DRAFT BLOG

Tüm Rusya İçerikleri
Ukrayna'da Eğitim ve Yaşam

Ukrayna, yurtdışında eğitim almak isteyenler için en önemli tercihler arasındadır. Öğrenci dostu olmasıyla da bilinen Ukrayna, uygun yaşam maliyetleriyle ve kaliteli eğitimle ön plana çıkıyor.

Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Yurt Dışında Kalifiye Bir Eğitim: Moskova Devlet Üniversitesi

Yurt dışında eğitim almak için artık zorlu sınavlara girmeye gerek yok. Başvuru sırasında sınav şartı gerektirmeyen sınavsız üniversitelerin puansız bölümleri, öğrencileri yurt dışı okullarını daha fazla araştırmaya itiyor. Bu üniversitelere yalnızca lise diplomanızı göstererek başvuru ve kayıt yaptırabiliyorsunuz. Okulun kullandığı eğitim diline göre de dil yeterliliğinizi kanıtlıyorsunuz. Ondan sonrası hayallerinizdeki üniversite eğitiminin gerçekleştiği süreç oluyor. 

Bu üniversiteleri seçerken dikkat edilmesi gereken nokta, okulların eğitim kalitesi ve yaklaşımlarının sizin bakış açınıza, yönelimlerinize uygun olup olmaması. Ayrıca gitmek istediğiniz üniversitenin YÖK’ün kabul ettiği okullar arasında bulunup bulunmadığını da bilmelisiniz. 

Bu yazımızda, YÖK’ün kabul ettiği ilk 400 üniversitede yer alan, Rusya’da eğitim hayatı için son derece önemli olan bir yüksek öğretim kurumundan bahsedeceğiz. Ülkenin başkentinde yer alan bu üniversite, 20. yüzyıl Sovyetler Birliği eğitim geleneğini günümüz koşullarına taşıyabilmesiyle adından söz ettirmiş bir üniversitedir. Bahsettiğimiz Moskova Devlet Üniversitesi’ni, şimdi gelin birlikte kısaca tanıyalım. 

Moskova Devlet Üniversitesi

MDÜ 1755’te kurulmuştur., Rusya’nın en köklü üniversitelerinden biri olarak bilinmektedir.. Günümüzde kurum bünyesinde eğitim görmekte olan öğrenci sayısı 47.000’den fazladır. Ayrıca, 5.000’den fazla uzman da Moskova Devlet Üniversitesi’nde eğitim almaktadır. MDÜ fakültelerinde 6.000’den fazla akademik personel çalışmakta, kurumun kendi araştırma enstitülerinde ise yaklaşık 5.000 araştırmacı görev yapmakta. Moskova Devlet Üniversitesi, her sene ortalama 4.000 uluslararası lisans ve yüksek lisans öğrencisini kabul ediyor. 

MDÜ kampüsü oldukça büyük ve kompleks bir yapıdadır. Yyüzölçümü 1 milyon metrekareden fazladır. Kampüsünde 1.000’den fazla bina bulunmakta, okulun 8 öğrenci yurdu bulunmaktadır. Öğrenci yurtlarının kapasitesi 12.000 yataktan daha fazladır. MDÜ’nün kütüphane sistemi Rusya’nın en büyük kütüphanelerinden biridir. Burada 9 milyon kitap bulunmaktadır ve bunların 2 milyon tanesi, Rusça haricindeki dillerde yazılmıştır. Ortalama okur sayısı 55.000’dir ve her yıl 5,5 milyon kitap kullanılmaktadır.

Bize Ulaşın

Rusya’da eğitim, kaliteli sınavsız üniversiteler ve çok daha fazlası hakkındaki sorularınız için uzman eğitim danışmanlarımız ile görüşebilirsiniz. Yurt dışı üniversitelerinde okumak, sanıldığı kadar zor değil, bunu göreceksiniz. Tek yapmanız gereken size uygun olan üniversiteyi, ülkeyi ve bölümü belirlemek. Evet, her ülkenin yaşam maliyetleri her aileye hitap etmeyebilir ancak Rusya gibi ülkeler nispeten uygun yaşam koşulları ile biliniyor.

Aşağıda yer alan iletişim formunu doldurarak bizlere ulaşabilirsiniz.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız