DRAFT BLOG

Yurtdışında Diploması Geçerli Olan Üniversiteler

Yurtdışında üniversite eğitimi almak istiyorsunuz ancak diplomanızın Türkiye’de geçerli olup olmayacağından endişe mi ediyorsunuz? Etmeyin. Çünkü Türkiye, tüm üniversitelerde verilen eğitimin birbirine denk, kolay anlaşılabilir, karşılaştırılabilir ve aynı düzeyde eğitim vermesini amaçlayan Bologna Süreci’ne dahildir. 

Polonya, Baltık Ülkeleri, Makedonya gibi 40 ülkenin dahil olduğu bu süreçte üniversiteler arası eğitim düzeyinde bir standart oluşturulması amaçlanmakta ve bu amacı yerine getirdiği düşünülen üniversitelere akreditasyon verilmektedir. Bu akreditasyon, üniversite bazında değil bölüm bazında değerlendirilmektedir. Yani her üniversite akredite olamayacağı gibi her bölüm de akredite olacak diye bir durum söz konusu değildir. 

Akreditasyonu olan bir bölümden /okuldan alınan diplomanın Avrupa’da ve dünyada tanınırlığı, akreditasyonu olmayan bir bölümden alınan diplomaya göre çok daha kolaydır. Aynı durum yurtdışındaki bir üniversiteden alacağınız diploma için de geçerlidir. Dünyanın en iyi ilk 1000 üniversitesinden birinden mezun olduğunuzda (bu üniversitelerden hemen hepsi Bologna Sürecine dahil olan ülkelerde yer almaktadır), YÖK tarafından denklik almanız çok daha kolay olacaktır. 

Yükseköğretim kurumlarının birbirlerini tanımalarını, diploma ve unvanların karşılaştırılabilir olmasını amaçlayan YÖK Akreditasyonu, yurtdışında aldığınız eğitimin Türkiye’deki üniversitelerde verilen eğitim ile denk olup olmadığını ölçmektedir. Gerekli gördüğü taktirde bir seviye tespit sınavına da tabii tutabilen YÖK’ten denklik almak eğer kaliteli bir eğitim almışsanız ve tüm gereklilikleri yerine getirmişseniz sorun yaşamayacağınız bir süreçtir. 

Türkiye’de istediğiniz bölümü yetersiz puan veya sıralama nedeniyle kaçırdıysanız bir koca senenizi heba etmek yerine Krakow Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde istediğiniz bölüme kayıt yaptırabilirsiniz. Haftalık 20 saat çalışma izni veren Polonya Hükümeti, diğer Avrupa ve Amerika’daki okullara göre hem daha uygun eğitim masraflarına hem de yaşam masraflarına sahiptir. Krakow Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Polonya’nın da en başarılı üniversitelerinden biridir. Dünyanın en iyi ilk 1000 üniversitesi listesinde yer alan tam 11 okula daha ev sahipliği yapan Polonya, dünyanın her yerinden öğrenci ağırlamaktadır. Bu ülkedeki pek çok okulun sınavsız öğrenci kabul etmesi de büyük bir avantajdır. Ancak tıp ve tasarım gibi bazı bölümlerde okullar kendi sınavlarını uygulayabilirler. Bu konuda danışmanlarımızdan ayrıntılı bilgi alabilirsini.z

Macaristan’da yer alan Debrecen Üniversitesi ise yüksek lisans programları ile ön plana çıkan başarılı bir okuldur. Ülkenin en büyük ikinci şehri Debrecen’de yer alan Üniversite, sektörle kurduğu bağların sıkılığı ile öğrencilerine bolca pratik yapma imkanı sunmaktadır. 77 yüksek lisans programına sahip olan Debrecen Üniversitesi geniş bir profesör ve akademisyen kadrosuna da sahiptir. 

Denklik başvurusunda sıkıntı yaşamayacağınız üniversiteler hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Draft Yurtdışı Eğitim’in alanında uzman ve deneyim sahibi danışmanları sizin için en uygun okul ve bölümü bulmanıza yardımcı olur, gerekli tüm bilgiyi sağlar. Draft Yurtdışı Eğitim’e gelin, geleceğinizi ertelemeyin. İstanbul, İzmir ve Ankara’daki ofislerimizden bize ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız