DRAFT BLOG

Yurt Dışında Endüstri Mühendisliği Okuyabileceğiniz  Üniversiteler Hangileridir?

Kariyerlerini kaliteli bir eğitimle başlatmak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği bölümlerden biri de Endüstri Mühendisliği. Bu alanda öğrenim görenler, endüstriyel üretim sürecinin tüm alanları hakkında geniş bilgi sahibi olmakta ve bu sürecin en iyi şekilde kurgulanmasını, uygulanmasını yönetirler. Bu bölüme ülkemiz üniversitelerinde olduğu kadar yurt dışı üniversitelerinde de büyük yatırım yapılmaktadır. 

Mühendislik bölümlerinin kalitesi açısından akla gelen ilk ülke, dünya çapında Almanya, ABD gibi ülkeler. Benzer kalitede bir mühendislik eğitimini Rusya, Polonya, Azerbaycan gibi ülkelerde de almak mümkün olabiliyor. Üstelik bu Orta Avrupa ve Baltık ülkelerinde sınavsız üniversite uygulaması da mevcut. Ayrıca bu ülkeler, yaşam ve harç giderleri açısından da daha dar bir bütçeye uymak zorunda kalan pek çok öğrencinin de yüzünü güldürmektedir. Bu yazımızda en kaliteli Endüstri Mühendisliği eğitimini sunan bazı Avrupa üniversitelerinden bahsedeceğiz. 

Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü

Almanya’daki Baden-Württemberg eyaletinin Karlsruhe kentinde bulunan Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü (KIT), Almanya'nın en büyük ve en prestijli araştırma ve eğitim kurumlarından birisidir. Bu kurum 1 Ekim 2009'da Karlsruhe Üniversitesinin ve Karlsruhe Araştırma Merkezinin birleşmesiyle oluşmuştur. Şu an özellikle mühendislik ve bilgi teknolojileri alanlarında Avrupa’nın ve dünyanın en iyi üniversitelerinden biridir. 2019 QS Dünya Üniversiteler Sıralamasına göre Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü dünya'nın en iyi 116. ve mühendislik alanında en iyi 59. üniversitesidir. İş dünyasında saygınlık açısından ise dünyada 31. sıradadır. 2014 yılı WiWo sıralamasına göre KİT Almanya'nın endüstri, makina ve bilgisayar mühendisliği alanlarında 1 numaralı üniversitesidir.

Silezya Teknoloji Üniversitesi

Silesia Teknoloji Üniversitesi, bölgenin en eski teknik üniversitesi olup Polonya’nın en prestijli üniversitelerinden biridir. 1945 yılında, Polonya’nın ve Avrupa’nın en yoğun sanayileşme bölgesi olan Kuzey Silezya’da kuruldu. 70 yılı aşkın tarihi boyunca bölgenin kültürünü şekillendiren bir devlet kurumu olmuştur. Silezya Teknoloji Üniversitesi, ulusal ve uluslararası sıralamalarda yüksek pozisyonlarda bulunmaktadır. Polonya’daki teknik üniversiteler arasında 5., tüm üniversiteler arasında ise 13. olmuştur. Çevre mühendisliği ve lojistik programları ise Polonya’nın en iyisi kabul edilmektedir. Endüstri Mühendisliği eğitimi bu okulda “Endüstri ve Kimya Mühendisliği” adı altında verilmektedir.

Kazan Devlet Teknoloji Üniversitesi

Bu köklü kurum 1890 yılında kurulmuştur ve 100 yılı aşkın bir yüksek öğrenim geleneğini sürdürmektedir. Kazan şehrinin en eski eğitim kurumlarından birisi olan bu üniversite çeşitli araştırmalar ve yenilikler yürütmekte ve birden fazla disiplinde gelişmiş bir eğitim vermektedir. 300 profesörün, 1100 doçentin ve 30000 aktif öğrencinin bulunduğu kurum 70’in üzerinde eğitim programına sahiptir. Dünyanın 4 kıtasındaki 47 öğrencinin eğitim gördüğü kurum saygın bir devlet araştırma üniversitesidir. Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenciler için sağladığı müfredat ise oldukça başarılı bir eğitim modeli çizmektedir.

Yurt dışında mühendislik okumak, yurt dışı üniversite fiyatları gibi konulardaki sorularınız için uzman eğitim danışmanlarımızla görüşün. Sitemizdeki online iletişim formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız