DRAFT BLOG

Tüm Macaristan İçerikleri
Yurtdışında Fizyoretapi Eğitimi

Polonya, Macaristan ve Letonya'nın köklü üniversitelerinde fizyoterapi eğitimi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Yurtdışı Eğitim Rehberi:  Macaristan'da Üniversite Okumak

Avrupa Birliği üyelerinden olan Macaristan, başkenti Budapeşte’nin dünyanın en güzel kentlerinden biri kabul edilmesi sayesinde oldukça popüler bir ülke olmayı başarmıştır. Eğitim alanında uyguladığı politikalar ile yabancı öğrencileri kendisine çekmeye çalışan Macaristan bu alanda kendisini geliştirmek için büyük çabalar sarf etmektedir. 

Üniversitelerde İngilizce eğitim verilmesi, köklü eğitim geleneği, güncel eğitim tekniklerini ve teknolojik gelişmeleri yakından takip etmesi ülkenin öğrenciler tarafından tercih edilmesini sağlıyor. Macaristan’a son yirmi yılda on binden fazla öğrenci üniversite eğitimi almaya gelmiştir. Bilimsel alanlarda tercih edilen Macaristan’da tıp, diş hekimliği ve veteriner hekimlik özellikle ön plana çıkan bölümlerdir. Bu bölümleri okumak pek çok ülkede yoğun bir rekabet içinde olmak anlamına gelirken Macaristan erişilebilir bir alternatif sunmaktadır. 

Macaristan’ın kaliteli üniversitelerinden alacağınız diploma, Dünya Sağlık Örgütü tarafından tanınmakta ve Avrupa Birliği ülkelerinde kolayca denklik alabilmektedir. Macaristan, Bologna Anlaşmasına dahil ülkelerden biridir. Bu, Macaristan’da alacağınız eğitimi anlaşmaya dahil olan 29 ülkeden birinde devam ettirebileceğiniz anlamına gelmektedir. 

Macaristan’da üniversite okumanın güzel taraflarından biri Schengen vizesi kapsamında yer almasıdır, bu da eğitim hayatınız sırasında Avrupa Birliği’nin çoğu ülkesinin kapılarının size açık olacağı anlamına gelir. Okul ücretleri, yaşam maliyetleri ve sosyal aktivitelerin diğer Avrupa ülkelerine nazaran uygunluğu kısıtlı bütçeyle yurtdışında okumayı mümkün kılar. Macaristan’ın kültürel çeşitliliği ve güvenilirliği ile de yaşaması güzel bir ülkedir. 

Macar kabilelerinden Romalılara pek çok kültüre ev sahipliği yapmış Budapeşte, tarihi ve doğal güzellikleriyle dünyanın en güzel şehirlerinden biridir ve Orta Avrupa’nın en büyük sanat ve kültür merkezi olarak görülmektedir. Eötvös Lorand Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan Budapeşte, öğrenci yaşamına da çok uygundur. 1635 yılında Nagyszombat’da kurulduktan sonra 1777 yılında Budapeşte’ye taşınan ELTE Macaristan’ın en büyük ve en iyi üniversitesi olarak görülmektedir. Dünya çapında 200 yükseköğrenim kurumu ile ortaklığı bulunan Eötvös Lorand Üniversitesi’nin 80 ülkeden 2.000 yabancı öğrencisi vardır. 

Tarihi ve kültürel açıdan zengin aynı zamanda güvenilir bir diğer şehir olan Pecs (Peç), Macaristan’da eğitim alabileceğiniz bir diğer köklü üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır. Pecs Üniversitesi ülkenin en eski üniversitesidir. 1. Dünya Savaşı’ndan sonra yeniden yapılandırılan Pecs Üniversitesi 1367 yılında kurulmuştur. 

210 binlik nüfusu ile Macaristan’ın en büyük ikinci şehri olan Debrecen, Avrupa’nın en önemli ve köklü üniversitelerinden olan Debrecen Üniversitesi’ne ev sahipliği yapar.  30 bin öğrencinin eğitim gördüğü Debrecen Üniversitesi, şehrin merkezinde konumlanmakta olup öğrencilerin yoğun yaşadığı şehirde çoğunluğu genç nüfus oluşturmaktadır. 1538 yılında kurulmuş olan Debrecen Üniversitesi, Macaristan’ın köklü üniversitelerinden bir diğeridir. 

Macaristan üniversiteleri, İngilizce eğitim alabileceğiniz bölümler ve aklınıza takılan başka sorular için, ayrıntılı bilgi için Draft Yurtdışı Eğitim’in profesyonel danışmanları ile iletişime geçebilirsiniz. Okulun bölümleri, ülkenin sosyal ve ekonomik yaşamı ile ilgili bilgilere erişebileceğiniz web sitemize de bir göz atmanızı tavsiye ederiz. 

 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız