DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Burs Başvuruları
Burs Başvuruları

Okul, devlet veya gideceğiniz ülkeden alabileceğiniz tüm burslar ile ilgili yanınızdayız.

Devamı
Yurt Dışında Hangi Alanda Yüksek Lisans  Yapmak İsterdiniz?

Yüksek lisans yapmış olmak size, sizin alanınızda iş arama ve kariyer yolu çizme konularında ciddi bir avantaj sağlar. Konu üzerine pek çok istatistiksel veri mevcuttur. Buradan hareketle ülkemizde pek çok üniversite mezunu kişi, gözünü yurt dışındaki okullara, Avrupa’da yüksek lisans yapma olanaklarına çeviriyor. Yurt dışında üniversite okumak nasıl Türkiye’de eğitim almaya göre ciddi olumlu bir fark yaratıyorsa, yurt dışında yüksek lisans yapmak da aynı şekilde.

Sınavsız, ama...

Sınavlara hazırlanmaktan yorulmuş, o strese ve yorucu sürece tekrar girmek istemeyenler için şimdiden belirtelim; Avrupa’da her geçen gün sayıları artan sınavsız üniversitelerde, standart lisans eğitimiyle birlikte sınavsız yüksek lisans eğitimi alabiliyorsunuz. Yani DGS’ye girmeden yüksek lisans yapmak mümkün. 
Peki hangi alanlara yönelmeli? Akademik dünyada herkes için son derece önemli olan pek çok bilim dalı bulunmakta. Mühendis olduğunuz zaman da kariyer imkanlarınız var, hukuk okuduğunuz zaman da. İsterseniz kendinizi toplum sağlığına, tıbba adayabilirsiniz. Yani bu noktada aslında en çok sizin seçimleriniz ve kendi durumunuz belirleyici oluyor. İsterseniz biraz bahsedelim.

Mühendislik Bölümleri

Genelde üniversite eğitimi için en çok tercih edilen bölümler mühendislik bölümleri oluyor. Bizim toplumumuzda avukatlar, doktorlarla birlikte mühendislerin deyimlere konu olacak kadar önemi vardır. Bu da elbette boşuna değil, mühendislik insani tüm üretim faaliyetlerinin altyapı bilimleridir. Dünya çapında neredeyse her büyük sektörde alanında deneyimli, kalifiye mühendislere ihtiyaç duyulur.

Lisans eğitiminizde okuduğunuz alan mühendislikle ne kadar iç içe geçiyor olabilir? Belki lojistik okudunuz, belki fizik okumuştunuz, belki bir mühendislik bölümü okudunuz ve bu alandaki bilginizi daha da derinleştirmek istiyorsunuz. Seçim size ait.

Psikoloji

Psikoloji mühendisliğe göre biraz daha “gönül” veya “adanmışlık” işi olarak görülebilir. Neticede insanlarla, insanların iyilikleriyle, insanların duygusal ve düşünsel kabiliyetleri ile ilgili bir bilimdir. 

Ne olursa olsun insanlarla yaşayacak, üretecek, çalışacaksınız. Psikoloji alanında yüksek lisans yaparak üniversitede ne okumuş olursanız olun insan bilinci ve davranışları hakkında daha derin bir anlayışa sahip olmanızı da sağlayacaktır. Sosyoloji, siyaset bilimi gibi beşeri alanlarda eğitim aldıysanız psikolojiye dayalı bir yüksek lisans eğitimi son derece paralel olacaktır.

Sinema & Televizyon

Eskisiyle yenisiyle medya, modern insan hayatının ayrılmaz bir parçası halindedir. Sinema & televizyon tekniği ise -gazetecilikten sonra- medya kültürünün temelini oluşturan bir alandır. Düşünün, günümüzdeki insan kültüründeki, yaşayışındaki neredeyse her şey artık medya ve kitlesel tüketime dayalı kültür ürünleriyle alakalı haline gelmiştir. Sinema & televizyon teknikleri, insan topluluklarını anlamak açısından siyaset bilimleri kadar önemlidir. 

Bu önemi dışında belki de yalnızca sinemaya içten gelen bir merak duygusuna sahip de olabilirsiniz. Orası size kalmış... 

Bize Ulaşın

Yüksek lisans eğitimini nerede almak istediğinizden, sizin için en makul kararın ne olacağına kadar aklınızda yer edinen her konuyu uzman eğitim danışmanlarımız ile konuşabilirsiniz. Bunu yapmak için internet sitemizde yer alan online iletişim formunu doldurabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız