DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Acil Durumlarda Destek
Acil Durumlarda Destek

Sağlık ve güvenlik gibi acil durumlar için 7/24 yanınızdayız.

Devamı
Yurt Dışında Sınavsız  Bilgisayar Mühendisliği Okumak

Bilgisayar Mühendisliği artık on yıllardan beri dünyadaki üretim süreçlerinin temel direklerinden biri haline geldi. Günümüzde artık planlama, depolama, takip sağlama, teknik veri sağlama gibi görevleri sürdürmeleri için tüm endüstriyel alanlarda bilgisayarlar kullanılıyor. Bu makinelerin kullanım alanı küresel üretimin kültürel alanlarını da kapsıyor. Bu mühendislik biriminin eğitimi de günümüzde, en kıymetli bilgi birikimlerinden biri olarak sayılıyor. Ülkemizdeki öğrenciler ise yurt dışında sınavsız bilgisayar mühendisliği bölümünü sıklıkla tercih ediyor.

Bu alanda alınan kaliteli bir üniversite eğitimi, ilgili sektörlerde çalışmak isteyen bireylerin kariyerlerini büyük ölçüde olumlu yönde etkiliyor. Bu sebeple, ülkemizdeki öğrenci adayları, araştırmalarını yurt dışındaki üniversitelere yöneltiyorlar. Tasvir ettiğimiz; her yaştan, farklı arka planlardan gelen insanlar. Ayrıca bilindiği üzere sınavsız öğrenci kabul eden üniversitelerin sayısı Avrupa’da gün geçtikçe artıyor. Sadece lise notunuz ile yapacağınız bir başvuru ile, yurt dışında bilgisayar mühendisliği okumak da bu şekilde mümkün. 

Sınavsız eğitim uygulamaları dediğimizde akla ilk olarak Rusya ve Orta Avrupa ülkeleri geliyor. Letonya, Litvanya gibi prestijli teknik okulları ile Baltık ülkeleri; Çekya, Macaristan gibi öğrenci-dostu şehirleriyle Orta Avrupa ülkeleri; Makedonya ve Bosna-Hersek gibi Balkan ülkeleri de Avrupa’daki en uygun yaşam ve harç giderleri ile öne çıkıyor.

Bu yazımızda bazılarından kısaca bahsedeceğiz.

Çekya: Ostrava Teknik Üniversitesi

Çekya’nın Ostrava kentinde bulunan bu okul, Avrupa’nın en iyi ilk 1000 üniversitesi sıralamasında yer alıyor. Diğer genel mühendislik bölümlerinin yanında Nanoteknoloji, Robotik, Biyomedikal Mühendisliği gibi bölümlerinin de eğitimini veren kurum teknoloji sektöründe çalışmayı hedefleyenler için ideal bir seçim gibi görünüyor. 1849 yılında kurulan eski bir üniversitedir. Aynı zamanda bilinen bir bilimsel araştırma merkezidir. 

Makedonya: Uluslararası Balkan Üniversitesi

Makedonya öncelikle bir ülke olarak, düşük yaşam giderleri ile öne çıkıyor. Ülkemizden yurt dışında eğitim almak için giden pek çok öğrenci burada. Türk nüfuslarının yoğun olarak yaşadığı şehirleriyle, evinden o kadar da uzaklaşmak istemeyen Türk öğrencileri için uygun bir yer. Uluslararası Balkan Üniversitesi de bu ülkedeki en iyi anlaşmayı sağlayan okullardan biri! Eğitim yelpazesi çok geniş ve girebilmek için yalnızca İngilizce yeterliliğinizi belgelemeniz gerekiyor. Yüksek okul sınav sistemi içerisinde yüksek puan gerektiren mimarlık, hukuk gibi bölümlerin eğitimi için sınavsız öğrenci kabulü var. Üsküp’te yer alıyor.

Bosna-Hersek: Zenica Üniversitesi

Balkanlarda maddi yeterlilik açısından en çok tercih edilen ülkelerde Makedonya’dan hemen sonraki sırada Bosna-Hersek geliyor. Ekonomik kolaylıklarıyla birlikte kültürel yakınlık açısından da Türk öğrenciler için Makedonya’ya neredeyse eşdeğer bir ülke burası; kısacası, yediğiniz yemeklerden dolayı çok da üzülmeyeceksiniz. 

Bosna-Hersek’in aynı adı taşıyan kentinde yer alan bu üniversite 1959-1961 yıllarında ilk fakülte Metalurji Mühendisliği olarak kurulmuş. Boşnakça eğitim veren üniversitenin Bilgisayar Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği ve Makine Mühendisliği eğitimleriyle öne çıkıyor. 

Yurt dışında mühendislik eğitimine veya yurt dışında eğitim almak konularına dair sorularınız, aktif danışmanlık için uzman eğitim danışmanlarımıza ulaşın. Sitemizde yer alan online iletişim formunu doldurarak bizimle irtibat kurabilirsiniz. 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız