DRAFT BLOG

Tüm Rusya İçerikleri
Ukrayna'da Eğitim ve Yaşam

Ukrayna, yurtdışında eğitim almak isteyenler için en önemli tercihler arasındadır. Öğrenci dostu olmasıyla da bilinen Ukrayna, uygun yaşam maliyetleriyle ve kaliteli eğitimle ön plana çıkıyor.

Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Yurt Dışında Sınavsız Üniversiteler: St.Petersburg Devlet Üniversitesi

Yurt dışında eğitim için artık sınavlara girmenize gerek olmuyor. Avrupa’daki bazı yurt dışı okulları, bu imkanı sağlıyor. Sınavsız üniversitelerin puansız bölümleri, gün geçtikçe artıyor. Bu sebepten dolayı her yıl daha çok genç, yurt dışı eğitimini gerçekleştirme hayalleri kuruyor. Ayrıca bu üniversitelerin çoğu YÖK tarafından tanındığı için, öğrenciler mezun olduktan sonra denklik sürecine girmeden direkt üniversite mezunu statüsünde sayılıyor. Yani yurt dışında eğitim alıp, çalışma hayatını Türkiye'de sürdürmek isteyen öğrenciler için bu üniversiteler son derece avantajlı.

Diploma Denkliği

Bu sınavsız üniversitelerden mezun olduktan sonra gireceğiniz denklik süreci, diplomanıza uluslararası tanınırlık kazandırabiliyor. Türkiye’de üniversite mezunları arasında sayılabilmek için ise, gittiğiniz sınavsız üniversitenin YÖK’ün kabul ettiği okullar arasında bulunması gerekiyor. Aksi takdirde, diplomanız Türkiye’de geçerli olamaz.

Başvuru süreci

Sınavsız üniversitelere başvururken ele alınması gereken ilk kıstas budur. Yani, kariyerinizi nerede yapmayı planlıyorsanız, o ülkenin tanıdığı bir üniversiteye gitmelisiniz. Lise diploması ile başvuru yapabildiğiniz bu üniversitelere başvurunun, girmenin zor tarafı ise, kendinize uygun olan sınavsız üniversiteyi seçmek. Draft Eğitim Danışmanlık olarak biz, bu seçimi yapmanızı kolaylaştırmak, yurt dışı eğitim sürecini akılcı bir biçimde planlamak için eğitim danışmanlığı hizmeti sunuyoruz. Bu yazımızda sizlere, YÖK’ün kabul ettiği ilk 400 üniversite arasına giren, Rusya’da eğitim almak isteyen pek çok Türk öğrencinin tercih ettiği bir Rus üniversitesinden bahsedeceğiz. Üniversitenin adı, St. Petersburg Devlet Üniversitesi.

St. Petersburg Devlet Üniversitesi

1724 yılında kurulan St. Petersburg Devlet Üniversitesi, 290 yıldan uzun süredir eğitim vermektedir. Bilim, mühendislik ve beşeri bilimler alanlarındaki araştırmalara odaklanmış, Rusya’nın en köklü eğitim kurumlarından biridir. Üniversite, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği döneminde Leningrad Devlet Üniversitesi olarak da bilinmekteydi. 

Üniversitede yaklaşık 30 bin öğrenci eğitim görmektedir, ayrıca 6000 kadar akademisyen de görev yapmaktadır. 398 ana eğitim programı bulunmaktadır ve 450 ortak üniversite ile 1500 kadar anlaşmaya sahiptir. St. Petersburg Devlet Üniversitesi’nde 4 yıllık lisans eğitimlerinde yer almak isteyen yabancı öğrenciler için Rus Dili, İngiliz Dili ve Edebiyatı ve Uluslararası İlişkiler bölümlerinde İngilizce eğitim verilmektedir.

Bize Ulaşın

Yurt dışında sınavsız eğitim, Rusya’daki kaliteli yüksek eğitim kurumları, YÖK tanınırlığı olan okullar gibi konulardaki sorularınız için uzman eğitim danışmanlarımızla görüşün. Bunu yapmak için sitedeki online randevu formunu doldurmanız yeterlidir. 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız