DRAFT BLOG

Yurt Dışında Eğitim Almaya YÖK Ne Diyor? Denklik Problemi

Pek çok üniversite öğrencisi adayı Türkiye’deki yetersiz şartlardan dolayı yurt dışında eğitim almayı seçmektedir. Yurt dışında üniversite okumak için gereken masrafı gözden çıkarmayı kabul eden ve okullarla bunun için iletişime geçen öğrenciler, neredeyse iyi bir eğitim almanın gerektirdiği tüm kapıları aralamış olurlar. Ancak ne yazık ki zaman zaman onların eğitim hayatını sekteye uğratan kötü bir sürprizle, YÖK Denkliği ile karşılaşırlar.

YÖK Denkliği Nedir?

YÖK Denkliği, basitçe bir okulun diplomasının Türkiye’de de geçerli olmasına imkan sağlayan akademik denklik sistemidir. Bu akademik denklik sistemine uyan okullardan mezun olan yurt dışı eğitimi öğrencilerinin diplomaları Türkiye’de geçerli sayılarak, eğitimlerinden sonra iş hayatlarını Türkiye’de sürdürmelerinin önü açılır. Ancak mezun olan öğrencilerin okulu YÖK Denkliği’ne dahil bir diplomaya sahip değilse öğrencinin diploma yeterliliğini sağlamak için bir dizi zorlu sınava girerek, yeniden ter dökmesi gerekecektir. Ve bu süreç de hem maddi hem de manevi bir dizi zararlar oluşturacaktır.

Denklik Problemini Aşmanızı Sağlayan Okullar

  • Uluslararası Balkan Üniversitesi

2006 yılında Makedonya’da kurulan Uluslararası Balkan Üniversitesi, YÖK’e 7. dereceden akredite bir üniversitedir. Bu sebepten dolayı da YÖK Denkliği sağlayan bu okul, denklik problemi yaşamadan yurt dışında üniversite okumak isteyen öğrencilerin ihtiyacı olan eğitimi sağlamaktadır. Makedonya’nın eğitim alanındaki en yetkin simaları tarafından kurulan bu okulun global akademik camiadaki tanınırlığı gün geçtikçe artmakta ve kurum artan bir popülaritenin keyfini çıkartmaktadır. Türkiye’deki bir çok üniversite ile de anlaşmaya sahip olan Uluslararası Balkan Üniversitesi bu sebepten dolayı öğrencilerine Türkiye’deki müfredata yakın bir eğitim vererek, Türkiye’nin gerektirdiği çalışma koşullarını sağlamalarına yardımcı olur.

  • Uluslararası Vizyon Üniversitesi

Makedonya’nın Gostivar isimli şehrinde bulunan bu üniversite, YÖK Denkliği sağlayan bir başka eğitim kurumudur. Uluslararası Vizyon Üniversitesi’nin en büyük avantajlarından birisi YÖK Denkliği sağlamakla birlikte aynı zamanda Türkçe dilinde eğitim veren bir kurum olmasıdır. Bu sebepten dolayı ülkemizdeki tanınırlığı gün geçtikçe artan Vizyon Üniversitesi adeta yurt dışında bulunan bir Türk üniversitesi niteliğindedir. Bulunduğu şehir olan Gostivar’da  Türkçe yoğunlukla konuşulduğundan dolayı öğrenciler yabancılık çekmez. Uluslararası Vizyon Üniversitesi, Türkiye’den uzakta ancak Türkiye’nin eğitim sistemine yakın bir eğitim almak isteyen başarılı öğrencilerin tercihi olacaktır.

Vizyonu geniş, prestijli yurt dışı üniversiteleri hakkında daha geniş bilgi almak için İzmir, Ankara ve İstanbul ofislerimizi ziyaret etmeyi unutmayın.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız