DRAFT BLOG

YÖK Denkliği Olan Üniversiteler

Yurtdışında eğitim almayı düşünenlerin en çok merak ettiği sorulardan biri, “Okuyacağım üniversitenin YÖK denkliği var mı?” sorusudur. Bu yazımızda yurtdışında üniversite okumayı düşünenler için genel hatlarıyla YÖK denkliği sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.

Öncelikle “YÖK denkliği nedir?” diye soracak olursak, YÖK denkliği, yurtdışında aldığınız üniversite eğitiminin ülkemizdeki üniversite eğitimine denk sayılmasına ve bu sayede diplomanızı Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde kullanarak mesleğinizi icra edebilmenize olanak tanıyan bir belgedir. Örneğin, Avrupa’da bir üniversitede mühendislik okuduktan sonra YÖK denklik belgenizi aldığınız takdirde Türkiye’de mühendisler odasına kaydolarak mesleğinizi resmen icra edebilirsiniz. Aksi takdirde, üniversite diplomanız burada geçerli sayılmayacağı için diplomanızla resmen çalışmanız mümkün olmaz.

YÖK denkliği, üniversite eğitimi tamamlandıktan sonra bireysel başvuru yapılan bir belgedir. Yani YÖK denklik belgenizi almak için üniversite diplomanızla bizzat başvuru yapmanız ve bu kapsamda bazı gereklilikleri karşılamanız gerekir. Burada eğitim aldığınız üniversitenin müfredatı, kalitesi gibi konular büyük önem taşır. 

YÖK, gerekli gördüğü durumlarda, ilgili üniversite eğitimini gerçekten alıp almadığınızı tespit etmek için sizi bir seviye tespit sınavına tabi tutabilir. Bu sınavın taban puanı 40’tır, yani geçmek için en az 40 puan almanız gerekir.

YÖK seviye tespit sınavı hakkında internette pek çok çelişkili bilgi bulunur. Pek çok kişi bu sınavın zorluğundan yakınsa da durumun böyle olmadığını söyleyebiliriz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, YÖK denkliğinde en önemli konulardan biri aldığınız üniversite eğitiminin kalitesidir. Eğer yurtdışında kaliteli bir üniversitede okuduysanız, üniversite eğitiminin gereklerini yerine getirdiyseniz, YÖK seviye tespit sınavını kolaylıkla geçebilirsiniz. Dünya sıralamasında ilk 1000’de yer alan üniversiteler YÖK denkliği açısından daha avantajlı bir konumdadır. 

Draft Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak öğrencilerimizi yönlendirdiğimiz okulların tümü, kaliteli, köklü ve nitelikli okullar olup bu üniversitelerden mezun olduktan sonra YÖK denkliği açısından herhangi bir sorun yaşama ihtimaliniz çok düşüktür. Özellikle Avrupa ve Avrasya’da dünya üniversiteler sıralamalarında en iyi 1000 üniversite arasında yer alan partner üniversitelerimizi tercih ettiğiniz takdirde YÖK denkliği açısından sorun yaşama ihtimaliniz çok daha az olacaktır. Bu açıdan Polonya, Ukrayna, Litvanya gibi ülkelerdeki üniversite seçeneklerimizi tercih edebilirsiniz. En iyi 1000 üniversiteye sınavsız kayıt yaptırabilme olanağı da bu noktada çok iyi bir avantajdır. Bu üniversitelerden birinden mezun olduğunuzda diplomanız sadece Türkiye’de değil, dünyanın neredeyse tüm ülkeleri tarafından tanınacak olup ülkemize döndüğünüzde YÖK denklik belgenizi sorun yaşamadan alma ihtimaliniz yüksektir.

Yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı, hangi ülkede ve üniversitede eğitim alacağınıza karar vermeden önce YÖK denkliği konusunda gerekli araştırmaları yaparak bilgi sahibi olmanız çok önemlidir. YÖK denkliği olan üniversiteler ve bölümleri hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, alanında uzman ve tecrübeli Draft Yurtdışı Eğitim danışmanlarımızla irtibat kurabilirsiniz. Tecrübeli danışmanlarımız bu konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacaktır. Bize Ankara, İzmir veya İstanbul ofislerimizden ulaşabilir, dilerseniz randevu alarak yüz yüze görüşmeyi tercih edebilirsiniz. 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız