DRAFT BLOG

Tüm Rusya İçerikleri
Ukrayna'da Eğitim ve Yaşam

Ukrayna, yurtdışında eğitim almak isteyenler için en önemli tercihler arasındadır. Öğrenci dostu olmasıyla da bilinen Ukrayna, uygun yaşam maliyetleriyle ve kaliteli eğitimle ön plana çıkıyor.

Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

YÖK'ün Kabul Ettiği İlk 400 Üniversite

En son Resmi Gazete’de yayımlanan yeni yönetmelik değişikliği, üniversiteler arasındaki yatay geçiş ve diploma denkliği konularını kapsıyor.  YÖK konuya ilişkin detayları ve sonrasındaki işleyişin nasıl olacağını açıkladı. Bunun yurt dışında eğitim kısmını ilgilendiren tarafı, artık yurt dışından yatay geçiş yapmak istenen üniversitenin dünya sıralamasında ilk 400’de olması şart koşuluyor. Bu şartı taşımayanların durumu, ortaöğretimlerini tamamladıkları ülkeye göre değişkenlik gösterecek. 

YÖK’ün yeni düzenlemesi, diploma denkliği ve üniversiteler arası yatay geçiş sırasında yaşanmış olan suistimal durumlarını engelleme amacı taşıyor. Buna göre “tıp, hukuk, öğretmenlik” gibi başarı sıralaması aranan programlara yurt dışı okulları dahilinde kaydolup, bu programların gerektirdiği yetkinlik dereceleri karşılanmadan Türkiye'ye yatay geçiş yapılamıyor. Bu sayede sosyal adalet ve fırsat eşitliği ilkesi daha iyi sağlanıyor.

Dünya Üniversiteler Sıralaması

Dünyanın en kaliteli okulları her sene farklı kıstaslara göre yapılan değerlendirmelerle belirlenmektedir. Quacquarelli Symonds (QS) şirketinin her sene düzenlediği üniversite sıralaması bu değerlendirmelerin en prestijli olanıdır. YÖK’ün kabul ettiği ilk 400 üniversite de bu sıralama içerisindeki 400’lük dilim içerisinde olan üniversitelerdir. 

Bahsi geçen 400 üniversite arasında bu yıl Harvard, Stanford gibi zaten uzun yıllardır kalitesiyle bilinen kurumların yanı sıra Rusya’daki önemli ve sınavsız üniversiteler, Polonya’daki kaliteli okullar da yer alıyor. Bunlar arasında Rusya’dan özellikle Ural Federal Üniversitesi’nin yükselişi ve başarısı pek çok kişinin dikkatini çekmişti. 

Ural Federal Üniversitesi

Ural Federal Üniversitesi, Rusya'nın önemli kurumları arasında yer almakta olup sınavsız eğitimleri ile ön plana çıkmaktadır.  Üniversite bünyesinde yer alan 164 modern araştırma ve geliştirme laboratuvarında ve 72 araştırma merkezinde uluslararası çalışmalar yürütülmektedir. Bu saygın kurum aynı zamanda, tüm dünyada 500'den fazla ortağı olan uluslararası işbirliğine açıktır ve BRICS Network Üniversitesi, SCO Network Üniversitesi, CIS Üniversitesi, UArctic, Silk Road Üniversiteleri Ağı gibi girişimlerin aktif bir katılımcısıdır.

Yurt dışı üniversiteleri ve sınavsız üniversiteler hakkında bilgi almak için uzman eğitim danışmanlarımız ile görüşebilirsiniz. Bize iletişim formundan ya da ofis telefonlarımızdan ulaşabillirsiniz. Yurt dışında benzersiz bir eğitim hayatı için Draft Eğitim ailesi olarak yanınızdayız.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız