DRAFT BLOG

Tüm Blog İçerikleri
Kariyer Danışmanlığı
Kariyer Danışmanlığı

Doğru meslek ve doğru ülke tercihi yapmanız için danışmanlarımız ile buradayız.

Devamı
Yurtdışında Diş Hekimliği Alanında Denkliği Olan Üniversiteler

Diş hekimliği okumayı mı düşünüyorsunuz? Diş hekimliği, günümüzün en prestijli mesleklerinden biri olup saygınlığını gelecekte de artırarak koruması beklenen disiplinlerden biridir. Öyle ki Amerika’da yapılan çalışmalarda diş hekimliği en saygın ilk beş meslek arasında dördüncü sıradadır. Önümüzdeki yıllarda diş hekimliği ve bağlantılı mesleklerdeki istihdamın dünya genelinde %17 kadar artması beklenmektedir.

Diş hekimliğinin prestijli statüsü, diş hekimlerinin kazandıkları gelire de yansımıştır. Yine Amerika’da yayınlanan başka bir çalışmaya göre, 2014 rakamları baz alındığında diş hekimleri yılda 180.000 dolar kadar kazanabilir. Bu rakam, Ekim 2018 dolar kuruna göre tam 1 milyon 170 bin Türk Lirasına karşılık gelmektedir!

Diş hekimliğinin yüksek kazancı ve prestiji göz önüne alındığında, diş hekimi olmak için mezun olmanız gereken diş hekimliği fakültelerine girebilmek için yoğun bir rekabet yaşandığını söylemek şaşırtıcı olmaz. Ülkemizde üniversite sınavından alınan puana ve sıralamaya göre öğrenci kabul eden diş hekimliği fakülteleri, bu yüksek rekabet nedeniyle ancak çok yüksek puan alan öğrencileri kabul edebilmekte, çeşitli nedenlerle bu puanı ve sıralamayı yakalayamayan öğrenci adayları ise ya hayallerine veda etmek ya da bir yıl daha sınavlara hazırlanarak hayallerini ertelemek zorunda kalmaktadır. Bu da öğrenciler için zaman kaybına ve moral bozukluğuna, aileler içinse ciddi masraflara yol açmaktadır.

Ancak ülkemizdeki üniversite sınavlarının sadece Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde faaliyet gösteren üniversiteler için bağlayıcı olduğu düşünüldüğünde, endişelenmeye gerek yoktur. Yurtdışında, üniversite sınavına girmeden diş hekimliği okuyabilirsiniz! 

Yurtdışında diş hekimliği okumak isteyenlerin aklına takılan önemli bir soru, “yurtdışındaki üniversitelerin YÖK denkliği var mı” sorusudur. Öncelikle söylemek gerekir ki YÖK denkliği, bireysel başvuru üzerine verilen bir belge olup YÖK gerekli gördüğü durumlarda başvuru sahiplerini belli bir seviye tespit sınavına tabi tutabilir. Bu sınavdan geçme notu 40’tır. Ancak yurtdışında kaliteli bir üniversitede eğitim aldığınız takdirde bu konuda endişelenmenize hiç gerek yoktur! 

Dünya sıralamalarında ilk 1000’de yer alan üniversitelerden mezun olanların YÖK denkliği açısından çok daha avantajlı oldukları bilinen bir durumdur. Bu durumda, mezun olduktan sonra YÖK denkliği konusunda sorun yaşama ihtimalinizi asgariye düşürmek istiyorsanız, dünya sıralamalarında en iyi 1000 üniversite arasında bulunan partner okullarımızı düşünebilirsiniz!

Yurtdışında diş hekimliği okumak için tercih edebileceğiniz, en iyi 1000 üniversite arasında bulunan üniversitelere baktığımızda Polonya’da Wroclaw Tıp Üniversitesi, Lodz Tıp Üniversitesi, Jagiellonian Üniversitesi; Letonya’da Letonya Üniversitesi; Ukrayna’da Sumy Devlet Üniversitesi, Litvanya’da ise Vilnius Üniversitesi ön plana çıkmaktadır. 

Yurtdışında YÖK denkliği açısından sorun yaşamayacağınız üniversiteler ve diş hekimliği bölümleri hakkında daha fazla bilgi almak için alanında uzman Draft Yurtdışı Eğitim danışmanlarımızla irtibat kurabilir, dilerseniz Ankara, İzmir veya İstanbul ofislerimizden randevu alarak yüz yüze görüşebilirsiniz. Uzman danışmanlarımızdan ücretsiz kariyer danışmanlığı hizmeti almak için hemen iletişime geçin!

Sosyal Medyada Paylaş
İletişimde Kalalım

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman eğitim danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

En çok tercih edilen okullarımız