DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Kariyer Danışmanlığı
Kariyer Danışmanlığı

Doğru meslek ve doğru ülke tercihi yapmanız için danışmanlarımız ile buradayız.

Devamı
Yurtdışında Denizcilik Eğitimi Nerede Alınır?

Donanımlı deniz personeli ve mühendislerin yetiştirildiği denizcilik eğitimi, ülkemizde olduğu gibi dünyada da uzun zamandır revaçta olan bir bölüm. Günümüzde, dünya ticaretinin %70’inden fazlası deniz yolu ile yapılıyor. Alacağınız eğitimin çalışmak istediğiniz alana göre değiştiği, farklı alanlar ve iş kollarının mevcut olduğu bu bölümden mezun olanlar gerek yurtdışında gerekse yurtiçinde iş bulma sıkıntısı çekmeyeceklerdir. 

Çalışılan geminin türü (Kargo gemisi, Offshore gemi) ve göreve göre değişiklik gösterse de en alt kademedeki gemi çalışanları aşağı yukarı 900-2000 $ arası maaş alırlar. Bununla birlikte, kıdem arttıkça alınan ücretler de büyük ölçüde artmaktadır. Örneğin, geçen yıl Pearl Naval Denizcilik’in Kaptan ve Baş Mühendislerine verdiği maaş 6.460-7.752 $’dır.
Maaşının yanında elbette gemi kaptanlığının ülkemizde bir prestiji de söz konusudur. Tabii çalışıyorken pek çok şehre, ülkeye gitme ve gezme fırsatı da bu mesleğin cazibelerinden biridir. Bu gözde bölümü, yurtdışında kaliteli bir eğitim alarak okuyabileceğiniz prestij sahibi okulları sizler için derledik. 

Denizcilik eğitimi alabileceğiniz en iyi ülkelerden biri Polonya’dır. Türk öğrencilerin üniversite eğitimi alırken haftada 20 saatlik çalışma izni vardır. Devletin sağladığı bu izin ile üniversite eğitiminizi alırken okul harçlığınızı çıkarabilir, yaptığınız iş sayesinde pek çok insanla iletişim kurarak yabancı dilinizi geliştirirken hem çevre edinir hem de iletişim kabiliyetinizi geliştirebilirsiniz. 

Szczecin Denizcilik Üniversitesi, Polonya’nın denizcilik alanında en çok tercih edilen üniversitelerden biridir. Eğitim dili İngilizce ve Lehçe olan okulda, 100’den fazla araştırma laboratuvarı, teknik eğitim ve uygulama merkezinin yanı sıra eğitim alırken makine, taşımacılık ve kargo, sefer yönetimi ve koordinasyon gibi denizciliğin önemli alanlarında deneyim sahibi olmanızı sağlayacak 16 simülasyon laboratuvarı bulunmaktadır.

Gydnia Denizcilik Üniversitesi, yalnızca Polonya değil Avrupa genelinde denizcilik eğitiminde öne çıkan bir üniversitedir. Eğitim dili Szczecin gibi İngilizce ve Lehçedir.  Eğitim kalitesi ve sağladığı teknik donanım ile ISO 9001 Kalite Sertifikası almaya hak kazanmıştır.

Denizcilik eğitiminde ön plana çıkan bir başka okul, Rusya’da bulunan St. Petersburg Devlet Denizcilik Teknikleri Üniversitesi’dir. Eğitim dili Rusça olan SPDTÜ eğitim faaliyetlerinin yanı sıra araştırma için üretim çalışmaları da yürütmektedir.

Ukrayna, sınavsız üniversite eğitimi sunması ve yaşam koşullarının bütçeleri zorlamamasıyla Türk öğrencilerin son yıllarda en çok yöneldiği ülkelerden biridir. Soğuk havasını insanlarının sıcakkanlılığı ile örten ülke, eğitim kalitesiyle de gidenleri memnun etmektedir. 

Ukrayna’nın önde gelen üniversitelerinden Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi mevcut 7 fakültesinde, 12 uzmanlık alanında eğitim vermektedir. Lisans, Yüksek Lisans ve Uzmanlık programları vardır. Eğitim dili Rusçadır.

Son olarak Azerbaycan üniversitelerinden bahsetmek istiyoruz. Azerbaycan, gerek ortak tarihimiz gerek kültürel yakınlığımız ve sosyal ilişkilerimiz vesilesiyle Türk öğrencilerin üniversite eğitiminde en çok tercih ettikleri ülkelerden biri. Tüm bunların yanı sıra Türkçe dilinde eğitim veriyor olmaları da ayrıca bir tercih sebebidir. 

Azerbaycan Denizcilik Akademisi, kapsamlı uluslararası işbirliklerine imza atarak sunduğu eğitim kalitesini dünya standardına çıkarmayı başarmıştır. Dünyanın öncü denizcilik akademilerinden biri haline gelen Azerbaycan Denizcilik Akademisi bünyesinde 4 araştırma laboratuvarı da mevcuttur.

Denizcilik eğitimi alanında öncü olan bu okullar hakkında daha fazla bilgi almak, nasıl kayıt yaptıracağınızı öğrenmek için Draft Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ofislerinde alanında uzman profesyonel danışmanlarımızdan randevu alabilir, web sitemizden iletişim bilgilerimize ulaşabilirsiniz. Vakit kaybetmeden gelin, geleceğinizi birlikte planlayalım.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız