DRAFT BLOG

Tüm Makedonya İçerikleri
Tüm Azerbaycan İçerikleri
Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

YÖK'ün Denkliğini Kabul Ettiği Üniversiteler

YÖK denkliği; yurt dışında alınan üniversite eğitiminin ve diplomasının Türkiye'deki yükseköğretim kurumları diplomalarına eşdeğer olduğunu ifade eder. Bir başka açıdan bakacak olursak, eğer yurt dışında bulunan bir üniversitenin YÖK denkliği bulunuyorsa, mezun olup ülkeye döndükten sonra mesleğinizi Türkiye'de de rahatlıkla yapabileceğiniz anlamına gelmektedir. Draft Yurtdışı Eğitim'in anlaşmalı olduğu çoğu üniversitenin ise YÖK denkliği bulunmaktadır.

Azerbaycan Üniversiteleri ve YÖK Denkliği

Azerbaycan’da bulunan üniversitelerin bazıları YÖK sınavıyla öğrenci alırken, bazıları ise sınav olmadan ücretli bir şekilde üniversite eğitimi vermektedir. Bu üniversitelerden mezun olan kişilerin Türkiye'ye geldikten sonra meslekle ilgili olarak devlet ve özel sektöre ait olan kurumlarda doktor, mühendis, hâkim, avukat, eczacı, diş hekimi gibi mesleklerde çalışabilme olanağı yer almaktadır. Üniversitenin denklik sahibi olması, yurt dışında görev yapmak isteyenler için gerekmemektedir. Diplomanın Türkiye’de geçerli olması ve bu diploma için denklik başvurusu yapılabilmesi için öncelikle diploma alınan ülkedeki üniversitenin YÖK tarafından tanınıyor olması gereklidir.

Makedonya Üniversiteleri ve YÖK Denkliği

Makedonya'da bulunan çoğu kaliteli okulun da YÖK denkliği bulunmaktadır. Özellikle Uluslararası Vizyon Üniversitesi bu konuda başı çekmektedir. Kurum aynı zamanda Türkçe dilinde eğitim vermesi ile bilinmektedir. Ayrıca Makedonya üniversiteleri olan Uluslararası Struga Üniversitesi ve Fon Üniversitesi gibi daha birçok kurum YÖK tanınırlığı içerisinde yer alır. Bu kurumların hepsi Avrupa standartlarında eğitim vermekte olup Makedonya'nın en kaliteli üniversiteleri arasında yer almaktadır diyebiliriz. Prestijli ve saygın Makedonya üniversitelerinde dilerseniz İngilizce ağırlıklı bir eğitim sistemi de sizi bekliyor olacaktır. Böylece belirli bir düzeyde olan diliniz uzmanlık alanınızla birleşince kariyer olanakları açısından avantajlı bir eğitimden geçme fırsatınız olacaktır. Makedonya tarih boyunca bize yakın olan kültürel bir yapıya sahiptir. Böylece iç içe olduğumuz tarihi ve kültürel özellikleri keşfederken, bir yandan ülkemize yakın konumda olan bu ülkede saygın bir eğitim alabilirsiniz.

Yurt dışı okulları hakkında detaylı bilgi almak ve kayıt yaptırmak için Draft Yurtdışı Eğitim'in İzmir, Ankara ve İstanbul ofislerini ziyaret ederek, yurt dışı eğitimi konusunda kendini yetiştirmiş uzman eğitim danışmanlarımız ile yüz yüze görüşebilirsiniz. Ya da dilerseniz talep formundan bize ulaşabilirsiniz. Hayallerinizdeki bölümü okumak artık eskisi kadar zor değil. Draft Yurtdışı Eğitim ayrıcalığı ile, parlak bir kariyer sizi bekliyor.

 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız