DRAFT BLOG

Tüm Rusya İçerikleri
Tüm Polonya İçerikleri
Tüm Çekya İçerikleri
Neden Yurtdışında Eğitim? (Draft Education)

Merhaba arkadaşlar, Yeni bir dil öğrenmek, dil bilginizi geliştirmek, yeni bir eğitim sistemine aşina olmak ve sizin gibi yurt dışından gelen yüzlerce yabancı öğrenci ile birlikte yeni kültürler tanımak, bu avantajlardan sadece bazıları...

Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

YÖK Tarafından Tanınan Yurtdışı Üniversiteler

Yurtdışında üniversite eğitimi, neredeyse her öğrencinin hayalini kurduğu bir fırsattır. Küreselleşen dünya ile birlikte artan yurtdışı eğitim imkanları, bilginin serbest dolaşımını kolaylaştırmasının yanı sıra dünyanın her yerinde kaliteli eğitim olanaklarını da artırmış, bunun sonucunda birbiriyle rekabet içine giren üniversiteler de ön plana çıkabilmek için standartlarını yükseltme yoluna gitmiştir. Yükselen standartların beraberinde getirdiği standardizasyon sayesinde de üniversite eğitimi belli kriterleri takip eder hale gelerek diplomaların yurtdışında tanınırlığı konusunda önemli adımlar atılmıştır.

Yurtdışında eğitim almak isteyen pek çok öğrenci, diploma tanınırlığı konusunda çeşitli soru işaretlerine ve endişelere sahiptir. Zira bize en sık sorulan sorulardan biri de “okuyacağım üniversitenin YÖK denkliği var mı?” sorusudur. Biz de bu yazımızda üniversitelerin YÖK tanınırlığı hakkında dikkat etmeniz gereken noktaları kısaca belirtmek istedik.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki bir üniversitenin YÖK tarafından tanınması, o üniversiteden alınan diplomaların otomatikman tanınacağı anlamına gelmez. Bu noktada YÖK, yukarıda belirttiğimiz paradigma doğrultusunda belirli kriterleri takip etmektedir. YÖK denkliği konusunda en önemli kriterlerden biri mezunların başarı kriteridir; zira YÖK denklik belgesi bireysel temin edilen bir belgedir. 

YÖK, uygun gördüğü durumlarda, diplomanızın işaret ettiği üniversite eğitimini gerçekten alıp almadığınız hakkında somut bir kanaate ulaşabilmek için sizi bir seviye tespit sınavına tabi tutabilir. Bu sınavdan başarılı olmak için almanız gereken puan 40’tır. İnternette YÖK’ün seviye tespit sınavı hakkında pek çok yanlış bilgi bulunmaktadır. Örneğin, pek çok kişi YÖK denklik sınavının çok zor olduğunu iddia etmektedir. Ancak sınavın zorluğu veya kolaylığı, alınan eğitimin kalitesiyle doğru orantılıdır. Yurtdışında kaliteli bir üniversite eğitimi aldığınız takdirde alanınızla ilgili temel evrensel bilgi ve kavrayışa sahip olacağınızdan dolayı, bu sınavdan başarısız olmak konusunda endişelenmenize gerek yoktur. 

Yurtdışında YÖK denklik kriterleri açısından sorun yaşamak istemiyorsanız, sunduğumuz üniversitelerden birini tercih edebilirsiniz. Yurtdışındaki partner üniversitelerimizin tümü nitelikli ve kaliteli eğitim kurumları olup pek çoğu QS ve Times Higher Education gibi YÖK tarafından da kabul edilen dünya sıralamalarında en iyi ilk 1000 üniversite arasında yer almaktadır. Dünyanın en iyi okullarından mezun olduğunuz takdirde diplomanız YÖK denkliği açısından avantaj taşımanın yanı sıra Avrupa, Amerika ve dünyanın diğer pek çok ülkesinde de geçerli olacaktır. Bu da kariyerinize vermek istediğiniz yön açısından pek çok seçeneğe sahip ve uluslararası alanda her zaman aranan biri olarak mezun olacağınız anlamına gelir!

Polonya, Ukrayna, Litvanya, İspanya, İtalya, Azerbaycan, Makedonya ve daha pek çok ülkede kaliteli yurtdışı eğitim alabileceğiniz partner okullarımız hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve merak ettiğiniz sorulara yanıt bulmak için alanında uzman danışmanlarımızla irtibat kurabilir, dilerseniz Ankara, İstanbul veya İzmir ofislerimizden randevu alarak uzman ekibimizle yüz yüze görüşebilirsiniz!

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız