DRAFT BLOG

Tüm Azerbaycan İçerikleri
Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Yüksek Lisans İçin Azerbaycan Üniversitelerinden Hangisini Tercih Etmeliyim?

Kardeş ve dost ülkemiz Azerbaycan, bünyesindeki Avrupa standartlarında eğitim veren okulları ile ün salmıştır. Özellikle uygun yaşam ve harç giderleri ile Türk öğrencilerin gözbebeği olan Azeri üniversiteler, hem lisans hem yüksek lisans hem de doktora eğitimi için ideal konumdadır. Öğrencilerimiz, burada ya da Türkiye'de lisans eğitimi aldıktan sonra yüksek lisans eğitimi de alabilirler. Peki Azerbaycan'da uygun fiyatlı ve sınav şartsız yüksek lisans eğitimi alabileceğiniz kurumlar hangileridir?

Bakü Devlet Üniversitesi
Azerbaycan‘ın en eski ve saygın üniversitesi olan Bakü Devlet Üniversitesi; 1919 yılında kurulmuştur. Üniversitenin en eski mezunları arasında Azerbaycan'ın eski cumhurbaşkanlarından olan Ebulfez Elçibey ve Haydar Aliyev bulunmaktadır. Bakü Üniversitesi 1930’da Sovyet yöneticiler tarafından “yeniden yapılandırma” adı altında kapatılmış ve okulun yerine de Ali Eğitim Enstitüsü kurulmuştur. 1934 yılında Azerbaycan genelinde eğitim düzeyinin azaldığını gören Sovyetler Birliği yönetimi, Azerbaycan'da okumak isteyenlerin sayısını yeniden artırmak amacıyla Bakü Devlet Üniversitesi’ni yeniden açmıştır. Eğitim vermeye 2 fakülte ile başlayan Bakü Devlet Üniversitesi, günümüzde 17 fakülteye sahip büyük bir eğitim kurumu olmuştur. 

Azerbaycan Tıp Üniversitesi
1919 yılında Bakü Devlet Üniversitesi bünyesinde açılan 4 fakülteden biri olan Azerbaycan Tıp Fakültesi, 1930 yılında bağımsız bir üniversite olarak eğitim vermeye başlamıştır. 6 fakülte ile eğitim veren üniversitede 7500 öğrenci bulunmaktadır. Seçkin akademisyenlerin eğitim verdiği üniversite modern ekipmanlarla desteklenen hastane ve klinikleriyle Avrupa standartlarında imkanlara sahiptir. Kurum bir devlet üniversitesidir ve Bakü'de bulunmaktadır. Eğitim dili Azerice, Rusça  ve İngilizce‘dir.

Azerbaycan Pedagoji Üniversitesi
1921 yılında Azerbaycan’ın gelecekteki eğitimci kadrolarını yetiştirmek amacıyla kurulan Azerbaycan Devlet Pedagoji Üniversitesi, başkent Bakü’de bulunan, kâr amacı gütmeyen bir yüksek öğretim kurumudur. Bugüne kadar 100.000’in üzerinde eğitimci kadrosu ADPÜ tarafından yetiştirilmiştir. Azerbaycan Milli Eğitim Bakanlığı tarafından resmen akredite edilen üniversitede yaklaşık 10.000 öğrenci eğitim görmektedir. 

Azeri üniversiteler hakkında daha fazla bilgi almak ve yurt dışında yüksek lisans eğitimi hakkında daha fazla bilgi edinmek için alanında uzman eğitim danışmanlarımız ile görüşmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Bunu yapmak için aşağıda yer alan formu doldurmanız yeterlidir.
 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız