DRAFT BLOG

Tüm Makedonya İçerikleri
Tüm Sırbistan İçerikleri
Tüm Bosna Hersek İçerikleri
Acil Durumlarda Destek
Acil Durumlarda Destek

Sağlık ve güvenlik gibi acil durumlar için 7/24 yanınızdayız.

Devamı
Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Yurt Dışındaki Üniversiteler İçin Üniversite Sınavına Girmenize Gerek Yok

Evet başlıkta yazan doğru. Yurt dışında bir üniversitede eğitim almak istiyorsanız illa ki üniversite sınavına girmeniz gerekli değil. Avrupa’da sınavsız eğitim uygulaması özellikle Doğu ve Orta Avrupa bölgelerinde giderek daha fazla yaygınlaşmaktadır. Bu düzenlemelere göre giriş sürecinde yalnızca lise diploması ile eğitim hayatınıza başlayabiliyorsunuz. Ülkemizden gidecek pek çok öğrenci adayı sınav stresi gibi bir problemle karşılaşmamak adına bu yönteme başvurarak yüksek eğitim almak istiyor.

Giriş sürecinde sınav şartı koşmayan üniversiteler Rusya’da, Polonya’da, Ukrayna’da, Azerbaycan’da, Litvanya'da, Makedonya'da bulunuyor. Yalnızca belirli bazı bölümlerle sınırlandırılmış olmayıp mühendislik, hukuk, psikoloji vs. gibi normal şartlarda sınavlarda yüksek puan gerektiren bölümleri de sınavsız üniversitelerde okumak mümkün.

Şimdi dilerseniz böyle bir eğitimi alabileceğiniz yurt dışı üniversitelerini birlikte kısaca inceleyelim.

Letonya Üniversitesi

Letonya Üniversitesi 1919 yılında kurulmuş olup 14.000'den fazla öğrenci, 13 fakülte ve 20'nin üzerinde araştırma enstitüsü ve bağımsız eğitim merkezleri ile Baltık bölgesinin en büyük ve önde gelen araştırma üniversitelerinden biridir. Üniversite bünyesinde devlet tarafından akredite edilen 130'dan fazla akademik ve profesyonel çalışma programı sunulmaktadır. Letonya Üniversitesi'nde araştırma faaliyetleri, beşeri çalışmalar, doğa bilimleri, sosyal bilimler olmak üzere üç ana inceleme alanını temsil eden 50'den fazla araştırma alanında yürütülmektedir. Bu okul Avrupa’nın en iyi 1000 üniversitesi listesinde da yer almaktadır. 

Macaristan: Debrecen Üniversitesi

Debrecen Üniversitesi, Macaristan’ın başkent Budapeşte’den sonra ikinci büyük şehri olan Debrecen’de yer alır. Macaristan’ın eğitim sürekliliği açısından en eski üniversitesi olup 1538’de kurulmuştur. DÜ’de sunulan dersler ve genel eğitim, pratik ve iş piyasasına yönelik bilgilere odaklanmıştır ve eğitim kalitesi ulusal standartların çok üzerindedir. Yerel ve ulusal şirketlerle kurduğu işbirliği sayesinde öğrenciler eğitimleri esnasında iş süreçlerine dair bir fikir edinme şansı bulurlar.
Üniversitede çeşitli kredi ve burs olanakları bulunmaktadır. Bunların arasında Stipendium Hungaricum Bursu, Erasmus ve birkaç federal eğitim kredisi yer alır. Bu üniversite de Avrupa’nın en iyi ilk 1000 üniversitesi arasındadır. 

Rusya: Kuban Devlet Üniversitesi

1920 yılından bu yana Rusya’da faaliyet göstermekte olan Kuban Devlet Üniversitesi akademik kadrosu içerisinde 35 profesörü, 108 öğretim görevlisini, 17 fakülteyi bulunduran bir eğitim kurumudur. Teknik ve sosyal bilimler alanında son derece gelişkin bir eğitim veren Kuban Devlet Üniversitesi Rusya’nın Kuban Eyaleti’nin Krasnodar isimli en yoğun nüfuslu şehrinde bulunmaktadır. Devlet üniversiteleri içinde kendisi ıspatlamış, köklü ve saygın üniversitelerden biridir.
Eğitim dilinin Rusça olduğu kurumdaki öğrenciler hazırlık sınıfında Rusça öğrenirler. Okulun sunduğu hazırlık programı ise 10 ay uzunluğundadır. Seçmiş oldukları bölümün 1. sınıfından itibaren lisans eğitimine başlayan üniversitenin öğrencilerine çift diploma verilmektedir.

Bize Ulaşın

Sınavsız yurt dışı üniversiteleri hakkında merak ettiğiniz her şey için uzman eğitim danışmanlarımızla irtibata geçebilirsiniz. Bunun için internet sitemizde yer alan online iletişim formunu doldurmanız yeterlidir.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız