DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Kariyer Danışmanlığı
Kariyer Danışmanlığı

Doğru meslek ve doğru ülke tercihi yapmanız için danışmanlarımız ile buradayız.

Devamı
Yurt Dışında Uygun Fiyatlarla Okuyabileceğiniz 5 Üniversite

Yurt dışında eğitim almak pek çok öğrencinin hayali tabii fakat günümüzün çalkantılı dünyasında insan bir anda böylesi büyük planlar yapıp, sonrasını düşünmeden pek hareket edemiyor. Bu normal, bu günümüzün gerçeği. Ama bu şartlar bize hayallerimizden, kaliteli eğitim alma hayalimizden vazgeçmemiz gerektiğini söylemiyor, aslında basitçe, kendi imkanlarımıza göre rahatça okuyabileceğimiz ve yaşayabileceğimiz ülkeleri araştırmamızı ve adımlarımızı dikkatlice atmamızı söylüyor. 

Bu durumu göz önünde bulundurarak sizlere, yurt dışında eğitim için sıklıkla tercih edilen, zaman zaman gözden kaçan ülkelerdeki bazı üniversitelerden bahsetmek istiyoruz. Bu küçük seçkide Polonya, Sırbistan, Bosna-Hersek gibi planını önceden yapanların görebildiği, yeterince düşünmeyenin gözden kaçırdığı bazı üniversiteleri anlatacağız. 

Polonya: Jagiellonian Üniversitesi

Polonya Türk öğrencilerinin sıklıkla tercih ettiği bir ülke. Kaliteli üniversitelerinin ve öğrenci dostu şehirlerinin yanı sıra orada okuyan birinin giderleri ortalama olarak hesaplandığında aşağı yukarı Türkiye’deki bir kişinin giderlerine yakın (hatta daha bile uygun) olabildiği görülebiliyor. 

Jagiellonian Üniversitesi de bu ülkede, Krakow kentinde yer alıyor ve ülkenin en eski yüksek öğretim kurumu. 1364 yılında kurulmuş olup 657 yaşındadır. 20. ve 19. yüzyılların savaş ve sosyal karmaşa ile geçen ortamında bile varlığını sürdürebilmeyi başarmış ve önemli bilim insanları, araştırmacılar yetiştirmiştir. Üniversite tıp, arkeoloji, astronomi, biyoteknoloji, moleküler biyoloji alanlarında önemli atılımlarda bulunmuştur. 

Bosna-Hersek: Saraybosna Üniversitesi

Bosna-Hersek doğal güzellikleri ve dört mevsimin ayrı ayrı yaşanabildiği dengeli iklimiyle dünyaca tanınan bir ülke. Ayrıca ülkedeki yaşam giderleri de Batı Avrupa’dan büyük ölçüde daha uygun. 

Saraybosna Üniversitesi 1949 yılında kurulmuştur. Ülke sınırları içerisinde açılan en eski üniversitedir. Eğitim dili Boşnakça’dır. Dolayısıyla Balkan, Slav dilleriyle ilgilenenler için iyi bir seçenektir. Tarih, kimya, felsefe, mimarlık gibi bölümlerden genel mühendislik bölümlerine kadar uzanan alanlarda eğitim programları bulunuyor. 

Sırbistan: John Naisbitt (Megatrend) Üniversitesi

Bir başka Balkan ülkesi Sırbistan. Yine etrafındaki ülkeler gibi düşük yaşam maliyetleri ve gezilesi görülesi bölgeleri, ülkemizdekine benzer mutfağı ile Batı Avrupa ülkelerinden ayrılıyor. 

John Naisbitt Üniversitesi, 1989 yılında Megatrend Business School olarak eğitim vermeye başlamış, bölgede yer alan başka akademik kurumların kurucusu olmuş saygın bir üniversitedir. Dünyadaki saygın akademik kurumlarla üretken bilimsel ve ticari işbirlikleri yaparak, genel eğitim potansiyelini geliştirmiş  ve seçilen fakültelerde, belirli programlar kapsamında öğrencilerine yurt dışında eğitim fırsatı sağlamıştır. İtalya, Slovenya, Meksika, Romanya, Macaristan, İspanya, Bulgaristan, Karadağ, Fransa, Şili, Arjantin, Çin, Rusya ve Venezuela'daki akademik kurumlar ile işbirliği anlaşmaları imzalamıştır. YÖK tarafından tanınmaktadır.

Azerbaycan: Bakü Devlet Üniversitesi

Burada “kardeş ülke” olarak andığımız, hemen hemen aynı dili konuştuğumuz bu ülkede, Avrupa’nın en iyi ilk 1000 üniversitesi arasına girmiş bir okul, BDÜ. Yaşam ve harç masraflarının Batı Avrupa’ya kıyasla çok daha uygun olması ülkemizden pek çok öğrencinin yurt dışı eğitimi tercihini yaparken burayı seçmesinde etkili oluyor. Kuruluşu, Sovyetler Birliği’nin tüm ülkelerinde giriştiği hızlı ivmeli eğitim atılımı dönemine denk gelen okul Azerbaycan’ın en eski ve bilinen üniversitesidir. Okul çift anadalda eğitim imkanları da sunuyor.

Rusya: Moskova Devlet Teknik Üniversitesi

Yaşam ve harç maliyetlerinin düşüklüğü, sınavsız eğitim imkanlarıyla Türkiye’den giden çoğu öğrenciyi etkileyen Rusya,  teknik üniversitelerinin eğitim kalitesiyle de bilinen bir ülke. Uluslararası alanda doğalgaz tedarikçisi olan ülke dolayısıyla üniversitelerinde yer alan mühendislik ve teknik eğitim alanlarına büyük yatırımlar yapıyor. Bu üniversite ise yüz yılı aşkın eğitim deneyimiyle Rusya’nın en eski teknik üniversite olarak ün kazanmış. Özellikle dev projelerde çalışabilecek, sorumluluk alabilecek yetkin teknik personel yetiştirilmesini amaçlayan bir kurumdur. 

Yurt dışında uygun fiyata eğitim alabileceğiniz diğer kaliteli üniversiteler hakkında bilgi almak için uzman eğitim danışmanlarımızla konuşabilirsiniz. Online iletişim formu üzerinden bize ulaşabilirsiniz. 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız