DRAFT BLOG

Tüm Makedonya İçerikleri
Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Sınavsız Üniversite Okumak Mümkün mü?

Yurt dışında sınavsız üniversite konusunu yeniden masaya yatırdığımız videomuza hoş geldiniz.

Yurt Dışında Yaşam Maliyetleri Rehberi: Makedonya

Yurt dışında eğitim almak isteyen, bunu da sınavsız Makedonya üniversitelerinde yapmak isteyen öğrenciler için bu rehberi hazırladık. Makedonya’da yaşam maliyetlerine dair bilgiler, ulaşım, yeme-içme ve konaklama kategorileri altında kısaca bilgi verilmiştir. Makedonya’da eğitim almayı aklına koymuş olanlar bu yazıyı mutlaka okumalı!

Ulaşım

Makedonya’da genel olarak kullanılan toplu taşıma aracı otobüstür. Zira burada diğer Avrupa ülkelerindeki gibi demiryolu ulaşımı pek gelişmiş değildir. Fakat her yere otobüsler sayesinde rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Küçük bir ülke olduğundan dolayı Makedonya’da şehir içi ve şehir dışı seyahatler sizi çok da fazla yormayacaktır. Otobüslere illa ki elinizde hazır biletlerle binmenize gerek yoktur, eski İETT otobüslerinde olduğu gibi para ödeyerek da seyahat edebilirsiniz. Her yerde olduğu gibi burada da bisikletle ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu sayede ulaşım masraflarınızı sıfıra bile çekmeniz mümkün olabilir. Aylık ulaşım masrafı ortalama olarak 50 Türk lirasına denk gelecektir. 

Yeme-İçme

Makedonya mutfağı, Balkan mutfağının bir parçasıdır. Arnavutluk, Boşnak, Sırp kültürüyle büyük paralellikler gösteren Makedonya kültüründe Türk kültüründen de izler görmek mümkündür. En azından yemekler açısından büyük problemler yaşamayacaksınız. Bunun dışında Makedonya’da yeme içme giderleri son derece ucuzdur. Hem Avrupa ülkelerine, hem de Türkiye’ye göre… Doyurucu bir öğün için bir restorana vereceğiniz en yüksek para, muhtemelen 20 lirayı çok da geçmeyecektir. Fakat siz tutumlu olurum diyorsanız, alışverişinizi kendiniz yaparak yeme-içme giderlerinizi büyük ölçüde düşürebilirsiniz. 

Konaklama

Makedonya’da her bütçeye uygun olabilecek farklı konaklama imkanları vardır. Kentler çok büyük olmadığından dolayı, önemli noktalar da genel olarak birbirlerine yakındır. Örneğin başkent Üsküp’te konaklamak oldukça rahattır. Eğitim için Makedonya’ya gelecek olan öğrenciler için kiralık odalar ve apart daireler bulunmaktadır. Bunların dışında üniversiteler tarafından tesis edilen yurtlar da bir seçenek olarak durmaktadır. Fakat Makedonya’da eğitime giden öğrenciler, kiraların düşük olmasından dolayı genellikle kendilerine ev kiralamayı seçmektedirler. 

Draft Eğitim’e Ulaşın

Makedonya’da eğitim hayatı, yaşam koşulları gibi konular hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve uzman eğitim danışmanlığı hizmetimizden yararlanmak istiyorsanız bize ulaşabilirsiniz. Bunun için sitemizdeki online iletişim formunu doldurmanız yeterlidir. 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız