DRAFT BLOG

YÖK Denkliği Problemi nedir? Nasıl Çözülür?

Yurt dışında okumayı düşünen pek çok kişinin aklına takılan sorulardan biri de "Acaba gidilecek olan okulun YÖK denkliği var mıdır?" sorusudur. Bunun temel amacı, öğrencilerin yurt dışında aldıkları eğitimden sonra, ülkelerinde mesleklerini icra edip edemeyeceği ile ilgilidir. YÖK denkliğini kısaca ifade etmek gerekirse, yurt dışında alınan üniversite eğitiminin ve diplomasının Türkiye'deki yükseköğretim kurumları diplomalarına eşdeğer olduğunu ifade etmesi anlamına gelir. Draft Yurtdışı Eğitim'in anlaşmalı olduğu pek çok kurum bu denkliği sağlamaktadır. Peki hangi okullarda bu denklik geçerlidir?

Makedonya Üniversitelerinde YÖK Denkliği

Ülkemizden yurt dışı eğitim için tercih edilen önemli ülkelerinden biri de hiç kuşkusuz Makedonya’dır. Uygun fiyatlı eğitimin yer aldığı Makedonya’da Avrupa standartlarında bir eğitim alma şansı üniversite okumak isteyen öğrencilerin ilgisini çekmekte ve tercihlerini bu doğrultuda gerçekleştirmektedirler. Makedonya’da Üsküp, Avrupa, Mit ve Struga gibi birçok farklı üniversite seçeneği bulunmaktadır. Makedonya üniversiteleri branş olarak oldukça geniş bir skalaya sahiptir. Bu Balkan ülkesinde okumanın avantajlarından biri Türkçe dillinde üniversite eğitimi alma şansının olmasıdır. Öğrencilerine Türkçe eğitim şansı veren birçok Makedonya üniversitesi sayesinde eğitiminize yabancılık hissetmeden devam edebileceksiniz.

Makedonya'da YÖK denkliği olan pek çok prestijli kurum vardır. Özellikle Uluslararası Vizyon Üniversitesi bu konuda başı çekmektedir. Kurum aynı zamanda Türkçe dilinde eğitim vermesi ile bilinmektedir. Ayrıca Makedonya üniversiteleri olan Uluslararası Struga Üniversitesi ve Fon Üniversitesi gibi daha birçok kurum YÖK tanınırlığı içerisinde yer alır.

Azerbaycan Üniversitelerinde YÖK Denkliği

Azerbaycan’da bulunan çoğu kurumun YÖK Denkliği mevcuttur. Azerbaycan’da tercih edebileceğiniz kaliteli ve YÖK Denkliği açısından başvurulabilecek üniversiteler arasında; Azerbaycan Teknik Üniversitesi, Azerbaycan Tıp Üniversitesi, Bakü Devlet Üniversitesi, Bakü Slavyan Üniversitesi, Azerbaycan Devlet Petrol ve Sanayi Üniversitesi, Azerbaycan Devlet Pedagoji Üniversitesi gibi kurumlar bulunur.Ayrıca Azerbaycan’da yüksek öğrenim görmenin bir diğer önemli avantajı da sınavsız üniversite imkânına kavuşmaktır. Azerbaycan’daki köklü üniversitelerde eğitim almak için üniversite sınavından yüksek puan almanıza gerek yoktur. Dilediğiniz bölüme sınavsız kayıt olarak hayalinizdeki bölümü sınav sistemine takılmadan okuyabilir ve her zaman istediğiniz kariyer olanağına kolaylıkla kavuşabilirsiniz.

Hızla gelişen ve değişen dünyamızda artık imkanlar eskisi gibi zor değil. Eskiden okuması ve altından kalkması çok zor gibi görünen yurt dışı eğitimi, bugün artık her bütçeye ve her kesime hitap edecek hale geldi diyebiliriz. Zira yurt dışında bulunan çoğu kurumun harç ücretleri, artık neredeyse yurt içindeki okullardan daha uygundur. Dünyanın en iyi kurumlarında kalifiye bir yurt dışı eğitimi almak ve kayıt yaptırmak için İzmir, Ankara ve İstanbul ofislerimizi ziyaret etmeyi unutmayın.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız