DRAFT BLOG

YÖK Denkliği ve Tanınırlık Arasındaki Fark Nedir?

Yurt dışında okumak isteyen pek çok öğrencinin kafasında olan sorulardan biri de okulların YÖK denkliği ya da tanınırlığının olup olmamasıdır. Şimdiden söylemek isteriz ki Draft Yurtdışı Eğitim'in anlaşmalı olduğu çoğu okul YÖK denkliğine sahiptir. Ancak burada akla başka bir soru gelmektedir. Peki YÖK denkliği ve tanınırlık arasındaki fark nedir?

YÖK Denkliği Nedir? Ne İşe Yarar?

Öncelikle “YÖK denkliği nedir?” diye soracak olursak, YÖK denkliği; yurt dışında aldığınız üniversite eğitiminin ülkemizdeki üniversite eğitimine denk sayılmasına ve bu sayede diplomanızı Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde kullanarak mesleğinizi icra edebilmenize olanak tanıyan bir belgedir. Örneğin, Avrupa’da bir üniversitede mühendislik okuduktan sonra YÖK denklik belgenizi aldığınız takdirde Türkiye’de mühendisler odasına kaydolarak mesleğinizi resmen icra edebilirsiniz. Aksi takdirde, üniversite diplomanız burada geçerli sayılmayacağı için diplomanızla resmen çalışmanız mümkün olmaz.

Draft Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak öğrencilerimizi yönlendirdiğimiz okulların tümü, kaliteli, köklü ve nitelikli okullar olup bu üniversitelerden mezun olduktan sonra YÖK denkliği açısından herhangi bir sorun yaşama ihtimaliniz çok düşüktür.

YÖK Tanınırlığı Nedir? Ne İşe Yarar?

Yurt dışında bulunan bir üniversitenin, yani diplomayı veren yükseköğretim kurumunun, ülke makamlarınca diploma vermeye yetkili bir kurum olarak tanınması, akredite edilmiş olması ve YÖK tarafından tanınması durumuna YÖK tanınırlığı denmektedir. Kısacası tanınırlık; üniversitenin YÖK'ün hazırladığı yurt dışındaki üniversiteler kataloğunda bulunması durumudur. Tanınırlık ve denklik kavramlarının arasındaki fark tam olarak burada başlar.

YÖK Denkliği Olan Okullar Hangileridir?

Özellikle Avrupa'da bulunan dünya üniversiteler sıralamalarında en iyi 1000 üniversite arasında yer alan partner üniversitelerimizi tercih ettiğiniz takdirde YÖK denkliği açısından sorun yaşama ihtimaliniz çok daha az olacaktır. Bu açıdan Polonya, Ukrayna, Litvanya gibi ülkelerdeki üniversite seçeneklerimizi tercih edebilirsiniz. En iyi 1000 üniversiteye sınavsız kayıt yaptırabilme olanağı da bu noktada çok iyi bir avantajdır. Bu üniversitelerden birinden mezun olduğunuzda diplomanız sadece Türkiye’de değil, dünyanın neredeyse tüm ülkeleri tarafından tanınacak olup ülkemize döndüğünüzde YÖK denklik belgenizi sorun yaşamadan alma ihtimaliniz yüksektir.

Avrupa'nın en kaliteli okullarından birinde saygın bir yurt dışı eğitimi alıp, Türkiye'ye döndüğünüzde de mesleğinizi icra edebilmek için Draft Yurtdışı Eğitim ayrıcalığından faydalanabilirsiniz. Bizimle iletişime geçmek için talep formunu doldurabilir ya da İzmir, Ankara ve İstanbul ofislerimizde uzman eğitim danışmanlarımız ile yüz yüze görüşebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız