DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Staj Desteği
Staj Desteği

Yurt dışına ister üniversite eğitimi ile isterseniz dil eğitimi ile gidin; tüm staj fırsatlarını sizinle paylaşacağız.

Devamı
Yurt Dışında Türkçe Eğitime YÖK Ne Diyor? Dolandırıcılara Dikkat!

Yurt dışında bir üniversitede eğitim almak, Türk öğrencilerinin son yıllardaki tercihleri arasında yer alıyor. Yurt dışı kurumlarının sınavsız oluşu özellikle Türk vatandaşı öğrencileri cezbediyor. Evet, yabancı bir ülkede, üstelik saygın sıralamalarda yer alan dünyanın en iyi 1000 üniversitesinden birine sadece lise diplomanız ve not dökümünüz ile başvuru yapmanız mümkün. Türkiye'de yüksek puan gerektiren hukuk, tıp, eczacılık, psikoloji vb. bölümlere kaliteli üniversitelerde, üniversite sınavına girmeden kayıt olabilirsiniz. Peki bu kurumlarda Türkçe eğitim var mı? Yurt dışında Türkçe eğitimin şartları nelerdir? YÖK bu konuya ne diyor? Yabancı bir ülkede Türkçe üniversite eğitimi almak nasıl mümkün oluyor? Eğitim danışmanlık firmaları bu konuda doğruyu mu söylüyor? Gelin hepsini teker teker birlikte inceleyelim!

Yurt Dışında Türkçe Üniversite Eğitimi

Farklı bir ülkede Türkçe dilinde eğitim almak mümkün. Bazı ülkelerde ve bazı okullarda bu olanak var. Ancak, örneğin Bosna-Hersek'te, Macaristan'da, Ukrayna'da, Polonya'da böyle bir uygulama yok. Öğrenciler özellikle Bosna-Hersek'teki Türk kökenli üniversitelerin Türkçe dilinde eğitim verdiğini düşünerek ilgili kurumlara kayıt oluyor. Ancak bu okulların çoğunun eğitim dili ya İngilizce'dir ya da Boşnakça'dır. 

Yurt Dışında Türkçe Eğitimin Şartları Nelerdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, böyle uygulamaları olan ülkeler ya da okullar var. Makedonya bu ülkelerin başında gelmektedir. Ancak üniversiteler ya da ülkeler bu kararı kendi başına alamazlar. Eğer bir üniversite Türkçe dilinde -ya da başka herhangi bir dilde, eğitim verebileceğini dile getiriyorsa ya da böyle bir iddia varsa, bu kararın ilgili ülkenin Bakanlar Kurulu onayı ile onaylanması gerekmektedir. Lütfen buraya dikkat! Okullar bu kararı kendi başlarına alamazlar, bu karar hükümet nezdinde alınması gerekmektedir. 

YÖK Bu Konuya Ne Diyor?

Bu konu ile ilgili duyuruları ya da açıklamaları merak ediyor ve kesin bir şeyler öğrenmek istiyorsanız YÖK'ü takip etmenizi öneririz. Zira YÖK, kendi sitesinde konuya dair bir açıklamada bulunuyor: "Bu kurum ve şirketlerce; yurt dışındaki herhangi bir kurumda yükseköğrenim görülmesinin ardından Kurulumuza başvuran kişilere doğrudan denklik verileceği, yurt dışında Türkçe öğrenim görülebileceği, Türkiye'deki üniversitelerimizle anlaşmalarının bulunduğu ve pandemi süresince eğitimlerini anlaşma yaptıkları bu üniversitelerde alacakları gibi duyurusu yapılan hususların Kurulumuz nezdinde herhangi bir geçerliği ve yasal bağlayıcılığı bulunmamakta olup bu paylaşımları yapan kurum ve şirketler hakkında gerekli yasal işlem ayrıca yapılacaktır."

Dolandırıcılara Dikkat!

Yurt dışında Türkçe eğitim alabileceğinizi iddia eden bir takım sözde danışmanlık firmalarını ne yazık ki üzüntü ile takip etmekteyiz. Hatta danışmanlık verdiğimiz Uluslararası Saraybosna Üniversitesi'nde, kendi web sitelerinde böyle bir imkanın olduğunu dile getiren kurum ve kuruluşların ne yazık ki var olduğunu biliyoruz. Uluslararası Saraybosna Üniversitesi'nin eğitim dili İngilizce'dir! Öğrenci adaylarını ve velileri, herhangi bir mağduriyetin yaşanmaması adına dolandırıcılara itibar etmemeye davet ediyoruz. 

Yurt dışında eğitim almak, yurt dışı okulları ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek için alanında uzman eğitim danışmanlarımız ile görüşebilirsiniz. Lütfen aklınızdaki soruların cevabını almak için çekinmeyin. Unutmayın eğitim danışmanlığı sadece öğrenciyi istediği okula kayıt ettirip karşılığında para almak demek değildir! 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız