DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Kariyer Danışmanlığı
Kariyer Danışmanlığı

Doğru meslek ve doğru ülke tercihi yapmanız için danışmanlarımız ile buradayız.

Devamı
Yurt Dışında Yaşam Maliyetleri Rehberi: Macaristan

Yüksek kaliteli üniversiteleri ve uygun fiyatlı eğitim fırsatlarıyla öne çıkan Macaristan’da eğitim almak isteyen öğrenciler bu yazıyı okuyabilir. Bu rehberi, Macaristan’da öğrencilik hayatının nasıl olacağını kafasında kurabilmeleri için yazdık. Macaristan’daki ulaşım, yeme içme ve konaklama giderlerini sırasıyla, kısaca açıklamaya çalıştık. 

Ulaşım

Macaristan’da son derece iyi işleyen bir ulaşım sistemi bulunmaktadır. Yalnızca Başkent Budapeşte’da 4 metro sistemi, 34 tramvay ağı ve 5 banliyo otobüs hattı bulunmaktadır. Bu sistem aynı zamanda hesaplıdır. Havalimanları veya tren istasyonlarından satın alabileceğiniz biletler; metrolarda, otobüslerde, troleybüslerde, tramvaylarda geçerlidir. Ortalama aylık ulaşım masrafınız, eğer toplu taşımayı sık kullanırsanız 27.50 euro civarında seyredecektir. Budapeşte’de su yolu ulaşımı da ayrıca mevcuttur. Tuna nehri üzerinde işletilen vapur hatlarını kullanarak, nehre yakın yerlere bu yolla da ulaşabilirsiniz. 

Bunun dışında ülke genelinde bisiklet, yaygın olarak kullanılan bir ulaşım aracıdır. Küçük pek çok kenti olan Macaristan’da bisiklet kullanarak ulaşım giderlerinizi sıfıra bile indirebilirsiniz. 

Yeme-İçme Giderleri

Macaristan’da özel ve çeşitliliği bol bir yemek kültürü vardır. Osmanlı İmparatorluğu’nun bu ülkede geçmiş nüfuzu, Macar mutfağı ile Türk mutfağının birbirlerine epey benzeşmesine sebep olmuştur. Sığır eti, patates, domates, soğan ve biberden oluşan Gulaş, ülkenin en ünlü ve en çok tercih edilen yemeklerinden bir tanesidir. Soğan, haşlanmış bezelye, taze fasulye, kabak ve mercimeğin sütlü bir sos ile karıştırılmasıyla hazırlanan egzotik Fozelek çorbası da Macaristan mutfağının incilerinden biridir. 

Bunlar dışında Macaristan’da yeme-içme giderleri son derece ucuzdur. Bir restoranda bir öğüne vereceğiniz ortalama ücret 6 euro gibi bir fiyata denk gelecektir. Fakat elbette ki alışveriş planınızı yapıp kaldığınız yerde yemeklerinizi kendiniz hazırlarsanız yeme-içme giderlerinizi büyük ölçüde düşürürsünüz. 

Konaklama

Konaklama giderleri, konaklamak için seçtiğiniz bölgeye göre değişkenlik gösterecektir. Genel olarak merkezi bölgeler her zaman daha pahalı olacaktır. Fakat Macaristan şehirlerinde konaklama giderleri, pek çok Avrupa ülkesine göre daha ucuzdur. Aylık ortalama konaklama gideriniz 250 euro tutarı ve çevresinde olacaktır. 

Bize Ulaşın

Tüm yurt dışı eğitimi sürecinizde uzman eğitim danışmanlığı hizmetimizden faydalanmak için bizlere ulaşın. Draft Eğitim Danışmanlık’a ulaşmak için online iletişim formunu doldurmanız yeterlidir. 
 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız