DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Burs Başvuruları
Burs Başvuruları

Okul, devlet veya gideceğiniz ülkeden alabileceğiniz tüm burslar ile ilgili yanınızdayız.

Devamı
Yurtdışında Burslu Okuma Şartları Nelerdir

Yurtdışında lisans veya yüksek lisans eğitimi almak isteyen çoğu öğrencinin en büyük hayali kaliteli bir üniversitenin onlara burs vermesidir fakat bu hayali gerçekleştirmenin her zaman kolay olmadığı yanlış olsa da sıkça düşünülür. Üniversitelerin burs seçeneklerinin ve aday öğrencilere burs verme şartlarının farklı ölçütlere göre değişmesine rağmen Yurtdışında bulunan üniversitelere yapılan burs başvurularında tüm giriş şartları yerine getirildiği takdirde yabancı öğrencilere gösterilen pozitif ayrımcılıktan dolayı burs sahibi olmanız işten bile değildir. 

Bu giriş şartlarının başında ise şüphesiz ki öğrencinin başarılı olması bulunmaktadır ki bunun anlamı söz konusu öğrencinin yüksek bir not ortalamasına sahip olmasıdır. Eğitim sürecinde üstün bir performans sergileyen öğrenciler okudukları bölümün kıstasları doğrultusunda burs almaya hak kazanırlar. Pek çok üniversite “rektörlük bursu” veya “akademik burs” adı altında bu burs imkanlarını öğrencilerine sunmaktadır. Ancak yurtdışında eğitim alırken burs almanın tek yolu üniversiteye bağlı bir burs programı değildir. Yurtdışındaki sivil toplum örgütleri ve özel vakıflar da başarılı gördükleri veya ihtiyaç sahibi olduğunu düşündükleri öğrencilere yüksek rakamlı burslar bağlayarak onların hem hayatlarını hem de akademik süreçlerini kolaylaştırmaya hizmet etmektedirler.

Akademik başarı bursları üniversitelerin özerk yapısı gereği her üniversitede farklı başvuru şartlarına ve kontenjanlarına tabidirler. Yurtdışında burs veren kurumlar burs vermeye dair koşullarını net bir şekilde belirtmişlerdir. Şayet bu şartları sağlıyorsanız burs alma ihtimaliniz son derece yüksektir ve burs almak istediğiniz ülkenin dilini akıcı bir şekilde konuşmak da size büyük bir avantaj sağlayacaktır. Başarılı bir özgeçmişe sahip olmanız ve bunu belgeleyebilmeniz de size burs verecek kurumların bursunuz üzerindeki kararı konusunda etkili olacaktır. 

Yurtdışı ülkelerindeki üniversitelerde verilen pek çok burs eğitim giderlerini karşılamak içindir ancak bazı burslar rakam açısından öğrencinin sadece eğitim giderlerini değil aynı zamanda beslenme ve barınma gibi temel ihtiyaçlarını da karşılayacak kadar yüksektir. Bunun dışında yurtdışındaki bir kurumdan burs alıyor oluşunuz bir başka kurumdan burs alma şansınızı etkilemeyecektir bu da aynı anda iki veya daha fazla kurumdan burs alabileceğiniz anlamını taşımaktadır.

Bunun dışında yurtdışı ülkelerindeki burslar sadece akademik başarıya veya ihtiyaca göre belirlenmemektedir. Sanatsal yetenek veya spor alanındaki başarılar da pek çok yurtdışı ülkesinde akademik burs kapısını öğrencilere açan olgulardır ve bu sayede üzerlerinde çalıştıkları bir yeteneği olan veya spor konusunda kendisini geliştirmeyi başarmış öğrenciler de akademik başarı konusunda ustalaşmış akranları kadar burs alma hakkına sahip olurlar. Bu sebepten dolayı yurtdışı üniversitelerinin bursları çok yönlü bir mantığa sahiptir ve yurtdışı üniversite geleneğinin içine işlemiş belirli bir adalet anlayışı çerçevesinde verilmektedir.

Yurtdışı üniversiteleri hakkında bilgi almak ve yurtdışında burslu okuma şartları hakkında daha detaylı bilgi edinmek için İzmir, Ankara ve İstanbul’da bulunan ofislerimizi ziyaret edebilir ve kayıt yaptırabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız