DRAFT BLOG

Tüm Azerbaycan İçerikleri
Yurtdışında Mimarlık Eğitimi Almak

Sizlere dünyanın en popüler mesleklerinden biri olan Mimarlık eğitiminden bahsetmeye geldik.

Niyet Mektubu Nedir? Nasıl Yazılır?

Bugün eğitim almak için yurtdışı üniversitelerine başvuru yaparken gerekli olan evraklar arasında öne çıkan niyet mektubu hakkında konuşacağız. Üniversite eğitiminiz için neden o okulu tercih ettiğiniz, neyi hedeflediğiniz, kim olduğunuz gibi bilgileri net, anlaşılır bir şekilde anlattığınız niyet mektubu kabul aşamasında sizi ön plana çıkarabileceği gibi geriye de atabilmektedir.

Yurtdışı Üniversite Fiyatları: Azerbaycan ve Nahçıvan

Yurtdışında eğitim görmek isteyen öğrencilerin bu seçimi yapmasındaki en önemli etkenlerden birisi de ülkemizin içerisinde bulunduğu ekonomik darboğazın yüksek öğrenim masraflarına da yansıması ve bir öğrencinin barınma ve beslenme gibi ihtiyaçlarının yurtdışındaki bir üniversiteye verilecek ücrete aşağı yukarı denk gelmesi hatta ve hatta bu ücreti aşmasıdır. Türkiye’deki yükseköğretime geçiş sistemindeki sınav engeli de üniversite eğitimini yurtdışında almak isteyen öğrencilerinin bu seçeneğe yönelimindeki bir başka önemli faktördür. Ülkemizin ekonomik ve akademik zorlukları her geçen gün daha fazla öğrencinin eğitim için yurtdışını değerlendirmesine sebep olmaktadır. Yurtdışı üniversite fiyatları, yurtdışında okul okumak isteyen pek çok gencin velisi tarafından dikkatle incelenmesi gereken bir konu olmuştur.

Ancak şöyle de bir durum vardır ki yurtdışında alınacak bir eğitim Türk kültürüyle yoğrulmuş öğrencileri adaptasyonla alakalı pek çok sorun ile yüzleştirmektedir ve bu sorunların başında da dil bariyeri gelmektedir. Dilini konuşmakta güçlük çektiği ve kültürüne tamamıyla yabancı olduğu bir ülkeye öğrenim görmeye giden öğrencilerin çoğu gittikleri ülkeye alışmakta zorluk çekebilirler. Bu zorluklar da öğrencilerin akademik performansını olumsuz etkilediği gibi aynı zamanda kendilerini çok güzel olabilecek bir yurtdışı eğitim deneyiminin dışında bırakmalarına da sebep olabilen zorluklardır. 

Bu sebepten dolayı yurtdışı eğitimine yönelen öğrencilerin pek çoğu kardeş ülkemiz Azerbaycan’ı ve Azerbaycan bünyesinde bulunan Nahçıvan Özerk Bölgesi’ni tercih etmektedirler. Türkiye’ye olan kültürel yakınlığı, tarihsel bağı ve dil tabanlı yakınlığı sayesinde Azerbaycan ve Nahçıvan, yurtdışında kaliteli bir eğitim almak isteyen fakat yetiştiği coğrafyanın kültürüne yabancı olmayan bir ülke arayışında olan öğrenciler için harika fırsatlardır.

Azerbaycan ve Nahçıvan’ın bir diğer önemli özelliği de üniversite eğitimini diğer yurtdışı ülkelerine kıyasla çok daha uygun bir fiyata vermeleridir. Eğitim ücretlerinin yanı sıra Azerbaycan ve Nahçıvan; beslenme, barınma ve kültür-sanat aktiviteleri açısından da diğer ülkelere kıyasla daha uygundur. Azerbaycan ve Nahçıvan’da alınacak bir yüksek öğrenimin yıllık ücreti 2000 – 2500 Dolar arasında değişmektedir ve bu fiyatlandırma yurtiçindeki özel üniversitelerin ücretiyle kıyaslandığında son derece uygundur. Diğer Asya ve Avrupa ülkelerinin fiyatlarına baktığımızda da Azerbaycan ve Nahçıvan’da verilen bir yüksek öğrenimin ücretinin çok daha ekonomik olduğunu görürüz. Bu ekonomik uygunluk, söz konusu iki ülkenin tercih edilmesinde büyük bir etkendir.

Kültürel yakınlığın ve yüzlerce süren bir bağın, ortak bir tarihin beraber yoğurduğu Azerbaycan ve Nahçıvan, Türkiyeli öğrencilerin uygun bir fiyata yurtdışı eğitimi hayallerini gerçekleştirirken aynı zamanda kendi ülkelerinin gelenek ve göreneklerinden uzaklaşmamalarını sağlayarak onları akademik hayatlarını olumsuz etkileyebilecek bir yabancılaşmadan muhafaza edecek ülkelerdir. Türkiye’deki üniversitelerin yarattığı büyük masraflara karşı da son derece cazip avantajlar sunan bu iki ülke yurtdışında eğitim almak isteyen her öğrencinin aklının bir köşesinde bulunmalıdır.

Azerbaycan ve Nahçıvan üniversiteleri hakkında daha detaylı bilgi almak ve kayıt yaptırmak için Draft Yurtdışı Eğitim’in alanında uzman eğitim danışmanları ile İzmir, Ankara ve İstanbul’da bulunan ofislerinde görüşebilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız