DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Kariyer Danışmanlığı
Kariyer Danışmanlığı

Doğru meslek ve doğru ülke tercihi yapmanız için danışmanlarımız ile buradayız.

Devamı
YÖK Denkliğine Takılmadan Diş Hekimliği  Eğitimi Alabileceğiniz Üniversiteler

Yurt dışında üniversite okumak isteyen öğrencilerin aklına takılan en büyük sorunlardan biri de, üniversitelerin YÖK denkliği olup olmamasıdır. Özellikle Tıp, Diş Hekimliği, Hemşirelik ve Eczacılık gibi bölümler, yurt dışında okumak isteyen öğrenciler için oldukça tercih edilen bölümler olduğu için, bu bölümlerde eğitim veren okullarda YÖK denkliği olup olmadığı merak konusudur. Öncelikle, Draft Yurtdışı Eğitim'in anlaşmalı olduğu pek çok yurt dışı kurumunda YÖK denkliğinin olduğunu belirtmek isteriz. Bu yazımızda sizler için bu okullardan bazılarını derledik.

Peki Nedir bu YÖK Denkliği?

 “YÖK denkliği nedir?” diye irdeleyecek olursak, YÖK denkliği; yurt dışında aldığınız üniversite eğitiminin ülkemizdeki üniversite eğitimine denk sayılmasına ve bu sayede diplomanızı Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde kullanarak mesleğinizi icra edebilmenize olanak tanıyan bir belgedir. Örneğin, Avrupa’da bir üniversitede mühendislik okuduktan sonra YÖK denklik belgenizi aldığınız takdirde Türkiye’de mühendisler odasına kaydolarak mesleğinizi resmen icra edebilirsiniz. Aksi takdirde, üniversite diplomanız burada geçerli sayılmayacağı için diplomanızla resmen çalışmanız mümkün olmaz.

Burada küçük bir ayrıntı vermek gerekirse, YÖK denkliği ve tanınırlığı farklı kavramlardır. Yurt dışında bulunan bir üniversitenin, yani diplomayı veren yükseköğretim kurumunun, ülke makamlarınca diploma vermeye yetkili bir kurum olarak tanınması, akredite edilmiş olması ve YÖK tarafından tanınması durumuna YÖK tanınırlığı denmektedir. Kısacası tanınırlık; üniversitenin YÖK'ün hazırladığı yurt dışındaki üniversiteler kataloğunda bulunması durumudur. Tanınırlık ve denklik kavramlarının arasındaki fark tam olarak burada başlar.

Hangi Okullarda Diş Hekimliği Alanında YÖK Denkliği Bulunmaktadır?

Diş Hekimliği alanında YÖK Denkliği bulunan kaliteli kurumların başında Odessa Uluslararası Humanitarian Üniversitesi gelmektedir. Ukrayna'nın en kalifiye ve prestijli okullarından biri olan kurum, yurt dışında Diş Hekimliği okuyabileceğiniz saygın kurumların arasındadır. Odessa Uluslararası Humanitarian Üniversitesi'nde 4  Fakülte, 2 Enstitü ve 17 Bölüm bulunmaktadır. Yabancı vatandaşlar için Hazırlık Fakültesi bulunmaktadır. Uluslararası bilimsel işbirliğini geliştirmek amacıyla uluslararası eğitim programları kurulmuş olup öğretim ve araştırma merkezi bulunmaktadır. Üniversitede 2 Kültür Salonu, Sinema, Konferans Salonu, Spor Merkezi ve Modern Kütüphane öğrencilerin hizmetine sunulmuştur. Kurumun  yurtları diğer okullara göre daha düzenlidir. 24 katlı bir otelin 8 katı öğrenci yurdu olarak ayrılmıştır. Yurtta öğrenciler için gerekli olan alt yapı sağlanmıştır.Eğitim dili Rusça ve İngilizcedir.

Yurt dışında Diş Hekimliği alanında YÖK denkliği veren bir diğer saygın kurum Plovdiv Tıp Üniversitesi'dir. Plovdiv Üniversitesi Tıp Fakültesi olarak 1945 yılında kurulmuştur. 1972 yılında Plovdiv Tıp Akademisi adını almıştır. 1974 Diş Hekimliği Fakültesi kurulmuştur. 1997 tarihinde Plovdiv Tıp Üniversitesi olmuştur. Plovdiv Tıp Üniversitesi taban puanları yoktur. Plovdiv Tıp Üniversitesi bölümleri için ÖSS sınav şartı aranmamaktadır. Plovdiv Tıp Üniversitesi bölümlerinde giriş şartları kimya ve biyoloji derslerinin ortalamalarının 3 olması gerekir. Plovdiv Tıp Üniversitesi ücretleri İngilizce bölümlerinde daha yüksektir.

Yurt dışı kurumları hakkında daha detaylı bilgi almak ve kayıt yaptırmak için İzmir, Ankara ve İstanbul ofislerimizi ziyaret edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız