DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Staj Desteği
Staj Desteği

Yurt dışına ister üniversite eğitimi ile isterseniz dil eğitimi ile gidin; tüm staj fırsatlarını sizinle paylaşacağız.

Devamı
Yurt Dışında Sınavsız Tıp Eğitimi Almak İçin  Şimdi Tam Zamanı

Tıp; her zaman erişmesi en zor yüksek eğitim bölümlerinden biri olmuştur. Tıp bölümü, zorlu sınavlara hazırlanan öğrencilerin neredeyse tüm hayatlarını bir kenara bırakarak hazırlandıkları bir hedef olmuştur. Bir zaman öncesine kadar yurt dışında tıp eğitimi de benzer kriterler istiyordu. Fakat sınavlar artık Avrupa genelinde gerekliliği sorgulanan eğitim araçları haline geldi ve sınavsız öğrenci kabul eden üniversitelerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Artık mühendislik, hukuk, psikoloji, tıp gibi yüksek puan gerektiren bölümler sınav kaygısı yaşamadan da okunabiliyor. 

Avrupa’da tıp eğitimi ile bilinen üniversiteler pek tabii ki var. Fakat biz bu metnimizde daha çok, sınavsız öğrenci alabilen Doğu ve Orta Avrupa ülkelerindeki okullardan bahsedeceğiz. Bu bölge eğitim faaliyetlerinde dışa dönük bir yapı izleyerek genel Batı Avrupa ve ABD geleneğini sürdürmedi. Fakat eğitim kalitesi ve denklik programlarıyla nüfuz sahibi bir üniversite eğitimini sınav engeli olmaksızın veriyorlar. Bu açıklık sebebiyle de ülkemiz öğrencileri de bu ülkelerdeki okullara sıklıkla başvuruyor. 

Peki bu yazımızda yalnızca lise diplomanız ve not dökümünüzle başvurabildiğiniz hangi okulları inceleyeceğiz?

Polonya: Jagiellonian Üniversitesi

Polonya’da tıp eğitimi almak için en uygun kurumlardan biri olan JÜ, eski Krakow kentinde yer alıyor. Avrupa’nın en iyi ilk 1000 üniversitesi listesinde bulunuyor, ayrıca kuruluşu da 14. yüzyıla dayanan köklü bir üniversite olarak eğitim veriyor. Bir araştırma, üretim merkezi olarak en çok tıp alanında gerçekleştirdiği yeniliklerle tanınıyor. Arkeoloji, astronomi, biyoteknoloji, moleküler biyoloji gibi alanlarda da başarılı olan üniversite yurt dışından sınavsız olarak Diş Hekimliği ve Tıp bölümlerinde öğrenci kabul ediyor. Eğitim dili İngilizce’dir.

Makedonya: Üsküp Kiril-i Metodi Üniversitesi

Makedonya’da tıp okumak da ülkemiz öğrenci adayları için avantajlı bir seçim. Kültürel olarak Türk yaşamından ciddi izler barındıran bu ülkede kendinizi yabancı hissetmezsiniz. Ayrıca Türklerin de yoğun olarak yaşadığı bir yer olduğu düşünülürse, eğer ki çok seviyorsanız, evinizi pek unutmayacaksınız demektir. Kiril-i Metodi Üniversitesi de başkent Üsküp’te, adını slav halklarının kullandığı kiril alfabesini kuran din adamı Aziz Kiril’den alan bir üniversite. Okulda sınavsız olarak okunabilecek hatırı sayılır miktarda bölüm var. Ayrıca yaşam giderleri açısından da en avantajlı ülkelerden biri burası. 

Macaristan: Pecs Üniversitesi

Macaristan yabancı öğrencilerin çok sık tercih ettiği bir ülke. Burada yer alan Pecs Üniversitesi de adını aldığı kentte yaklaşık bir 700 yıldır varlığını sürdürmektedir. İngilizce dilinde ve büyük çeşitlilik içeren bir eğitim yelpazesi sunan bu okul Avrupa'nın en iyi ilk 1000 üniversitesi listesinde yer alıyor. Ayrıca Polonya gibi Macaristan’da öğrenci dostu şehir planlamasıyla öğrenci adaylarının tercihlerini olumlu yönde etkileyen bir ülke. 

Avrupa’da kaliteli eğitim, sınavsız tıp eğitimi gibi konularda merak ettikleriniz ve yanıtlanmasını istedikleriniz için uzman eğitim danışmanlarımıza ulaşın. İnternet sitemizde yer alan online iletişim formunu doldurarak bizlerle irtibat sağlayabilirsiniz. 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız