DRAFT BLOG

Yurt Dışında Öğretmenlik Okuyabilir miyim?

Yurt dışında öğretmenlik okunabilecek pek çok üniversite var elbette. İngilizce Öğretmenliği, İlkokul Öğretmenliği gibi bölümlerin yanı sıra yurt dışında Türkçe Öğretmenliği okumak da mümkün. Bu konularda eğitim alabileceğiniz pek çok yurt dışı üniversiteleri, her biri kendilerine özel avantajları ve farklılıklarıyla önünüzde uzanıyor. Bu farklılıkların sizin için ne ifade ettiği, edeceği de sizin kendi durumunuza, isteklerinize ve hedeflerinize göre değişiyor tabii. Farklı dallarda öğretmenlik eğitimi alabileceğiniz yurt dışı kurumları başlıca Makedonya’da, Azerbaycan’da ve Polonya’da bulunuyor. Bu ülkeleri pek çok Avrupa ülkesinden ayıran özellikleri de sınavsız üniversitelerinin olması. Bu üniversitelere herhangi bir sınava girmeden sadece lise diplomanız ve not dökümünüzle başvurabiliyorsunuz. Neredeki hangi okula gitmek istediğiniz de size bağlı elbette. Fakat kararsızlık yaşadığınız her durum için uzman eğitim danışmanlığı hizmetiyle yanınızdadır. 

Şimdi kısaca, öğretmenlik bölümleri bulunan yurt dışı üniversitelerinden bazılarını birlikte inceleyelim. 

Azerbaycan: Bakü Devlet Üniversitesi

Azerbaycan‘ın en eski ve saygın üniversitesi olan Bakü Devlet Üniversitesi; 1919 yılında kurulmuştur. Bakü Üniversitesi 1930’da Sovyet yöneticiler tarafından “yeniden yapılandırma” adı altında kapatılmış ve okulun yerine de Ali Eğitim Enstitüsü kurulmuştur. 

1934 yılında Azerbaycan genelinde eğitim düzeyinin azaldığını gören Sovyetler Birliği yönetimi, Azerbaycan'da okumak isteyenlerin sayısını yeniden artırmak amacıyla Bakü Devlet Üniversitesi’ni yeniden açmıştır. Eğitim vermeye 2 fakülte ile başlayan Bakü Devlet Üniversitesi, günümüzde 17 fakülteye sahip büyük bir eğitim kurumu olmuştur. 

Polonya: Varşova Üniversitesi

Varşova Üniversitesi, Times Yüksek Öğrenim Dünya Üniversite Sıralaması ve Dünya Üniversiteleri Akademik Sıralaması (Şangay Sıralaması olarak da bilinir) gibi uluslararası sıralamalarda yüksek pozisyonlardadır.  Araştırma üniversitelerinin toplam sayısının 20.000’e ulaştığı düşünüldüğünde, Varşova Üniversitesi dünya üniversiteleri arasında en iyi %3’lük dilimde yer almaktadır. Uluslararası sıralamalara göre Polonya’nın en iyi üniversitesi olmanın yanı sıra, Avrupa’nın bu bölgesinde yer alan diğer üniversiteler arasında da en iyi okullardan biridir.

Makedonya: Uluslararası Balkan Üniversitesi

Makedonya’nın Üsküp şehrinde bulunan Balkan Üniversitesi uluslararası bir üniversite olup Avrupa ya da ABD’deki üniversitelerin yüksek eğitim ücretlerine cevap veremeyen öğrenciler için uygun alternatiflerin başında gelmektedir. Avrupa'da kaliteli bir üniversite eğitimi almayı düşünen ancak yüksek kur farkından dolayı buna yanaşamayan öğrenciler için Balkan Üniversitesi, uygun harç ücretleri ve uygun yaşam giderleri ile birlikte harika fırsatlar sunmaktadır.

Bize Ulaşın

Yurt dışı eğitimi, yurt dışında sınavsız öğretmenlik eğitimi alabileceğiniz üniversiteler gibi konularda öğrenmek istedikleriniz için uzman eğitim danışmanlarımızla görüşebilirsiniz. Bizimle irtibata geçmek istiyorsanız internet sitemizdeki online iletişim formunu doldurun. 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız