınızda Soru İşareti Yaratmasın

Diyelim ki yurt dışındaki bir üniversiteye kayıt oldunuz ve aklınıza ilk takılan şey, okulun YÖK denkliği olup olmadığı konusu olabilir. Aslında pek çok yurt dışı üniversitesinin bu bağlamdaki denkliğinden söz etmek mümkündür diyebiliriz. Hem Avrupa standartlarında bir eğitim alıp hem de ülkeye döndükten sonra mesleğinizi kendi ülkenizde yapabiliyor olmak son derece önemli bir durumdur. Ayrıca şunu da söylememiz gerekir ki yurt dışında faaliyet gösteren kaliteli Türk üniversiteler de bulunmaktadır. Bu okullarda Türkçe eğitim alabileceğiniz gibi, mezun olduktan sonra da Türkiye'de iş bulma fırsatına erişmiş olursunuz.

İlk paragrafta da dediğimiz gibi, bu bağlamda pek çok okul mevcuttur. Ancak bunlardan ilki ve en önemlisi Türk iş adamları ve akademisyenler tarafından kurulmuş bir Türk üniversitesi olan Uluslararası Balkan Üniversitesi'dir. Uluslararası Balkan Üniversitesi, tamamıyla Türk müfredatına paralel müfredatı ve yüksek eğitim kalitesiyle ÖSYM tercih kılavuzunda dahi yer alan bir üniversitedir.

Kaliteli Ve Modern Eğitim İmkanı İle Balkan Üniversitesi

Ülkemizden yurt dışı eğitim için tercih edilen ülkelerin başında Makedonya gelmektedir. Uluslararası Balkan Üniversitesi kaliteli ve modern alt yapısı ile öğrencilerine son derece prestijli bir eğitim imkanı sunmaktadır. 2006 yılında Üsküp Eğitim ve Kültür vakfı tarafından kurulan okulda pek çok eğitim programı bulunmaktadır. Eğitim dili İngilizce olan okul, dil yeterliliği aramaktadır. Avrupa standartlarında kaliteli bir eğitim sunan Balkan Üniversitesi, yurt dışında üniversite okumak isteyen ve YÖK denkliği arzulayan öğrenciler için biçilmiş bir kaftandır.

Ukrayna Üniversiteleri Ve YÖK Denkliği

Ukrayna'da bulunan pek çok okulun da denkliğinden söz etmek mümkündür. Buradaki kurumlar Türkiye'deki üniversiteler ile eşdeğer olması anlamına gelmesi dolayısıyla fazlasıyla tercih edilmektedir. AB standartları ölçüsünde kaliteli bir eğitim vermesi nedeni ile de tercih edilen Ukrayna Üniversiteleri, ayrıca uygun maliyetli koşulları da bünyesinde barındırmaktadır. Ukrayna üniversitelerinde denklik sağlayan birçok lisans ve lisansüstü eğitimin yanı sıra doktora eğitimi programları da bulabilmeniz mümkündür.

Bologna Süreci uyarınca, Lizbon anlaşması ile eğitim sürecini belirleyen kriterler değişerek, tüm Avrupa ülkelerinde standart programlar uygulanması amacıyla uluslararası işbirliği oluşturulmuştur. Bu gelişmelerin sonucunda YÖK uygulamalarında da değişiklikler olmuş ve tıpkı Ukrayna’da olduğu gibi Avrupa’da pek çok üniversite tanınmış, denklik onayları prosedürlere bağlanmış ve kolaylaştırılmıştır.

Avrupa'nın en kaliteli okullarında saygın bir yurt dışı eğitimi almak ve daha detaylı bilgi edinmek için Draft Yurtdışı Eğitim'in İzmir, İstanbul ve Ankara ofislerini ziyaret etmeyi unutmayız.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız