DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Kariyer Danışmanlığı
Kariyer Danışmanlığı

Doğru meslek ve doğru ülke tercihi yapmanız için danışmanlarımız ile buradayız.

Devamı
Yurt Dışında Dikey Geçiş İmkanı

Ön lisans mezunu öğrencilerimiz, üniversite eğitimleri ve kariyerleri için Dikey Geçiş Sınavı ile bölümlerini dört yıllık bir bölüme tamamlamak isterler. Lisans tamamlama; iki yıllık önlisans mezunlarının öğrenimlerini dört yıllık bir fakülte seviyesine çıkarmak için uygulandığı bir eğitim modelidir. Ülkemizde bu süreci tamamlamak için öğrenciler, Dikey Geçiş Sınavı (DGS) isimli ayrı bir sürece tabi olmaktadırlar. Avrupa'nın kaliteli üniversitelerinde lisans tamamlama imkanı, bugün artık sanıldığı kadar zor bir durum değildir. Zira yurt dışında bulunan çoğu üniversite, sınavsız öğrenci kabul etmenin yanında yurt içine kıyasla, bulundukları ülkenin de yaşam maliyetleri baz alındığında, daha uygun seçeneklerde eğitim şansı sunmaktadır. Bu durumda öğrenciler, tercihlerini yurt dışı üniversitelerinden yana kullanmaktadır. Pek çok avantajı bünyesinde bulunduran bu kurumlar, kariyerinde parlak adımlarla yürümek isteyen pek çok öğrenci için oldukça geniş olanaklar vadetmektedir. 

Yurt Dışında Lisans Tamamlama
Ülkemizde DGS’ye girerek lisans tamamlama için tercih edilen ön lisans programları arasında “Adalet” bölümü, “İnşaat Teknikerliği” bölümü ve “Anestezi” bölümü bulunmaktadır. Bu bölümleri yurt dışı kurumlarında "Hukuk", "İnşaat Mühendisliği" ve "Tıp" bölümlerine tamamlayabilirsiniz. Bunların yanında, "Mimarlık", "PDR (Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik)", Psikoloji" gibi pek çok alanda da lisans tamamlama eğitimi alabilirsiniz. Ancak burada önemli bir not düşmemizde fayda var. Yurt dışındaki üniversite eğitimi sisteminde, ülkemizdeki gibi bir Dikey Geçiş mantığı yoktur. Ülkemizde ön lisans mezunları, dört yıllık mezun olanlara göre sanki daha düşük maaş alacakmış ya da daha az önemseniyormuş gibi bir algı yaratıyor olabilir. Fakat özellikle yurt dışında durum farklıdır. Zira bir tekniker ile bir mühendisin yaptığı işler görece farklı olduğu için, ikisi de kendi içinde oldukça önemli bir konumdadır. Dolayısıyla yurt dışında İnşaat Teknikerliği okuyan bir kişi için,  ülkemizdeki gibi Dikey Geçiş mantığı ile okuduğu bölümü İnşaat Mühendisliği bölümüne tamamlamak gibi bir sistem yoktur. 

Lisans Tamamlama Süreci
Kaliteli eğitim olanakları ve sınavsız lisans tamamlama imkanını öğrencilerine sağlayan seçeneklerin başında Balkanlar’da bulunan ve Türk kültürüne son derece yakın bir ülke olmasıyla bilinen Makedonya gelmektedir. İstanbul’a yaklaşık bir saatlik uçuş mesafesindeki kaliteli yüksek öğrenim kurumlarını bünyesinde barındıran Makedonya, Balkan ülkeleri arasındaki en gelişmiş yüksek öğrenim sistemlerinden birisine sahiptir. Ayrıca ekonomik açıdan da son derece uygun bir ülke olan Makedonya’da bulunan çoğu eğitim kurumu, YÖK tanınırlığına sahip olduğundan dolayı,  mezun olduktan ve Türkiye'ye geri döndükten sonra sahip olduğunuz mesleğinizi yurt içinde icra etmekten de sizi alıkoymayacaktır. Makedonya dışında Ukrayna'da yer Kharkov Uluslararası Tarım Üniversitesi öğrencilerine bu imkanı tanıyan kurumlar arasında yer almaktadır. Uluslararası Tarım Üniversitesi'ne başvuran öğrencilerin de öncesinde ön lisans transkripleri incelenmektedir. 

Yurt dışında DGS'ye girmeden lisans tamamlama yapmak için uzman eğitim danışmanlarımız ile görüşebilirsiniz. Bize online iletişim formundan ulaşabilir ya da Whatsapp hattımıza mesaj bırakabilirsiniz. Ayrıca İzmir, Ankara ve İstanbul ofislerimizi ziyaret etmeyi unutmayın. 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız