DRAFT BLOG

Tüm Azerbaycan İçerikleri
Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Yurt Dışında Türkçe Üniversite Eğitimi Fırsatı: Azerbaycan

Yurt dışı üniversitelerinde eğitim almak isteyen, fakat Türkiye’den o kadar da uzaklaşmak istemeyenlerin değerlendirebileceği birkaç seçenek var. Bunların başında Azerbaycan gibi Türkçe eğitim veren üniversitelere sahip olan ülkeler geliyor. Burada “kardeş ülke” olarak tanımladığımız Azerbaycan üniversiteleri, sınav engeline takılmak istemeyen öğrenci adayları için lise diploması ile eğitim fırsatı da sunuyor. 

Azerbaycan ülkemize ve kültürümüze çok yakın bir ülkedir. Kaldı ki Azeri Türkçesi bizim konuştuğumuz Türkçe’nin bir lehçesi gibidir. Tabii belki de bizim konuştuğumuz dil Azeri Türkçesi’nin de bir lehçesi gibi olabilir. Biz bu tartışmayı dilbilimcilere bırakalım. Şunu belirtmek gerekir ki Azerbaycan'da direkt Türkçe eğitim veren okul yoktur ancak Azerice, bizim dilimize oldukça yakın bir dil olduğu için öğrenciler bu konuda sıkıntı çekmeyecektir.

Yurt dışında sınavsız eğitimin olduğu Rusya, Polonya, Litvanya gibi ülkelerin arasında yer alan Azerbaycan üniversiteleri, diğer yurt dışı okullarından kalite anlamında büyük bir farklılık da göstermemektedir. Azerbaycan, Rusya gibi mühendislik, lojistik, enerji alanındaki eğitimlere büyük yatırımlar yapmıştır. Ayrıca uygun yaşam giderleri ve diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha uygun harç ücretleri de sunabilmektedir. Azerbaycan’daki sınavsız üniversitelere başvuru, kayıt ve yerleşim süreçlerinin hepsinde Draft Eğitim olarak rehberlik etmek için yanınızdayız. Şimdi birlikte kısaca bu ülkedeki üniversiteleri biraz inceleyelim.

Azerbaycan Devlet Petrol ve Sanayi Üniversitesi

1920 yılında Bakü şehrinde eğitim vermeye başlamıştır. Azerbaycan Devlet Petrol Akademisi, yüksek kaliteli eğitimiyle günümüzde Azerbaycan'da petrol mühendisliği alanında seçim yapan dünyanın birçok ülkesindeki öğrencinin ilk tercihi olmayı başarmıştır. Eğitim dili Azerice ve Rusça olarak belirlenmiştir. Okul pek çok sanayi alanı için önemli mühendisler yetiştirmiştir. 

Bakü Devlet Üniversitesi

Azerbaycan‘ın en eski üniversitesidir. Bolşevik Devrimi’nden iki yıl sonra 1919 yılında kurulmuştur. Üniversitenin eski mezunlarından ikisi bu ülke tarihinde son derece önemli rol oynamış kişilerdir. Eski cumhurbaşkanları Ebulfez Elçibey ve Haydar Aliyev. Bu okul aynı zamanda Avrupa’nın en iyi ilk 1000 üniversitesi listesine girmeye de hak kazanmıştır.

Nahçıvan Devlet Üniversitesi, Azerbaycan’ın öteki üniversiteleri arasında özel bir yere sahiptir. Büyük bir alana kurulu üniversite kampüsü her türlü tesis ve imkanı barındıran modern eğitim binaları vardır. NDÜ’nün kültürel atmosferine bir TV stüdyosu, radyo stüdyosu, tiyatro stüdyosu, dans ve vokal grupları, koro kolektifleri katkıda bulunur. Üniversite, spor yapan öğrencilere her türlü desteği ve imkânı sağlamaktadır. 

Bize Ulaşın

Azerbaycan’daki diğer üniversiteler, yurt dışındaki sınavsız üniversiteler ve konuya dair tüm sorularınız için eğitim danışmanlarımızla görüşün. Bunun için internet sitemizde yer alan online iletişim formunu doldurmanız yeterlidir. 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız