DRAFT BLOG

Yurtdışında Devlet Üniversitelerinde Okumak Mümkün Mü?

Yurtdışında alınacak bir eğitime dair öğrencilerin ve velilerin kafalarında beliren en önemli sorulardan birisi de öğrencilerin özel üniversiteler yerine devlet üniversitelerinde okuyup okuyamayacağıdır. Bu sorunun ortaya çıkmasının en önemli nedenlerinden birisi elbette ki günümüz ekonomisinde Türk Lirası ile Euro ve Dolar arasında oluşan kur farkıdır. Ücretlerini genellikle Euro ve Dolar’a endeksleyen yurtdışı özel üniversiteleri zaman zaman pek çok öğrenciye ve ailesine büyük bir maddi külfet oluşturabilmektedir. Bu maddi külfette yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencileri ve aileleri derin bir ikilemin içerisinde bırakabilmektedir.

Ancak özel üniversitelerin talep ettiği yüksek ücretler yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerin ve ailelerinin moralini bozmamalıdır çünkü yurtdışında eğitim kapısı son derece prestijli devlet üniversitelerine de açılmaktadır. İyi yazılmış bir niyet mektubu ve yüksek bir lise diploması notunun yurtdışındaki devlet üniversitelerine yönelik kabul şartlarını gözle görülür biçimde arttırdığı hemen hemen herkesçe bilinmektedir ki bunun dışında lise başarısını ilke edinmemelerine rağmen son derece prestijli bir eğitim sağlayan yurtdışı devlet üniversiteleri de mevcuttur.

Bu üniversitelerin en iyi tanınanını ise bünyesinde yurtdışı eğitimi almak isteyen öğrencilere paha biçilmez fırsatlar sunan Ukrayna’da bulabilirsiniz. Sınavsız bir yüksek öğrenim sistemine sahip olan ve öğrencilerin ailelerine ülkeyi ziyaret konusunda büyük kolaylıklar sağlayan Ukrayna, yurtdışında bulunan kaliteli bir devlet üniversitesinde eğitim almak isteyen pek çok öğrencinin tercihi olmuş bir ülkedir. Bu güzel ve eğitim açısından son derece başarılı ülkenin kuzeydoğusunda bulunan Sumy şehrinde konumlanmış Sumy Devlet Üniversitesi, yurtdışında kaliteli bir eğitim almak isteyen öğrencilerin ilk tercihleri arasında yer almaktadır.

1948 yılından bu yana sağlam temellendirilmiş bir eğitimi öğrencilerine vermekte olan Sumy Devlet Üniversitesi akreditasyon puanı son derece yüksek olan bir üniversitedir. 2015 yılından itibaren Times Yüksek Öğrenim Dünya Üniversiteleri Sıralamaları sayesinde dünyanın en iyi üniversiteleri arasına dahil olmayı başarmış bu köklü kurumda 50’den fazla yabancı ülkeden gelen öğrenci bulunmaktadır. 45 anadalda lisans eğitimi şansı sunan üniversite son derece geniş bir eğitim yelpazesine sahiptir ve ülkenin resmi dili olan Ukraynacanın yanı sıra Rusça ve İngilizce dillerinde de eğitim vermektedir. Üniversitenin İngilizce eğitiminin kalitesinden dolayı yabancı öğrenciler sık sık İngilizce eğitim verilen bölümleri tercih etmektedir. Diğer diller için ise okulu tercih eden öğrencilere 1 yıllık bir hazırlık bölümü okuma imkanı üniversite tarafından sunulmaktadır. Kaliteli akademik kadrosuyla dünya çapında adını duyurmuş bir eğitim kurumu olan Sumy Devlet Üniversitesi, özel üniversitelere büyük paralar harcamak istemeyen ve yurtdışında üstün kaliteli bir yüksek öğrenim şansı arayan öğrencilerin karşısına çıkabilecek en büyük şanslardan birisidir.

Yurtdışında bulunan devlet üniversitelerinden birine kayıt yaptırmak için Draft Yurtdışı Eğitim’in İzmir, İstanbul ve Ankara’da bulunan ofislerini ziyaret edebilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız