DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Staj Desteği
Staj Desteği

Yurt dışına ister üniversite eğitimi ile isterseniz dil eğitimi ile gidin; tüm staj fırsatlarını sizinle paylaşacağız.

Devamı
Yurt Dışındaki Üniversitelerden Türkiye'ye Sınavsız Yatay Geçiş İmkanı

YÖK'ün 2021 yılı itibari ile ilk 400 üniversite kararı neticesinde, yatay geçiş ve denklik konusunda suistimallerin önlenmesi adına bir düzenleme yapıldı. Yapılan düzenlemeler geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayımlandı. Bu karara göre önceki yıllarda ilk 1000 ve ilk 500'de bulunan üniversiteler yerine, ilk 400'de bulunan üniversitelerde okuyan öğrenciler Türk üniversitelerine yatay geçiş yaparken puan şartı aranmaksızın yatay geçiş yapabilecekler. Bir diğer karar ise yurt dışında ilk 400'de olan üniversitelerde okuyan öğrenciler, denklik alırken seviye tespit sınavından muaf olacaklar. 

Neden İlk 400 Üniversite?

2013 ve 2016 yılları arasında dünya sıralamalarında yer alan ilk 1000 üniversitede okuyan öğrenciler yatay geçişte ve denklik alma konusunda bir sorun yaşamıyordu. Daha sonra bu sınır 2017 ve 2020 yıllarında ilk 500'e çekildi. Ancak YÖK, bu konuda hassas davranarak 2021 yılında bu sınırı ilk 400 üniversiteye çekti. Bu sıralamanın üst sıralarında yer alan Harvard Üniversitesi,  Stanford Üniversitesi, Cambridge Üniversitesi gibi saygın ve prestijli üniversitelerin yanında sınavsız olarak kayıt olabileceğiniz üniversiteler de bulunmakta. Dünyanın en kaliteli ve en saygın kurumları listesi arasında yer alan ve üniversite sınavına gerek olmadan kayıt olabileceğiniz üniversiteler hangileri?

İşte sınavsız kayıt olabileceğiniz dünyanın en kaliteli ilk 400 üniversitesinden birkaçı...

Polonya'da Sınavsız ve Kaliteli Bir Eğitim: Varşova Üniversitesi 

Öğrenci dostu olmasıyla bilinen Polonya’nın başkenti Varşova, yurt dışında üniversite okumak isteyen pek çok öğrenci için keyifli alternatifler sunarken bir yandan da üniversitelerinin kalitesiyle de öğrenciye başarılı bir öğrenim hayatı sunuyor. Polonya'da sınavsız ve kaliteli bir eğitim alabileceğiniz kurumların başında gelen Varşova Üniversitesi, dünyanın en kaliteli ilk 400 üniversitesinden yalnızca bir tanesi. Varşova Üniversitesi, Times Yüksek Öğrenim Dünya Üniversite Sıralaması ve Dünya Üniversiteleri Akademik Sıralaması (Şangay Sıralaması) gibi listelerde üst seviyelerde yer alarak başarısını kanıtlamıştır. Her yıl yaklaşık 48 bin öğrencinin eğitim aldığı Varşova Üniversitesi; 37 dilde ders, 35 doktora ve 130’dan fazla doktora sonrası program, 3 MBA programı ve çok geniş yelpazede lisans, yüksek lisans, doktora programı sunmaktadır. 

Rusya'nın Gözbebeği: Kazan Federal Üniversitesi 

Sınavsız ve kaliteli eğitimleri ile dikkat çeken Rusya, birçok kaliteli okula da ev sahipliği yapmaktadır. Rusya'nın Kazan bölgesinde bulunan Kazan Federal Üniversitesi; ülkenin en eski üniversitelerinden biri olup 2014 yılında 210. yaşını kutlamıştır. İlk 400'de yer alan Kazan Federal Üniversitesi; günümüzde yerel ve uluslararası işbirliği programlarına katılım gösteren, akademi ve sektör arasında köprü görevi gören, uluslararası alanda üst düzey araştırmalar ve yeniliklerle adından söz ettiren bir eğitim kurumu haline gelmiştir. Son yıllarda çeşitli uzmanlık merkezleri ve dünya klasmanında araştırma ve eğitim laboratuvarları da kurulmuştur. 

Avrasya'nın Kalbinde Birinci Sınıf Bir Üniversite: Ural Federal Üniversitesi 

Rusya'nın bir diğer saygın kurumu olan Ural Federal Üniversitesi; modern zamanların bütünleşik eğitim anlayışı ile hareket eden; temel eğitim ve yenilikçi yaklaşımı bir araya getiren bir yükseköğretim kurumudur. Üniversitenin 460'dan fazla Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora programı bulunmaktadır. Ural Federal Üniversitesi sürekli olarak küresel itibarını inşa etmeye çalışmaktadır ve şu anda dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadır. Özellikle mühendislik ve mimarlık alanında kaliteli eğitim vermesi ile bilinen üniversitenin eğitim dili Rusça'dır.

Dünyanın en kaliteli kurumlarında okuyup uluslararası geçerliliğe sahip bir diplomanın sahibi olmak sandığınız kadar zor değil! Sınavsız üniversite kayıtları ve daha fazlası için bilgi almak isterseniz uzman eğitim danışmanlarımız ile görüşebilirsiniz. Ya da bizlere online iletişim formundan ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız